Utorok Jún 27

Reportáž: Comics Salon 2006

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 Netrvalo to dlho a tretí ročník Comics Salonu (druhýkrát v priestoroch SÚZY) opäť raz otvoril dvere všetkým milovníkom fantasy, anime, mangy, filmu, hororu a sci-fi. Po peknom CS 2005 sa podarilo organizátorom pripraviť prakticky ozajstný Con najväčšieho formátu na Slovensku. Veľký a bohatý program ponúkal veľa možností, ako mohol človek naplno využiť svoj čas a zabaviť sa tak, aby to naozaj stálo za to. Jeho rozmanitosť ponúkala pre každého naozaj zaujímavé veci a na svoje si mohol prísť každý.

A o čom presne Comics Salon 2006 bol? Celé toto šialenstvo prepuklo v piatok 15.9.06, kedy sa pred zahájením celého podujatia a hlavne pred vstupnými bránami začala vytvárať obrovská fronta ľudí. V niektorých momentoch siahala až k začiatku príjazdovej cesty na SÚZU. Človek si po niekoľkominútovom čakaní mohol zakúpiť lístok v časovom rozpätí tri, dva alebo jeden deň, ktorý mu bol obmotaný okolo ruky. Mne však prekážal a chcel som si ho dať na krk alebo nohu.

 Pri vstupe som si všimol, že bola vylepšená dekorácia oproti minulému roku. Len škoda, že jej nebolo viac. Podľa mňa by potlačila nudné priestory SÚZY. Keď som dostal povinné darčeky (igelitka plná papiera s neznámym obsahom doteraz skrášľuje moju skriňu) vybral som sa teda opäť raz známym smerom, zdolal som niekoľko strmých schodov a znovu som pocítil to čaro, ktoré mi tak nesmierne chýbalo od posledného Istroconu. Vôkol mňa množstvo ľudí, príjemný hluk, pár samurajov a mnoho ďalších veci, ktoré dotvárali špeciálnu atmosféru CS 2006. Spolu s ostatnými členmi ADT som registroval izbu a po zbavení sa nepotrebných vecí som sa vrhol do víru zábavy.

Bez jediného mrknutia sa do program, som pobehal všetky miestnosti s cieľom: „pozdraviť priateľov a zistiť, čo všetko sa tu nachádza; čo pribudlo a čo sa po minulom roku nenávratne stratilo. Nemal som ale chuť nikde zostávať. Moje srdce chcelo iba jednu vec: „DDR“. Po kompletnom zmapovaní priestorov sa mi podarilo nájsť cestu k tomuto pekelnému stroju. Hodil som par rýchlych pozdravov a začal som dupať do padu.

Dance Dance Revolution (v skratke DDR) budilo veľkú pozornosť i záujem medzi prítomnými návštevníkmi. Zároveň sa tešilo obrovskej popularite, veď turnaj v tomto "tancovaní", ktorý organizoval český DDR team, predviedol najlepších Slovákov i Slováčky.  Každý jeden človek, ktorý videl skákať na DDR S'Tang, majsterku Európy, len žasol nad jej schopnosťami. Ten kto nevedel obstojne prepletať nohami, či sám seba kategorizoval ako drevo si mohol skúsiť SingStar, jednoduchú formu karaoke. I keď to všetko vyzerá pomerne jednoducho, opak je pravdou. Prekážkou môže byť napríklad neznalosť slov, alebo spev plný falošných tónov. Na zábave to však neuberá dôkazom čoho som bol aj ja.
Počítačové a konzolové hry bolo možné nájsť v herni a tiež sa zapojiť do rôznych herných turnajov. Novinkou na tohtoročnom CS bola sci-fi sekcia, ktorá minulý rok chýbala. Objavil sa tu Star Treck, Stargate a ďalšie sci-fi. Pre kartárov tu bola možnosť zahrať Yu-Gi-Oh!, Pokemon, MtG a ostatné variácie.V jedálni sa hralo Go a Shogi. Potom sa tu konala súťaž v cosplay, fan-artoch, AMV a celkovo sa súťažilo vo všetkom možnom.
Anime som znova nevidel žiadne, tak program posúdiť neviem, ale podľa počtu ludí, ktorí sa neustále tlačili v tej malej sále by sa dalo usúdiť, že bol dobrý.
Na hlavnej palube znova kraľovali filmy, ktoré boli hitmi tohto roku.
Čo dodať na záver? Tohtoročný Comics Salon 2006 je podľa mňa úspech na celej čiare. Chyby, ktoré sa vyskytli minulý rok sa podarilo organizátorom odstrániť, a preto by som ohodnotil tento ročník ako plnohodnotný Con, a teším sa na jeho budúcoročné pokračovanie.

