Utorok Jún 27

Xagnam Animeshow 2008

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

„Xagnam AnimeShow 2008“ (By Blackle)

 Fansubová skupina Xagnam tento rok pripravila pre fanúšikov anime žánru vlastné premietanie, ktoré malo nahradiť akciu s názvom Animecon. To sa odohrávalo v administratívnej budove Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou na bratislavských Kramároch a nieslo výstižné pomenovanie „Xagnam AnimeShow 2008“.

Táto akcia bola mojou prvou v živote, a preto som od nej veľa očakával a tešil som sa na ňu. I na ľudí, ktorých som stretol. Po vystúpení na odporúčanej zastávke MHD čakalo na návštevníkov pár oblepených stĺpov pouličného osvetlenia (poprípade plotov), na ktorých sa nachádzal plagát upozorňujúci na prebiehajúcu akciu a zároveň šípka, ktorá mala nasmerovať potenciálnych záujemcov priamo do centra diania. Šípky boli veľmi nápomocné, pretože nás pekne viedli k budove, ktorú sme hľadali, teda... až na tú jednu, ktorá, ako sme neskôr zistili, mala byť nalepená zrejme iným smerom. Vďaka nej sme sa bohužiaľ dali na zlé chodníčky, avšak... nakoniec všetko dobre dopadlo a vstúpili sme do budovy, v ktorej sa malo dané premietanie odohrávať.
Za dverami do objektu nás už očakávali zástupcovia skupiny, ktorí od nás vypýtali
50,- Sk za vstup. Za túto sumu sme dostali vstupenku, na ktorej sa nachádzal program celej jednodňovej akcie. Ak ste chceli, daný program ste si mohli vziať aj osobitne, mne však táto kompaktná verzia plne stačila. No a vedľa toho postával i jeden človek, ktorý upútal práve svojím kostýmom. Netuším, či to bol kostým nejakej postavy z anime, ale snaha sa cení a cosplay (ak išlo práve o tento druh kreatívnej zábavy) k takýmto akciám neodmysliteľne patrí.

Prešli sme ďalšie schody i dvere a zjavili sme sa na chodbe, z ktorej viedli dvere do dvoch prednáškových sál. V jednej sa premietalo anime, v druhej J-drama (japonské hrané filmy a seriály). Okrem premietania si pre nás skupina Xagnam veľa inej zábavy neprichystala. Na pobavenie počas prestávky, respektíve počas blokov, kedy vás nič nezaujímalo, slúžila hra s názvom DDR ako aj prázdny stôl, na ktorom ste si mohli zahrať Magic: The Gathering alebo neskôr aj populárne japonské hry ako Shogi alebo Go. Možno sa mohli hrať aj iné hry, ja som však videl iba vyššie menované. Či vám však dakto potrebné veci zapožičal, alebo ste si ich museli priniesť sami – to, bohužiaľ, neviem a ani som sa nepýtal. Zaujímavou, teda aspoň pre niekoho, bola možnosť zakúpiť si plagát akcie za dvadsať,  po zlacnení za desať korún ako aj tričko za vyše dve stovky.

Čo sa občerstvenia týka, priamo na mieste bol len jeden automat, v ktorom sa dala zakúpiť káva, čaj, čokoláda alebo mlieko s čokoládou. Ak ste boli hladní, mohli ste využiť bufet v nemocnici (ktorý ste však najprv museli nájsť a potom si zakúpiť drahé jedlo i pitie) alebo Jednotu o zastávku ďalej, ktorá však bola od 13:00 zavretá, keďže sa akcia konala práve v sobotu. Ako mi však bolo na ďalší deň vysvetlené, keďže išlo iba o jednodňové premietanie, všetko som si mal priniesť so sebou.

Prejdime však k samotnému premietaniu. V miestnostiach panovalo neuveriteľné teplo, ktoré nezmenšili ani dve otvorené okná v sále. Ak ste si nepriniesli vejár alebo inú pomôcku na ovievanie, mali ste skrátka smolu a museli ste znášať teplo ako aj nehýbajúci sa vzduch. Organizátori sa snažili problémy riešiť aspoň počas krátkych prestávok medzi jednotlivými blokmi otvorením viacerých okien, čo však prinieslo iba krátku úľavu. Ako balzam na dušu a hlavne telo zapôsobilo to, že približne 30 minút pred koncom celej akcie sa za záhadných okolností spustila klimatizácia, ktorá poskytla účastníkom aspoň ako-takú úľavu po celom dni.

