Utorok Jún 27

Animecon 2007 - #3. časť

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

„K japonským výšinám...“

Jeden múdry človek raz povedal: „veľa dobrého škodí...“

 

Nedeľa 1.07.2007 11:00 Rozlúčkový Anime Quizz

Nadšenie pomaly opadáva... Kedysi hyperaktívna uvítacia delegácia pri vstupe stýrane odpočíva na studenej dlážke a drobným, ledva životaschopným gestom víta poslednú várku známych vytešených návštevníkov Animeconu 2007. Badateľný útlm nie je spôsobený malým množstvom kyslíka, testosterónu, ani raňajšou opicou, príčiny treba hľadať vo vyšťavení, nedostatku spánku a nočnom naťahovaní sa o čisto-novú stoličku, ktorú si chcel sprivatizovať snáď každý. Máte tu dôkaz, že zelená farba je vždy in a že štýl bojového prevedenia v podaní Asuky-chan sa nezaobíde bez potrestania nevinných náhodne prechádzajúcich obetí.

 Napriek raňajšej inaktivite a snahe o solídne prebudenie, veľká premietacia sála, ako aj dobre známe miestečko pred ňou, prekypuje životom. Dôvodom je malá doobedňajšia rozcvička v pasívnom fyzickom prevedení, ktorá prilákala skoro každého nielen svojím názvom, ale aj obsahom. Len málo vyvolených si trúflo zdolať zákerné otázky verejného prieskumu ohľadne noviniek vo sférach anime titulov. Anime Quizz je méta len pre tých najsilnejších...

Yaonee: Osobne si na vedomostné súťaže podobného rázu netrúfam. Jednak preto, že som za posledný rok toho veľa nevidela a jednak preto, že mám veľmi zlú pamäť. U teba je očividné, že máš danú problematiku pod palcom. Avšak, i tu sa našlo pár perličiek, ktoré robili pri zodpovedaní nemalé problémy. Ako si to riešil ty? Tipos bingo alebo týranie šedej mozgovej kôry? A ako dlho vôbec trvá taká príprava?

Flanker: Som častým návštevníkom stránky http://www.anidb.net a pravidelne si prezerám anime calendar, kde sú vždy ohlásené anime na každý mesiac. Aj keď natrafím na niečo, o čom určite viem, že pozerať nebudem, tak aspoň obrázok mi ostane v pamäti. Preto sa veľakrát stáva, že proste neviem o čom dané anime je, ale akonáhle uvidím ukážku, viem ako sa to anime volá. V každom prípade, nie je to žiadne týranie mozgovej kôry, aj keď niekedy chvíľku trvá, kým si na názov spomeniem.

Čo sa týka prípravy: ja sa na takéto súťaže nepripravujem. Tento Animecon, to bolo také spontánne rozhodnutie zúčastniť sa súťaže Anime kvízu po tom, čo ma priatelia prehovorili – ešte 10 minút pred začiatkom súťaže som nebol ani len na SÚZE. I ja som len človek a nestíham pozerať úplne všetko, z toho, čo by som chcel vidieť. Môj čas je značne limitovaný, a preto sa aj u mňa nájdu veci zvučných mien, akými sú napríklad Death Note, Bokurano, Saikano a podobne, ktoré som doposiaľ nevidel.

Yaonee: Otázok bolo hojne, ktorá z nich ťa najviac pobavila a pri ktorej si len nechápavo krútil hlavou?

Flanker: Ktorá z nich ma najviac pobavila? Myslím si, že to bola otázka: „Z ktorej dediny pochádza Naruto“. Priznám sa, keďže nie som tomuto seriálu pozitívne naklonený, spočiatku som odpoveď nepoznal, keďže prvé časti som videl pred dávnymi vekmi. Avšak, neskôr, keď som sa pozorne pozrel na ukážku, zistil som, že Naruto nosí na čele šatku, na ktorej je na železnom podklade vrytý oblak - na základe tohto faktu, som sformuloval svoju odpoveď.

Otázka, na ktorú som odpovedať nevedel, bola: „Z ktorého anime je táto scéna“ - v scénke boli dvaja policajti, ktorí vpadli do domu a našli mŕtvolu. Pre mňa tam nebolo žiadne vodítko, ktoré by ma doviedlo k správnej odpovedi. Neskôr, ako som sa dozvedel od Aniy-ho, jednalo sa o anime Monster, ktoré som taktiež nevidel.

