Utorok Jún 27

AS & GE '09 review #2

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 Ani tento rok sa priestory DK Dúbravky nevyhli masívnemu návalu. Hoci sa brány známych priestorov otvorili v piatok (13. marca) čosi po druhej hodine poobede, nepodarilo sa rad nadšencov japonskej animovanej tvorby, kultúry, mangy, komiksu a hier ani v priebehu niekoľkých hodín zmenšiť. Druhý ročník medzinárodného festivalu AnimeSHOW 2009 privítal počas dvoch dní svojho trvania 3682 návštevníkov, čo prevýšilo hrubý odhad návštevnosti hneď niekoľkonásobne.
Snáď najviac pozornosti na seba pútal Japan salón ponúkajúci rôznu zmes informácií všakovakého druhu, nenápadne umiestnený pri schodisku.

„Neviem, či mám právo nazývať to „Japan salón“, keďže sme mali pestrú paletu prednášok aj o anime, mange či scifi. Mňa osobne takáto variabilita teší, vnímam to tak, že ide skôr o prednáškovú miestnosť, kam prídu ľudia, keď majú pre zmenu chuť nielen sa pasívne pozerať, ale aj byť aktívnou súčasťou diskusie, prípadne sa niečo nové dozvedieť,“ povedala o svojej sekcii Hitsuji.  

„Pri výbere prednášok sme viac-menej stavili na „klasiku“ - na osvedčených ľudí, ktorí si vedia svoju hodinku pred publikom užiť a je to na nich aj vidno. Na naše festivalové pomery išlo o profesionálov. Novinkou boli dvaja japonskí hostia, ktorí zožali dostatočný úspech na to, aby sme toto rozhodnutie ani náhodou neľutovali,“ dodala na margo variability prednášok.

Miestnosť doslova praskala vo švíkoch a komu sa neušlo miesto na pohodlnom sedadle, siahol po mäkkom koberci. Zvučné mená prednášajúcich, akými boli napríklad Saint (Náboženské symboly v anime), Hitsuji (Demystifikácia kanji), Miyu (Cenzúra v anime a mange),Lunk (Yuri), Cutis (Historky z japonských vysokých škôl) či  Diablos (Kimoná), boli zárukou kvality. Zabezpečiť plynulé fungovanie celej miestnosti, dalo naozaj zabrať a možno i preto sama Hitsuji označuje deň sekčného za:


„Hektický! Taký ten konštantný pocit rozbehania na sedem rôznych smerov, keď človek zároveň kontroluje miestnosť, usmerňuje hostí, víta sa s kamarátmi, snaží sa zúfalo presvedčiť počítač, aby nabral trochu súdnosti, zanietene počúva prednášku a popritom chystá vlastnú a ešte aj uvažuje nad tým, či je priveľmi naivné skúsiť sa ísť pozrieť na 5 minút z Cosplayu. Vyčerpávajúce, ale stojí to za to!“

O čosi ťažšie to mala Anime sála. Premietacia miestnosť s nefunkčným veľkým plátnom a rýchlou (no naoko účinnou) náhradou viac-menej zarazila, avšak bohatý program ponúkal osvedčenú a ostrieľanú kvalitu, čo prinavrátilo nadšenie i chuť stráviť pár minút v prítomnosti kreslených hrdinov.

„Snažili sme sa vybrať hlavne nové anime. Teda tie, ktoré sa približne polroka pred akciou začali vysielať v Japonsku. Padli rôzne návrhy, z ktorých sme po vzájomnej dohode zostavili finálny zoznam. Ten bol nakoniec na akcii i odpremietaný. Navyše zostaviť ho, nebolo až tak ťažké. Vzniklo síce pár problémov, ale tie sme rýchlo vyriešili výberom nových titulov. Na naše šťastie bola jesenná a zimná sezóna roku 2008 plná kvalitných anime, z ktorých sa dalo vyberať,“ zhodnotil priebeh tvorby programovej štruktúry blackle a dodal:
„Musím povedať, že som milo prekvapený návštevnosťou sály nielen v piatok, kedy došlo k rôznym technickým problémom, ale aj v sobotu, kedy boli takmer všetky stoličky obsadené a ľudia dokonca sedeli aj na zadnom pódiu.“

Papierové „mini“ plátno nebolo jediným problémom, ktorý samotné premietanie sprevádzalo. Po niekoľkých hodinách zlyhala technika – objemná sada reproduktorov nečakane vyhorela a ich o čosi menšia náhrada bola nedostačujúca, čo malo za následok zatvorenie dvier Anime sály už o deviatej hodine večer. Istou útechou pre sklamaných divákov boli súťažné AMV odvysielané ako posledný bod piatkového programu, no ich aktívna rekapitulácia sa konala  i počas krátkych prestávok medzi jednotlivými anime titulmi na druhý deň. No i napriek tomu sa na priebeh celého podujatia pozerá optimisticky:

„Po prvotných problémoch by som premietanie, ako celok, zhodnotil viac-menej pozitívne. Ľuďom sa náš výber očividne páčil, za dôkaz čoho možno považovať ich záujem získať titulky k daným anime aj po skončení akcie. Zároveň by som chcel touto cestou poďakovať všetkým členom prekladateľskej skupiny AnimeDream Translators, ktorí pomáhali pri premietaní i skupine hlavných organizátorov aktívne riešiacich piatkové problémy spolu s nami.“

V programovej štruktúre Anime sály figurovali i tituly od známej stanice ANIMAX. Práve ona sa rozhodla prilákať k stoličkám čo najväčší počet divákov v sobotu, kedy do premietania zaradila anime titul Naruto. Dabing i samotné anime zožali u mladšieho diváckeho publika nadšené ovácie a ostrieľaní fajnšmekri ocenili starú dobrú klasiku:   

„Počas mojej prítomnosti  priamo na premietaní, čo bolo takmer stále, môžem povedať, že veľmi pozitívny ohlas zaznamenali anime Kuroshitsuji a Druaga no To. Zároveň viem, že Nausicaa si vyslúžila potlesk na konci premietania - čiže jednoznačne najväčší úspech zožala práve ona,“ potvrdil blackle.