Čo sa týka samotných premietaných anime a J-drám, nemôžem si odpustiť pár komentárov ku kvalite prekladov a technickým zručnostiam organizátorov. Pri premietaní japonských hraných filmov a seriálov sa často stávalo, že zobrazované titulky boli príliš malé, čo malo za následok zastavenie premietania a zháňanie kompetentnej osoby (ak ma pamäť neklame, bol to vždy ten istý človek), ktorá chvíľku na notebooku menila nastavenia a po pár nie veľmi úspešných pokusoch sa konečne zjavili titulky, ktoré boli čitateľné. Kvalita titulkov skupiny Amaki bola mierne diskutabilná. Okrem občasných preklepov, vynechania niekoľkých replík a pár zlých prekladov, musím spomenúť najmä zlé načasovanie. Titulky v niektorých prípadoch meškali za originálnym zvukovým záznamom vyše 20 sekúnd, čo značne znepríjemnilo sledovanie filmu divákom, ktorí po japonsky nevedia ani jedno slovo. A tiež aj takým, ktorí čo-to po japonsky vedia, keďže to pôsobilo rušivo a mohli ich radšej úplne vypnúť.

Titulky skupiny Xagnam však na tom, čo do počtu preklepov, zlého skloňovania a gramatických chýb boli mierne horšie. Chvíľami som mal pocit, že išlo o rýchlo vytvorené titulky, ktoré nikto po preklade už nečítal a priamo ich použil pri premietaní. Titulky k niektorým anime titulom sa im vydarili a boli iba s minimálnym počtom chýb. Časovanie bolo až na jednu-dve výnimky presné.

Avšak pri niektorých zlých prekladoch sa možno len zamyslieť, či prekladatelia danej skupiny vôbec vedia po anglicky, alebo len hľadali v slovníkoch to správne slovo a iba  prekladali slovo po slove, čo môže viesť k nemalým problémom. Občas sa na plátne totiž zjavili vety, ktoré by po spätnom doslovnom preklade do angličtiny dávali síce význam, v slovenčine im význam unikal, poprípade vám chvíľu trvalo, kým ste ho uhádli. To v človeku len umocní pocit, že tie titulky naozaj nikto nečítal pred ich uvedením do „sveta“.

Na druhej strane možno niektoré chyby v prekladoch, hlavne tie, keď slovenský preklad bol v porovnaní s japonským originálom nesprávny (po japonsky síce neviem dokonale, ale pár anime fráz ovládam), pripísať nekvalitnej práci prekladateľských skupín, ktoré robili dané anglické verzie. A tu nastala situácia, keď si zrejme Xagnam a Amaki nevybrali titulky od vhodnej fansubovej skupiny. Preto, pokiaľ chce akákoľvek nezávislá fansubová skupina robiť kvalitné preklady, netreba sa pri preklade do slovenčiny uspokojiť iba s prvou zahraničnou skupinou, ktorá dané dielo vydá, pokiaľ je o nej známe, že uprednostňuje rýchlosť prekladu na úkor jeho kvality. Alebo, že si s obľubou vymýšľa preklad. Vo svete, a Slovensko nie je výnimkou, sa nájdu ľudia, ktorým aj zbežný preklad úplne postačí. Je to najmä preto, že sú vďační za každú príležitosť zhliadnuť potenciálne zaujímavé anime, ktorú skupina Xagnam a skupina Amaki bezpochyby poskytli. Preto im patrí uznanie aspoň za snahu rozšíriť anime medzi ostatných ľudí a zvýšiť jeho popularitu na Slovensku.

Na záver už len dodám, že akciu tohto typu by som určite neodporučil jednotlivcovi. Pozrieť si totiž dané anime môže človek aj v pohodlí a chládku domova. Pokiaľ ste navštívili túto akciu so skupinou skvelých ľudí, tak ako ja, o zábavu máte postarané. Ak vás aj náhodou momentálne premietané anime či J-drama nezaujímalo, mohli ste sa baviť s priateľmi, prípadne spoznávať nových ľudí s podobnými záujmami, ako máte vy. Minimálne tak strávite príjemný deň v kruhu vašich kamarátov a známych a odnesiete si odtiaľ veľa dobrých spomienok a zážitkov, ktoré by ste inak nezískali.

Yaonee: Aké zmeny prinieslo so sebou tohtoročné Xagnam premietanie?