 Yaonee: Pojem konkurencia sa používa takmer vždy, ak ide o rôzne súťaže. Čo tá na Anime Quize? Bola solídna, či sa prvý dojem niesol v štýle: tak toto bude vážne hračka?

Flanker: Ja v zásade nikdy nepodceňujem svojich potenciálnych konkurentov. V súťaži boli spolu so mnou také zvučné mená ako Aniy, Magic, Devil Dan, JackK3000 a ostatní... Túto štvoricu som považoval za potenciálnych ašpirantov na popredné miesta spolu so mnou. Na manga.sk fóre máme topik, kde užívatelia hádajú, z ktorých anime sú dané screenshoty a myslím si, že tam máme už vcelku slušne vycvičenú skupinku ľudí, ktorí sú v tomto veľkí borci - hore uvedená štvorica je ich súčasťou.

Yaonee: Očakával si vôbec, že to vyhráš?

Flanker: Či som očakával, že to výhram? Som si vedomý toho, že moje schopnosti v tejto oblasti sú nadpriemerné, ale stále je dosť ľudí, ktorí sú na tom rovnako. Navyše, čím viac sa vyznám do najnovších anime, tým viac pokulhávam v tých starších tituloch. Keby autori kvízu zaradili viacero titulov z dávnejšej minulosti, výsledok poradia na prvých troch priečkach by mohol dopadnúť úplne inak.

Suma sumárum: Mal som taký pocit, že skončím niekde pri špici, ale že skončím na samotnom špici ako prvý - to som určite nečakal.

Yaonee: Otázka na telo – zužitkuješ svoju výhru?

Flanker: Určite. Bol som na prednáške o Sushi, ktorá sa mi veľmi zapáčila a ceny, ktoré som vyhral boli doslova ako na "želanie" - nástroje vhodné na prípravu Sushi a čajov.

Yaonee: A teraz k nepríjemnej časti – nabonzuj niečo na organizáciu. Alebo si nadmieru spokojný s celým priebehom?

Flanker: No najlepším aspektom celej akcie boli práve prednášky a sprievodné veci. Tohto roku to bol prvý Animecon, na ktorom som sa už nezúčastnil ako organizátor, ale ako divák - čiže nebudem hovoriť o tom, čo sa dialo v pozadí, nakoľko to sám neviem. Všetko, čo poviem, sú iba moje subjektívne názory na celú vec. Treba však vytknúť niektoré preklady titulkov k anime, ktoré sa premietali. Počul som to od mnohých ľudí, ktorí skutočne znechutení odišli zo sály po tom, čo zbadali veľké množstvo gramatických chýb a hrúbiek (ja viem, znie to dosť paradoxne, že to hovorím práve ja, čo ich robím tak často :)) – avšak, keď som sa sám bol pozrieť na niekoľko anime titulov, ktoré sa premietali, tak skutočne ma niekedy prechádzala trpezlivosť. Bolo to veľké sústo aj na mňa.

Pri debate s mnohými ľuďmi, nielen na samotnej akcii, ale aj v minulosti (napríklad na Xagnam Anime Show 2007), som si od mnohých vypočul, že by sme mali premietať anime s pôvodným japonským znením a anglickými titulkami, ktoré  by v pohode stačili a ušetrila by sa tým práca, stres a hodiny strávené v noci. Možno by podobný smer mohli zvážiť aj organizátori AC. Avšak, keď to tak zhrniem, organizácia tejto akcie dopadla lepšie, než som očakával. Vďaka patrí organizátorom.

Yaonee: Takže je nad slnko jasné, že sa má s tebou rátať i do budúcna?