 

 SATAS: Koľko ľudí prišlo na CS 2006?

Mayday: Prišlo 3252ľudí a prekonal, tak návštevnosť z minulého roka, ktorá bola “iba“ 1682 ľudí. V piatok (prvý deň) tu bolo niečo okolo 1000 ľudí a vyzeralo to, ako za socíku, keď doviezli pomaranče a bál som sa, že ich tam dole zrazí daake auto. Aby som nezabudol, musím tiež pochváliť Šmichala, Srandistu a Hitokiriho, ktorí zvládli prvotný nával ľudí v piatok na výbornú.

 

SATAS: Aká bola organizácia? Kto bol ten najvyšší a iba rozdaval príkazi?

Mayday: Oberfuhrer? Hehe. Po minuloročných skúsenostiach sme sa znova špecializovali. Napríklad Win sa strašne rád rozpráva, má veľa známostí, rád telefonuje a zháňa všetkých partnerov, ukecáva ich a v nich sa musí prebudiť materinský cit, lebo keď ho vidia: kruhy pod očami, bledý a nevyspatý, tak väčšinou niečo dostane. Qmox má rád papieriky a stará sa o účtovníctvo. Pravidelne po každom CS sa ide zblázniť, že ako zaúčtovať tieto náklady, čo to bolo, kde sú od toho doklady a že príde NKÚ a zabásnu nás! A ja som sa osvedčil, ako jediné arogantné hovado, aby ma ľudia počúvali keď sa niečo hovorí. Takže taký správny diktátor. Medzi moje najdôležitejšie úlohy patrí PR a tak musím s hosťami piť pri bare. Máme to všetko pekne zadelné a už každý vie čo ma robiť, ako napríklad Psychos, Wake a Sutech obsluhujú techniku, Eset obsluhuje sklad, Qmox obsluhuje Eset a papiere. Každý robí to čo vie najlepšie a každý vie čo má robiť …

 

SATAS: Ako to vidíš ohľadom CS 2007?

 Mayday: Bude sa konať v dňoch 14-16.septembra 2007 znova na SÚZE. Väčší už nebude, lebo sme vyťažili už všetky miestnosti a bude už iba lepší. Jediná možnosť by bola zmeniť priestory, ale nepoznám v Bratislave lepší pomer cena/kvalita.

Na budúci Comics Salón sa ma už potom pýtať nebudeš. Toto je moje oficiálne prehlásenie, že po CS 2006 s organizáciou končím. Budem už iba pomáhať pri menších veciach, ako predaj lístkov. Bola to zaujímavá skúsenosť organizovať niečo, ako CS 2 roky a dalo mi to veľa. Myslím si, že je pre mňa čas ísť ďalej a prenechám to mladším, alebo starším.

 

SATAS: Teraz otázka na CzechDDR team. Čo hovoríte na slovenských hráčov DDR?

Xsoft: Majú snahu sa učiť, ide im to a našli si techniku. Dúfam, že komunita tu na Slovensku porastie.

S'Tsung: Ja si myslím, že ľudia tu majú väčší záujem o DDR a hlavne si to vôbec skúsiť. Tu na Slovensku mali ľudia viac odvahy a aj záujem bol väčší. (S'Tsung je 3. najlepšia na svete a v Európe)