IXION: V prvom rade to je nová sekcia J-drama, ktorú zastrešuje pre nás skupina Amaki. Keďže sme mali dostatočné priestory, potrebovali sme ich vyplniť. A keďže ohlas na túto sekciu bol zo strany fanúšikov jednoznačný, rozhodli sme sa, že do toho projektu pôjdeme. Oslovili sme preto Miyu, ktorá ďalej oslovila ďalšie dievčatá, a takto sa nám to pekne rozbehlo.

Hlavnou zmenou bolo vyberanie vstupného. To bolo podmienené priestormi, ktoré bohužiaľ už nebolo možné zohnať zadarmo.

 DDR, ako iste vieš, je u nás nepísané pravidlo. Jednoducho sme radi, keď prídu. Vždy im radi poskytneme priestor. Ďalej si zakladáme na tom, aby sme pripravili aj priestory pre ľudí, ktorí nechcú práve stále sedieť pred plátnom, čiže ak chcú hrať, alebo sa iba rozprávať, či len tak si kresliť, vždy sa snažíme, aby bolo na to miesto.

Menšou zmenou bolo aj oneskorenie danej akcie vďaka februárovej AnimeShow08, čím sme boli nútení vybrať termín, ktorý nebol dvakrát vhodný, čo sa negatívne odrazilo na návštevnosti samotnej akcie.

Yaonee: Xagnam AnimeShow2008 sa tentokrát konalo v inej lokalite. Bolo ťažké naviesť ľudí správnym smerom, na správne miesto a to bez komplikácií? Čo samotné priestory, vyhovovali tomuto podujatiu, alebo sa Xagnam opäť raz presťahuje?

IXION: Nebolo ťažké usmerniť ľudí správnym smerom, keďže prvá AnimeShow 2006, ktorú organizovala skupina Xagnam, sa konala práve v tých istých priestoroch (DFNsP).

Bohužiaľ už do budúcna nebude možné počítať s týmito priestormi z administratívnych dôvodov, a tak sa Xagnam opäť presťahuje. Naším cieľom je nájsť stále priestory, ktoré budú cenovo priaznivé a v relatívne dobrej lokalite. Navyše, zastávka na Magurskej ulici bola len kúsok od budovy DFNsP, čiže nebol problém vylepiť pár šípok a The Saint zverejnil na manga.sk fóre peknú mapku, takže ja si myslím, že to bolo každému jasné.

Čo sa tyká jednotlivých sál, tak tie boli priam ideálne! Lepšie priestory sme mali už iba v DK Dúbravka, kde išlo vlastne o kino sálu.

Yaonee: Takmer každé premietanie si odtrpí svoje v podobe rôznych technických problémov. Čo všetko sužovalo Xagnam premietanie a aké úsmevné príhody si si z ich riešenia odniesol ty sám?

IXION: V prvom rade by som sa mal posťažovať na vybavenie DFNsP. Audio technika bola síce úplne v pohode, ale objavili sa banálne nedostatky, konkrétne chýbali audio prepojovacie káble, čiže sme ich ešte v piatok museli ísť rýchlo zakúpiť, aby sme mohli otestovať, či je technika funkčná - bola to síce otázka nejakých 200,- Sk, ale mohlo to potopiť celú akciu. Asi v DFNsP nie sú práve zvyknutí pri jednotlivých prezentáciách púšťať z notebookov aj zvuk. Našťastie sme to rýchlo vyriešili, a tak tento nedostatok už ďalej neohrozoval priebeh samotnej akcie.

Anime sekcia bola vybavená veľmi, veľmi kvalitne. Podarilo sa nám zabezpečiť dosť kvalitný projektor, čo určite ocenili všetci ľudia, ktorí boli v tejto sekcii a mohli si tak vychutnať nádherný obraz. Ale nebudeme sa len chváliť V tohtoročnom premietaní sme sa dostali do menšej časovej tiesne, čo sa titulkov a ich korekcie týka. Následne sa potom na plátno dostali tie, ktoré neboli práve najlepšie na pozeranie. I keď sa nad niektorými vecami dalo pobaviť. Ospravedlňujeme sa za niektoré nedotiahnuté titulky, do budúcna sa budeme snažiť tento problém eliminovať.

Yaonee: Ako by si teda zhodnotil tohtoročné Xagnam premietanie a na aké atraktívne zmeny sa môžu návštevníci tešiť i budúci rok?