Flanker: Myslím si, že to až také jasné zase nie je. Stať sa môže všeličo a nechodím na úplne každú akciu tohto druhu, ktorá sa tu koná, aj keď možno by som chcel. Ďalšia vec je tá, že rád by som dal priestor druhým. Totižto, keby všetky súťaže tohto druhu stále vyhrávala jedna a ta istá osoba, prípadne skupinka osôb, tak by každou súťažou klesal počet účastníkov a nakoniec by ostali iba tí skalní. Avšak, na druhej strane tu stojí kvalita súťaže. Tú treba každým rokom zvyšovať. Som rád, že som nepoznal odpovede na všetky otázky, lebo takto aspoň viem, že je stále veľa známych a dobrých anime, ktoré som nevidel. Preto sa snažím udržať si taký rozumný pomer medzi mojou účasťou a neúčasťou. Totiž, verím, že keď organizátori videli, ako som tohto roku vyhral a že hrozí i to, že budúci rok prídem znovu, určite nasadia oveľa ťažšie otázky. Ale zase, na druhú stranu, mal by som dať priestor aj druhým. Aby si tiež skúsili, aké to je, keď ich oslovia tým známym prídavným menom „prvý“.

Najbližšie, ak čas dá, sa však plánujem vrátiť na scénu slovenského AMV. Myslím si, že tam je dosť toho, čo je nutné v tomto smere zlepšiť a dúfam, že moja prítomnosť tomu znovu pomôže.

(rozhovor by Yaonee, sekundant Flanker – víťaz Anime Quizzu 2007)

 

 

Priebeh a „komplikovanosť“ Anime Quizzu by sa dal zhrnúť nezaujato a hlavne s triezvou hlavou do niekoľkých viet. Napriek občasnému hluku tvoriacemu mierne agresívnu atmosféru v sále mala každá časť vyraďovacieho kola svoj solídny happy end. Puntičkárstvo sa veľmi nevypláca a apel na nezrozumiteľnosť otázok, ktorý bol do značnej miery oprávnený, občas naberá slonie rozmery, pretože je vážne ťažké rozdýchať daný neúspech. Prieskum totiž ukázal (informácie čerpané z fór), že väčšina zúčastnených išla vyskúšať svoje šťastie naslepo a hluk spôsobený netaktnosťou publika snažiaceho sa navzájom dopracovať k správnej odpovedi vadil iba tým, ktorí prišli za účelom stoj čo stoj vyhrať. A to napriek mierne priemernému rozhľadu v tejto problematike s veľkým P. No, aspoň, že ten zvyšok sa naozaj zabával, o čom nás mohlo presvedčiť sympatické koketovanie zo strany dám a pánske taktné pozývanie na pivo. Čo viac si organizátor môže želať?

Aby ste však neostali ukrátení o výsledky a hlavne mená tých, ktorým o chlp uniklo prvenstvo, z najväčšej veľkorysosti vám teraz odprezentujeme skalopevné poradie v súťaži Anime Quizz 2007:

Víťazi:

1.miesto Flanker

2.miesto Devil Dan

3.miesto Magic

 

Nedeľa 1.07.2007 10:00, 14:00 YGO súťažne aj nesúťažne – Faraón bol pokorený

 Hoci sa prevrat v rámci najpopulárnejšej hry na území SR začal už v sobotu, vo včasnú rannú hodinu, ukončilo sa kraľovanie najlepších hráčov Animeconu 2007 niečo pred 16:45, kedy sa slávnostne vyhlásili výsledky. Prekvapení bolo neúrekom a výherci sa z cien tešili právom. Udržať sa na prednej pozícii počas dvoch dní dá zabrať i nezaujatému pozorovateľovi, ktorý nechcene zablúdil na prvé poschodie. Musím uznať, že navigácia v podobe „seksi chibi“ anime postavičky nežnejšieho pohlavia zožala oveľa lepšie ovácie slávy, než názov samotného kartového podujatia.

Bohužiaľ, osobne nezdieľam nadšenie pre túto kráľovskú hru. Bude to asi tým, že pravidlá sú mi doteraz španielskou dedinou a oveľa viac ma chytilo za srdce anime. Avšak, atmosféra, ktorá panovala pri vstupe na bojové pole, by sa dala viac než len krájať, čo človek na začiatku odmietal prijať, pretože sympatické úsmevy na tvárach jednotlivých hráčov poukazovali skôr na dobrú a hlavne pútavú zábavu, ako na fakt, že súťaživosť a hlavne vysoká dávka adrenalínu koluje v krvi každého jedného účastníka. Či už v rámci tichého pozorovateľa so slinami na krajíčku alebo samotného hráča.