Naruto kraľoval i naďalej. Kamkoľvek ste sa pohli, kdekoľvek ste sa rozhodli ukryť, usmiata tvár sympatického ninja bojovníka si vás okamžite našla. A nebol sám. Robustné dobrácke brnenie Alphonsa Elrica, nadrozmerný chodiaci zápisník z Death Note, príťažlivá bojovníčka Sailor Mars, trio rozkošných slečien z Vampire Knight, vždy a všade prítomná dvojica Shuichi Shindo a Eiri Yuki z anime Gravitation, všetkými zbožňovaná „cool and spicy“ skupina Akatsuki, dávno zabudnutý hrdina zo stále populárnej počítačovej hry Super Mario či hyperaktivitou prekypujúce postavy z World of Warcraft... iba neparný zlomok z objemného množstva cosplayistov, ktorí sa rozhodli nielen kvalitou svojich kostýmov, ale aj hojnou účasťou pokoriť rekord v počte cosplayov.

Hlavná paluba sa s nečakaným návalom súťažiacich, divákov, obdivovateľov i fotografov popasovala statočne a aj napriek tomu, že po niekoľkých minútach dochádzal kyslík, predstavenie, ktoré si pre publikum jednotliví súťažiaci pripravili, stálo za to. Masívny potlesk odmenil snáď každého cosplayistu a výber najlepších kostýmov bol odrazu nesmierne ťažkou dilemou. Porota sa s ňou popasovala naozaj statočne a hoci ocenené boli iba prvé tri miesta, víťazmi sa stali všetci.

 Cosplay nebol jediným lákadlom Hlavnej paluby. Pokiaľ ste hlasno nejasali nad hereckým výkonom ľudí, ktorí sa rozhodli spríjemniť pobyt na dvojdňovom festivale práve úsmevným divadielkom (Big trouble in little Camelot), mohli ste sa dosýta nabažiť filmových trhákov, zúčastniť sa zaujímavých prednášok - CD Projket RED (Zaklínač) alebo Guerilla Games (Killzone 2) -, prípadne sa odobrať do Fantasy salónu, kde na vás čakala posledná tohtoročná novinka:

„Literárnych súťaži na Slovensku je síce dosť, ale je len málo takých, kde by sa uplatnili aj pisatelia fanfictionov. Ako sme sa zhodli aj s autormi na workshope, tu u nás chýba stránka venujúca sa výhradne fanfictionom. Preto mnohí mladi Slováci rezignujú na svoj materinský jazyk a začínajú písať po anglicky, čo je podľa môjho názoru trochu škoda. Táto súťaž mala poskytnúť priaznivcom fanfictionov priestor a možnosť písať v slovenčine,“ vysvetlila podnet pre vznik druhého ročníka literárnej súťaže „FanFiction 2009“ Liu.

„Obľúbeným žánrom vo FanFiction 2009 boli tento rok paródie a crossovery, teda poviedky zahŕňajúce spojenie viacerých vymyslených svetov a postáv. Pri všetkých súťažných poviedkach sa hodnotil nielen námet, ale aj jeho spracovanie. Vo všeobecnosti sme sa snažili vybrať poviedky, ktoré niečím vynikali, či už po obsahovej alebo formálnej stránke, takže vybrať víťaza bolo vďaka účasti mnohých dobrých autorov pomerne náročné, ale myslím, že nakoniec sme to celkom pekne zvládli aj bez nejakých bojov medzi členkami poroty (smiech),“ zhrnula priebeh hodnotenia a dodala:

„Na literárny workshop bohužiaľ neprišiel takmer nikto zo zúčastnených súťažiacich, no napriek tomu nám tá hodinka vo Fantasy salóne ubehla veľmi rýchlo. Našli sa totiž príjemní ľudia ochotní podeliť sa s nami o svoje názory a skúsenosti tykajúce sa písania, či už fanfiction alebo vlastných diel, a tak sme sa rozhodne nenudili.“

Výsledky „FanFiction 2009“:

FF - krátka poviedka:
1. Diana Ďurinová „A žili šťastne...“

FF - dlhá poviedka:
1. Pavel Knapko „Hellblazer – Obedňajšia káva“

FF - drabble:

Viktória L.Škrabálová „Dráma“

OriginalFiction:
1. Adriana Baroková „Neviditeľná opica“

Špeciálna cena: Martin Ladický „Dračí Mlieč“

AnimeSHOW 2009 je za nami... Stretneme sa o rok!
Fotky: www.animeshow.sk
Rozhovor poskytli: Hitsuji (Japan salón), blackle (Anime sála) a Liu (jedna z organizátorov literárneho workshopu a súťaže FanFiction 2009)