 IXION: Keď odsunieme bokom nie úplne vhodný termín v súvislosti s organizáciou už druhej AnimeShow2008 (keďže naše akcie číslujeme len rokom, rozhodli sme sa ponechať i rovnaký názov), tak sa celkovo tohtoročné premietanie vydarilo. Úspešne sme integrovali novú sekciu J-drama a v anime sekcii sme sa vyhli technickým problémom s projektorom ako naposledy v DK Dúbravke. Do budúcna sa plánuje táto akcia rozšíriť o drobné prvky, akými sú napríklad čajovňa, stolné hry typu Shogi, Go a iné (tak, ako sme sa priučili od spoluorganizátorov tohtoročnej februárovej AnimeShow 2008). Pričom chceme ale zachovať nádych akcie v smere anime, pre ktoré táto akcia sama o sebe vznikla a chceme, aby to aj naďalej tak ostalo.

Na záver by som ešte raz ozrejmil našu stratégiu: Ide nám o vytvorenie pohodlnej a príjemnej atmosféry, pri ktorej si môže návštevník nielen pozrieť anime/J-dramy a poskákať na DDRku, ale venovať sa aj kultúrnym aspektom. Zároveň by som sa chcel poďakovať všetkým členom Xagnamu za skvelo odvedenú prácu, ďalej by som rád  poďakoval skupine dievčat z Amaki, ktoré pripravili J-drama sekciu, špeciálne poďakovanie patrí aj našim pomocníkom, ktorí tiež priložili ruku k nášmu spoločnému dielu. Ďakujem patrí aj finn za pekné a profesionálne fotky a na záver by som rád využil ponúkanú príležitosť a poďakoval sa mojim sestrám a bratrancovi, ktorí mi pomohli ako pri programe, tak aj pri organizácii XAGNAM ANIME SHOW. Ďakujem Yaonee za tento rozhovor a dúfam, že ich  v budúcnosti budeme mať spolu ešte viac.  

„Čaro zvané Xagnam Animeshow 2008“ (By Jinnai)

Vždy hovorím, že veci, ktoré vznikajú spontánne a náhodne, sú v živote tie najkrajšie. Bola to iba smiešna zhoda náhod, nevrátená kniha v knižnici, a následne môj predĺžený pobyt v Bratislave o jeden víkend. No, kto nemá v hlave, má v nohách a pôjde na Xagnam!

Ten z vás, kto sa dostane na podobne ladenú akciu s tou správnou spoločnosťou, sa bude baviť na plnej čiare.  Nezáleží na tom, či tam bude meotar a pivnica meter krát meter alebo živé Pikachu kolotoče, pretože podobné akcie sú viac-menej o zoznamovaní sa a o zábave s ostatnými otakmi než o výbere, ktorý daná akcia môže ponúknuť. Ľudia si dnes môžu anime stiahnuť a pozrieť v pohodlí domova, no tu sa chodia zoznámiť s ľuďmi, ktorým sa páči niečo podobné a taktiež stretnúť niekoho, koho už pár dní, mesiacov alebo rokov poznajú.

Premietanie fasnubovej skupiny Xagnam AnimeShow 2008 nebolo veľkou akciou odetou do pozlátka a megareklamy. Áno, mohol by som sa rozpísať na desiatky strán o malej propagácii, o chybách v titulkoch... Ja nie som človek, ktorý by mal nejaké prehnané nároky. Tu v Bratislave je akcií relatívne veľa a ľudia chcú stále viac! Moje ja je z východu, kde je to s podobnými akciami na bode mrazu a som preto veľmi rád, že sa niečo takto príjemné raz za čas v hlavnom meste vôbec koná a ja mám možnosť zúčastniť sa toho. (pozn. autora: Východ, to je tá časť krajiny za Košicami a Prešovom... nie, tam nie je čierna diera... tam sa začína východné Slovensko a je tam naozaj veľmi pekne!)

Nevadila mi jednoduchosť a málo ľudí. Práve naopak. Ľudí nebolo veľa, no zároveň ani málo. Bolo ich dosť na to, aby sa mal človek s kým spoznať a pri tom mu niekto kvôli nedostatku miesta nedýchal na krk. Xagnam AnimeShow 2008 bolo v prvom rade premietaním a svoj účel splnilo. Kto potrebuje workshopy, stánky so suvenírmi, konzoly a čajovňu, mám pre neho jednu milú správu. Práve ste si pomýlili akciu. Premietanie je naozaj v prvom rade o tom, že vám pustia film a vy sa pri ňom svojsky zabavíte. Taktiež treba vziať do úvahy i fakt, že, pokiaľ sa nemýlim, Xagnam je nezisková skupina a nemá také veľké finančné možnosti ako Comics Salón. Pri ňom sa mi páči jeho jedinečnosť, aj na úkor reklamy, výzdob lákajúcich oči a i to príjemné vyhadzovanie peňazí na suveníry, ktoré bohužiaľ ľudia raz za čas potrebujú. Xagnam AnimeShow bola skôr v duchu úzkeho kruhu kamarátov – fans 4 fans.