O tom, že YGO zožalo naozaj veľký úspech a bez mihnutia oka po celé dva dni konkurovalo o priečku slávnejšiemu DDR-ku, vás môže presvedčiť vysoká návštevnosť, dve súťažné skupiny a dychtivé fankluby netrpezlivo očakávajúce budúci Animecon.

 

Yaonee: Všeobecne je známe, že YGO patrí medzi raritu každého podujatia. Tohtoročné AC-čko údajne zaznamenalo nižší počet účastníkov a zlé jazyky vravia, že sa niet čomu čudovať. Zaznamenal si podobnú absenciu hráčov i ty v rámci tohtoročného turnaju alebo fanúšikovia ostali natoľko verní, že prišli v hojnom počte a poriadne to roztočili?

AlucardX: Práve naopak. Nielenže ostali verní, dokonca nám ich veľa pribudlo!!! Minulý rok sme mali 18 hráčov, tento rok sme mali 50. Bolo to prekvapenie nielen pre mňa, ako organizátora, ale aj pre hráčov. A roztočili sme to naozaj poriadne, tomu môžeš veriť.

Yaonee: Tento rok sa súťažilo v dvoch kategóriách, čo ma prekvapilo. Je jasné, že porovnať niekoho, kto hrá roky s niekým, kto sa ku kartám a pravidlám hry dostal iba pred nedávnom, nie je správne, avšak, v rámci triezveho pohľadu, našlo sa v prvej nesúťažnej skupine pár talentov? A ako sa to vlastne riešilo s niekým, kto mal menšie problémy so zložitosťou pravidiel? Predpokladám, že na obsiahle prednášky nebol čas...

 AlucardX: Mno, práveže tento rok boli 2 turnaje novinkou. Pretože minulý rok boli len hráči skúsení, takže to nebolo treba. A turnaje boli oba súťažné. Aj pre mladých aj pre starých. Presne, ako si povedala, nechcel som, aby skúsení hráči natrafili na začiatočníkov, bolo by to nefér. Ak niekto z mladších nevedel nejaké to pravidlo, mali sme tam sudcov, ktorí im všetko vysvetlili. Ale ostal som naozaj prekvapený, keď som zistil, ako dobre ovládajú pravidlá.

Yaonee: Mala som česť vidieť nadšenie hráčov na vlastné oči. Dokonca mi neuniklo, že vás tam v rámci organizácie pobehovalo hneď niekoľko, mal si popri tom všetkom čas aj na vlastnú partičku YGO?

AlucardX: Áno, bolo nás tam niekoľko, zväčša ostrieľaní hráči, ktorých som poprosil o pomoc. Mal som v tom síce trochu chaos, ale najlepšie sa mi pracuje v strese, takže všetko dobre dopadlo. Samozrejme som si aj ja stihol zahrať, bol som jedným z hráčov na turnaji pre starších.

Yaonee: Takže otázka na telo – vyhral si?

AlucardX: Nie. A aj keby som nejakou náhodou vyhral, tak by som to pustil druhým. Nepatrí sa, aby organizátor vyhral *smiech*! Ja som si prišiel predovšetkým zahrať a stretnúť sa s priateľmi.

Yaonee: Krásna odpoveď, máš u mňa pozvanie na kofolu;) Ak by si mal zhodnotiť tohtoročnú úspešnosť hráčov, akú známku by si zaslúžili a prečo?

AlucardX: Ďakujem, ale platím ja! Úspešnosť oproti minulému roku je značná. Či už počtom alebo hráčskymi skúsenosťami. Hmm, ja im dávam 1-. Prečo? Preto!

Yaonee: O tom potom... Možno nepodstatná otázka, no nedá mi ju nepoložiť – môže sa s YGO turnajmi počítať aj v budúcom ročníku AC-čka alebo to zavesíte na klinec a podstúpite riziko, že vás nadšenci za tento počin ukameňujú?

AlucardX: To by som slovenským hráčom nikdy nespravil! Chcem rozširovať túto hru na Slovensku ako sa len dá. Už som sa dohodol s organizátormi, YGO na ďalší rok bude. Ak sa dožijem.

 

YGO vs víťazi:

YGO mladší: 1.miesto Pavol Pavlačka

2.miesto Lukáš Kováčik

3.miesto Zdeno Ondrejčák

 

YGO profesionáli: 1.miesto Juraj Talapka

2.miesto Marek Varga

3.miesto Peter Valent

 

(rozhovor by Yaonee, sekundant AlucardX – organizátor YGO turnaja)

 

Nedeľa 01.07.2007 nonstop - Trojdňový ošiaľ zvaný „DDR“!!!

 Ďalšou raritou tohtoročného Animeconu 2007 sa i po tento rok stala sekcia, kde sa mohli vyblázniť a vyskákať mladí aj starí dočasní obyvatelia SÚZY. Veď DDR (Dance Dance Revolution) zaujalo naozaj mnoho divákov, z ktorých si len málo jedincov nevyskúšalo, aké je to, skákať do rytmu, ktorý vám udávajú imaginárne šípky, na vlastnej koži.

V piatok organizátori DDR-ka rozložili pady pri hlavnom vchode, čo okamžite zaujalo mnoho návštevníkov, hneď ako vošli do miestnosti, čo osobne považujem za úspešný marketingový ťah. Veď kto by odolal dobrej, rytmickej hudbe a tlačenici zvedavých ľudí, ktorí horia od nedočkavosti, ukázať iným, čo v nich naozaj je. Pozitívny divácky ohlas na toto malé skackavé podujatie sa však vo veľkom odštartoval v sobotu na oficiálnej súťaži DDR. Zapojil sa veľký počet návštevníkov, pričom sa súťažilo hneď v 5-tich kategóriách.

A to: nováčik, easy, medium, hard a expert. Avšak, do skupiny „nováčik“ sa neprihlásil ani jeden z prítomných súťažiaci, čo nebolo pre organizátorov prekvapujúce, lebo po piatkovom nadšení nikto na spomínanej úrovni neostal. Bohužiaľ, úroveň „expert“ ostala bez súťažiacich a podľa bližšie nešpecifikovaných zdrojov, chýbalo aj eso v rámci DDR podujatia. Vyššie spomínanú sekciu si však nesúťažne uskákali jedine organizátori DDR-ka Šmichal a Ulo. No najviac fanúšikov sa zapojilo do úrovne „easy“, ktorá praskala vo švíkoch.

 Hoci „easy“ znie v preklade ako „jednoduchý“ alebo „ľahký“, niektoré kombinácie šípok tomu vôbec nenasvedčovali. Pre tých skúsenejších tu bola „úroveň“ medium. Táto obtiažnosť predstavuje kombinácie šípok, ktoré sú usporiadané v zložitejších postupnostiach.

Napriek tomu, že bola sobota vyhlásená za súťažný deň, diváci, ktorým sa nedalo prísť, si už v piatok mohli vyskúšať nesúťažne skákanie.

Ale dôležité je hlavne to, že vám môžem s radosťou oznámiť, že všetci prežili bez ujmy na zdraví. Pri niektorých krkolomných kúskoch som si občas pomyslela: Toto nedopadne dobre... ale našťastie sme nemuseli volať záchranku. Vyhlásenie výsledkov súťaže nastalo až v nedeľu poobede, a to z toho dôvodu, že určiť víťaza nie je jednoduché, keďže percentuálna úspešnosť za odskákanie danej piesne sa násobí číslom obtiažnosti danej úrovne. Samozrejme, pri vyhlasovaní výsledkov mnohí už nedočkavo čakali na verdikt. A po vynásobení a sčítaní všetkých percent vzišli takéto výsledky :

 

Víťazi:

Úroveň „easy“: 1.miesto Miša

2. miesto Deathman

3. miesto Aniy

 

Úroveň „medium“: 1. miesto JackK3000

2.miesto Marian

3.miesto Jason

 

Úroveň „hard“: 1. miesto Mišo

 

Ceny boli rôzne. V každom balíčku sa však ukrýval anime kalendár s logom AnimeConu 2007 a ďalšie prekvapenia, ale či to už boli mangy alebo tričká, to neviem, no som si istá, že každého potešili. A ja pevne dúfam, že sa všetci stretneme aj o rok!

 

(reportáž by Himeno)

 

Nedeľa 01.07.2007 po 17:00 Nadišiel čas, rozlúčiť sa... Animecon 2007 očami otakov

6aztec: Koľko dní ste na Animecone 2007 dokopy strávili?