Akcia mala dve sály rozdelené na Anime sekciu a J-dorama, ktorá ma celkom potešila, pretože k tomuto som sa zatiaľ, až na pár titulov, nedostal.  Myslím si, že program bol zostavený celkom dobre a každý si prišiel na svoje. Boli dokonca aj chvíle, keď som sa nevedel rozhodnúť, čo si pozrieť skôr. Ráno odštartovalo celkom zaujímavé shoujo anime a komu sa nepáčilo, mohol sa presunúť do vedľajšej miestnosti, kde naň čakala komédia Hotaru no Hikari. Program sa taktiež chvíľku venoval i mecha fanúšikom v podobe Gundam 00 alebo Macross Frontier a i fangirls si mohli poriadne zaslintať. Ak sa tak nestalo pri chlapcoch z Hanazakiri no Kimitachi e - Hana Kimi, tak pevne verím, že sa o to v závere celého programu postaral L vo filme Death Note – Live Action. Bohužiaľ, v momente masových vzdychov nad spomínanou osobnosťou som sa nezdržiaval v J-dorama sekcii a mohol som iba závistlivo počúvať Blackyho nadšené rozprávanie. Toto si asi do konca života neodpustím!

Nikdy som sa prekladu nevenoval a neviem si vôbec predstaviť, aká náročná je to práca. Ale... áno, pri Death Note bolo zlé časovanie (na Animax to ešte vždy nemalo!) a samotná skupina Xagnam má teda stále na čom pracovať, avšak, ani tieto drobné chyby mi nevzali chuť z pozerania. A čo sa samotného prekladu týka, ten bol určite v rámci zdravej tolerancie! Ak boli nejaké chyby, tak jedine v nejakých drobných detailoch, ktoré i tak nemenili význam prekladu. Takéto veci mňa osobne nemôžu dojať k slzám a vôbec ma nerušili pri samotnom sledovaní. Možno ak nejaká tá mužská postava hovorila o sebe v ženskom rode, tak som sa na tom sympaticky pobavil a v budúcnosti by som si radšej na túto drobnosť dal radšej pozor, pretože toto si diváci naozaj všimnú. Zábavu to však nepokazilo. Na záver dám ešte jedno veľké plus tejto malej akcie. Možno nemala toľko sponzorov ako samotný Comics Salón, ale aspoň nemusela spolupracovať s istou spoločnosťou, kvôli ktorej by sme museli všetci zvracať nad českým dabingom v našom milovanom anime. Bez urážky, ale ten český dabing je fakt tŕňom v očiach 99% zdravej otaku populácie a v rozširovaní anime len skazí cestu ku sláve.

Aby som však iba nechválil, musím spomenúť jednu vec, ktorá sa mi nepáči všeobecne pri všetkých stretkách. Nie je to nič iné než miesto konania. Nejde mi do hlavy, prečo to vždy musí byť iba Bratislava. Nemám nič proti hlavnému mestu Slovenska, ale organizátori by sa mohli zamyslieť nad tým, že návštevnosť by bola určite väčšia, keby sa to presunulo napríklad do takého stredu. Bratislava je na samotnom okraji Slovenska a nie každý si môže dovoliť precestovať celú republiku. Toto je apel viac-menej na všetkých organizátorov. Myslím si, že základná myšlienka takýchto akcií by mala byť v rozširovaní anime a v umožnení otakom stretnúť sa, nie zisk alebo podobné malicherné veci. Pri tomto premietaní sa to dalo skvele zmeniť. Pokiaľ sa nemýlim, zopár členov Xagnamu je z východu a pokiaľ by boli oni ochotní zaplatiť nemalé cestovné náklady, aby sa dostavili do Bratislavy, prečo sa raz za čas nemôže zbaliť i Bratislava a pricestovať na východ?  No nebolo by to krásne a určite aj menej sebecké? Samozrejme, vyhovárať sa dá vždy a na všetko ...

Záver? Príjemne strávená sobota a ešte som si aj stihol zájsť pešo do Tesca a kúpiť si večeru, pričom som si vychutnal zapadajúce slnko.