Darkcrow: Aby som povedala pravdu, prišla som na dva dni.... kúpila som si lístok na tri a na Animecone som bola sotva jeden. Aj keď som sa tam objavila aj v sobotu, aj v nedeľu, nebola som tam až tak dlho, akoby som chcela. Škoda, že sa to nezorganizovalo na viacej dní... Ešte som si odbehla do čajovničky a pozrieť pár priateľov na intrák a zrazu bola nedeľa večer a ja musela som ísť domov.

 JackK3000: Všetky tri. Samozrejme, keď idem na takúto akciu, nemôžem si nechať ujsť čo i len kúsok. Aj keď je pravda, že všetko sa stihnúť nedá, hlavne keď lietaš pomedzi ľudí s foťákom ako besný psisko, ktorý sa urval z reťaze. Schválne, daj mi niečo, čo fotí do ruky a...

6aztec: Darkcrow, ako si zrejme mnohí prítomní otakovia všimli, nerobí ti problém nadväzovať nové kontakty. Napríklad vtedy, keď si sa predstavovala celej malej premietacej sále. Robíš to preto, aby si spoznala, čo najviac milých ľudí alebo tu ide o nové zdroje na čerpanie A+M materiálov, poprípade nejaký iný dôvod ?

Darkcrow: Hehe... ^_^ Nevedela som, že si to niekto všimol (pravdaže okrem ľudí, ktorým som sa predstavovala). Ja som už od prírody skôr extrovert a okrem toho som bola dohodnutá s viacerými ľuďmi, že ich stretnem. Problém s otakmi tkvie v tom, že väčšinou sa poznáme podľa avatarov, nickov a obrázkov. Tie nie vždy vypovedajú o ich naozajstnom vzhľade (bohužiaľ... alebo našťastie? XD). Ja som bola rozhodnutá stretnúť, čo najviac z tých zlatých ľudí, ktorých poznám z fóra, pripadne z fanartov alebo proste nejakých nových ľudí. Z mojej skúsenosti viem len jedno. Ešte ani jeden človek, ktorý sa označoval za otaka, nebol nepríjemný alebo málo priateľský. Možno to bude znieť trochu naivne, ale podľa mojich skúsenosti sú všetci otakovia zlatí, kreatívni a priateľskí ľudkovia s kopou fantázie, ktorých sa oplatí spoznať. Preto som nemala problém, predstaviť sa celému osadenstvu malej premietacej sály (buďte radi, že keď ma chytila táto nálada, nebola som vo veľkej premietačke).

A čo sa týka získavania nových, takzvaných, A&M materiálov, mám toho doma dosť na to, aby som sa ešte ani na dôchodku nenudila. Takže nové veci zháňať momentálne nepotrebujem.

6aztec: JackK3000, bolo na tohtoročnom Animecone 2007 niečo, čo by si rád v blízkej budúcnosti zmenil, prípadne úplne zrušil? A chýbalo ti tam niečo?

 JackK3000: Nemôžem povedať, že by mi tam niečo extra chýbalo, pretože základ zábavy – DDR - tam jednoznačne bol, takže... Myslím, že prednášky boli na veľmi dobrej úrovni a poskytli kopec informácií, akurát som sa pri niektorých prekladoch titulkov do slovenčiny iba pousmial. Jediné, čo mi chýbalo, a určite aj viacerým, bolo karaoke, ale to bolo spôsobené nie príliš veľkým záujmom, aj keď na samotnom Cone by sa ľudí, ktorí si chceli zaspievať, našlo dosť. A ešte k organizácii by som povedal, že bola vcelku ústretová, aj keď niektoré problémy, hlavne technického rázu, sa predsa len vyskytli. Čiže, s organizáciou bude ešte treba popracovať, hlavne, aby nabrala ešte trochu na zodpovednom prístupe, ale inak nemám čo vytknúť.

6aztec: Ako by ste zhodnotili premietané TV anime seriály, filmy a kvalitu titulkov?

Darkcrow: Hm... pre mňa dosť ťažká otázka, keďže som pri pozeraní anime moc času nestrávila. Ale výber bol veľmi dobrý. Bola tam romantika aj akcia... Každý si mohol nájsť to svoje. To, na čo mal práve chuť. Titulky neboli vôbec zlé. Práve naopak. Boli výborné. Už som videla omnoho horšie. Ale pár škodoradostných otakov (na čele som mnou) ovládajúcich anglický jazyk si nikdy neodpustí občasné porovnávanie slovenských a anglických titulkov, ktoré sa objavili naraz vo viacerých anime tituloch a občas si zamrmlať, že by sme to preložili tak, alebo inak. Ale to všetko len v dobrom. Proti kvalite nemám vôbec žiadne výhrady.

JackK3000: Tu sa musím priznať, že anime som veľmi nesledoval, takže sa nemôžem ohradzovať, ale z postrehov ostatných sa dalo zistiť dosť, takže aj keď slovenské titulky boli, vážne by bolo dobré do ďalšieho ročníka popracovať na korekcii a prispôsobiť ich nerušivému a pokojnému priebehu premietania.

6aztec: Darkcrow, všeobecne si pokladaná za jednu z najlepších fan-art umelkýň v slovenskej otaku komunite. Vedela by si dať nejaké rady otakom, ktorí s kreslením ešte iba začínajú, poprípade by sa v ňom chceli zdokonaliť?

Darkcrow: Oww... takú poklonu som nečakala. Veľmi pekne ďakujem. Ja osobne sa za jednu z najlepších kresličiek (to slovo sa mi ohromne páči) nepovažujem a neviem, či práve ja môžem rozdávať rady. Ale keď už, tak poviem len toľko: Hlavné je mať chuť a motiváciu... vždy mať vyšší ciel a nikdy sa neuspokojiť s výsledkom... vždy môžete byť ešte lepší, nie? Potrebné je pochopenie a ochota nechať si poradiť. A... cvičiť, cvičiť, cvičiť...

 6aztec: JackK3000, medzi otakmi si veľmi známy, vďaka čomu aj mnohých z nich poznáš osobne. Čo myslíš, aká atmosféra panovala pri komunikácii na Animecone 2007? Sú otakovia všeobecne skôr spoločenské alebo uzavreté bytosti?

JackK3000: Práve na takýchto akciách sa z otaka stáva človek, ktorý sa dokáže trošku odviazať a srdečne komunikovať aj s ľuďmi, ktorých nepozná, pretože majú spoločné témy, či už je to anime, DDR, prednášky, či spoločenské hry. Takto sa aj z relatívne uzavretého človeka uvoľnia niektoré bariéry a nemá problém s komunikáciou. Hlavne, keď sa týchto akcií zúčastní viackrát, otvoria sa mu nové obzory a určite je to lepšie, ako pasívne pozeranie anime doma. Preto aj ďalšie plus pre Animecon.

6aztec: Na záver, aký je váš celkový dojem z Animeconu 2007 a plánujete si ho na budúci rok zopakovať?

Darkcrow: Zopakovať? Určite! A ešte vo väčšej miere ako tento rok! Už teraz sa neviem dočkať ďalšieho roka.

Tohtoročný Animecon 2007 bol nezameniteľný už len z toho dôvodu, že som tam stretla kopu skvelých ľudí. Neviem si predstaviť lepšie strávený víkend, ako práve tu! Na Animecone ma obklopovalo všetko to, čo mám rada... anime, otakovia, krásne kresby a to všetko na jednom mieste... Myslím že som našla môj vlastný raj na zemi.

JackK3000: Jednoznačne! Aj keď je pravda, že medzi plánovaním a uskutočnením bývajú rozdiely, ale ak mi dovolia financie a škola, určite prídem aj na ďalší ročník. A celkový dojem? Napriek menším technickým problémom si myslím, že tohtoročný festival anime sa naozaj vydaril a verím, že aj ďalší ročník bude minimálne taký úspešný. PS: DDR OWNZ!!!

 

(rozhovor by 6aztec, sekundanti – Darkcrow a JackK3000)

 

Človek nemusí vedieť čítať medzi riadkami, aby pochopil, že Animecon 2007 bol vo všetkých smeroch úspešný. Možno nevykazoval veľké výkyvy hodnôt v rámci návštevnosti a aj menšie „kvázi“ problémy, ktoré sa vlastne dookola rozoberali, rozoberajú a aj budú rozoberať všade vo svete, na začiatku mierne zarazili, celkový dojem však neskazili, ba naopak posilnili to, čo sa posliniť dalo. Ľudia sa zabávali, atmosféra prekypovala nadšením a zanietením rozšíriť si obzor za hranice všednosti, či v športovom duchu zdolať nezdolateľné, stoličky sa ohýbali pod neposednými nadšencami všetkého nevšedného a program, zaujímavo zostavený, nemal núdzu o poslucháčov.

Je pravdou, že tri dni sú zlatý stred, aj napriek návrhom predĺžiť tento festival a že nadšenie, ktoré sa na vás nalepilo po prvýkrát, ako ste prekročili prah SÚZY sa v nedeľu zredukovalo na polovicu – únava si vyberie vždy ten najnevhodnejší čas. Avšak, nič nezabránilo tomu, aby si každý tento ročník užil po svojom. Veď i pán Martin Strelka si experiment zvaný GO (reportáž sme vám priniesli v 2 časti) do sýta pochvaľoval:

 

 Yaonee: Mám priznanie od jedného nemenovaného organizátora AnimeConu, ktoré sa nesie v dosť pozitívne ladenom duchu. Údajne sa so zaradením GO turnaju počítalo len na krátku dobu, pretože väčšina členov tohto podujatia nepredpokladala s možným úspechom i kladne ladenými ohlasmi na tento experiment. Viem, že ako zarytý milovník tejto „japonskej“ hry (aj keď korene siahajú ďaleko do Číny) ste sa stretli s množstvom nadšencov. Aké pocity vás však premkli, keď ste po prvýkrát v histórii AnimeConu spolupracovali s otakmi, čiže s ľuďmi, ktorí sú oddaní japonskej animovanej tvorbe a histórii Japonska ako takej?

Martin Strelka: Pocity boli normálne, potešil som sa, že môžem(-e) propagovať Go pre nových záujemcov. Tento rok som sa zoznámil (prezrel) so seriálom Hikaru no Go (75 dielov plus prílohy). Bol som ním priam nadšený, lebo z môjho uhla pohľadu, som odborným výrazom viac rozumel (ako prípadne deti, pre ktoré je toto anime určené). Aj som spoznal niektoré zábery prostredí, ktoré boli kreslené podľa skutočnosti.

Yaonee: V programe som si vyhrabala dve kolonky. Informovali o tom, že turnaj sa bude niesť v duchu začiatočníci a profesionáli, ktorá skupina vám osobne učarovala a mali ste i svojho favorita?

Martin Strelka: Žiaľ, hrala sa len skupina začiatočníkov, lebo „profesionáli“, teda aktívni skúsení hráči, s nejakou uhranou triedou sa nedostavili (teda len jeden, aj ten nechcel hrať).

Favorita som nemal, lebo som nikoho nepoznal, všetci boli na turnaji prvýkrát.

Najlepšie sa darilo Márii Dvoranovej, ktorá vyhrala dva turnaje a na treťom skončila druhá.

Yaonee: Bez ohľadu na obe kategórie, ak by ste mali objektívne zhodnotiť celý priebeh hry aj s jej kladmi a zápormi, ako by to asi vyzeralo? A ktorý z potencionálnych hráčov GO z tohtoročného podujatia AnimeConu by to mohol dotiahnuť najďalej?

Martin Strelka: Začiatočníci zvládli hneď tri Atarigo turnaje – prvý na jeden (12 účastníkov, 4 kolá), druhý na päť (8, 3) a tretí na desať vybratých kameňov (7, 3). Najlepší traja (všetky dievčatá) dostali vecné ceny (malú súpravu 9x9 a manga knihy o Go). Dúfam, že v budúcnosti sa s nimi stretneme na turnajoch.

Yaonee: Na záver, môže toto podujatie s vami počítať aj do budúcna?

Martin Strelka: Samozrejme, budem rád.

Na záver snáď – prišli sme, videli sme, zabavili sme sa a netrpezlivo očakávame najbližší ročník, ktorý sa má údajne zaodieť do nového šatu a priniesť nové, sympatické zmeny. Dovtedy, sayonara priatelia...

THE END...

 

Za fotky veľmi pekne ďakujeme organizátorom Animeconu 2007 (www.animecon.eu ) a Vasilijovi.