Utorok Jún 27

Premietanie japonskej animovanej tvorby na SSPŠAT

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

V piatok 27.2.2004 sa uskutočnilo premietanie pre študentov Súkromnej Strednej Priemyselnej Školy Animovanej Tvorby (SSPŠAT), ktoré zorganizoval AnimeDream Team – SATAS, Migell a ja (Darlog). Ako vlastne vznikla táto myšlienka a jeho uskutočnenie?

Na poslednom premietaní anime (japonská animovaná tvorba) v Piešťanoch, ktoré sme organizovali, nás oslovil práve študent tejto školy – Bohuš. Povedal nám niečo o škole, o tom, že by sa tam dalo spraviť premietanie a bolo by to iste zaujímavé aj preto, že študenti môžu zhliadnuť inú animovanú tvorbu, než na akú sú zvyknutí.

Spočiatku sa nám do toho moc nechcelo, pretože z posledného premietania sme nemali dobré pocity (menšie technické a organizačné problémy). Nakoniec aj na Bohušove naliehanie sme sa pustili do príprav a vybavovania. Úsmevné bolo, keď som prišiel dohodnúť priestory na termín premietania, tak riaditeľka školy nechcela uveriť tomu, že premietanie organizujeme dobrovoľne a zadarmo. Stále mala pocit, že za tým niečo iné musí byť a tak som ju uistil, že nie sme žiadna náboženská sekta ani nič podobné ;-) a premietania organizujeme preto, že nás to baví a chceme zoznámiť čo najviacej ľudí s anime a ukázať im, že to nie sú len rozprávky pre malé deti.

Kvôli priestorom (veľká chodba školy) toto premietanie bolo uzavreté a bolo iba pre učiteľov a študentov školy, čo nakoniec aj tak nevadilo, pretože študenti prvých dvoch ročníkov to mali ako povinné a nemuseli sa v piatok učiť.

S výberom programu nebol až taký problém, nakoľko sme mali premietať od ôsmej hodiny do pol druhej poobede, čiže sme vyberali čo najlepšie veci. Na prosbu zástupkyne riaditeľky školy bolo „trhákom“ premietania anime zo štúdia Ghibli - „Mononoke Hime (Princezná Mononoke)“, ktorá sa jej veľmi páčila, keď ju videla v televízii pred nedávnym časom. Ďalšie veci plánované v programe tiež patrili k tomu najlepšiemu (subjektívne hodnotenie členov AnimeDream.sk): Animation Runner Kuromi – veľmi komické a hlavne toto anime je o tvorbe anime a animácií, čo bolo zaujímavé práve pre študentov, mali tak možnosť vidieť ako sa pripravujú animované filmy v Japonsku ; Blood – The last vampire – akčné anime s tématikou upírov ; Happy World epizódy 1 a 2 – veľmi podarená komédia ; a nakoniec Hoshi No Koe – sci-fi anime o láske dvoch ľudí na veľmi dlhú vzdialenosť.

Napriek tomu, že dnes už väčšina ľudí dobre ovláda anglický jazyk, sme sa rozhodli všetko otitulkovať do slovenského jazyka. Dosť sme sa s tým všetci natrápili, hlavne pri konečných úpravách a časovaní, ale nakoniec sa stihlo spraviť všetko načas.

Ráno sme vstali na ranný vlak o piatej!?!, čo sa podpísalo hlavne na mne a SATASovi, vyzerali sme ako vyorané myši .o), ale cestou sme sa ako tak spamätali. V Bratislave nás vyzdvihol môj kolega z práce a odviezol nás spolu s technikou (počítač a repro) na miesto premietania. Hneď prvý šok bol, že škola bola zatvorená, ale našťastie sme nečakali dlho, kým nám otvorili. Vďaka pomoci zo školy sme mali zabezpečenú projekčnú techniku spolu s plátnom, takže sme sa nemuseli trápiť s nastavovaním projektora. Počas rozkladania a príprav začali chodiť prví študenti a čoskoro bola chodba plná ľudí. Kvôli preplneným priestorom, sa začalo premietať simultánne aj v jednej učebni, bolo šťastie, že som predtým nahral zálohu programu na DVD.

Ako prvá mala byť SATASova prednáška o Mange a Anime, ktorá bohužial skončila dosť nešťastne, pretože sme nevedeli nahrať jeho prednášku z CD na ktorom bola. Bola to veľká škoda a SATAS to už asi od nervov nezvládol a nedokázal dobre zaimprovizovať a prednáška bola dramaticky skrátená a ukončená. Tak sme rýchlo prešli na program premietania. Mononoke Hime je jeden z najlepších anime filmov, ale aj z najdlhších – dve a štvrť hodiny. Na gauči doma by to zvládol každý, ale tam sme všetci sedeli na školských drevených stoličkách, ktoré po dlhšom čase dokážu pekne liezť na nervy. Takže po čase začali ľudia chodiť von. Po dlhšej prestávke po filme, sme pokračovali ďalej s Animation Runnerom Kuromi, napriek tomu, že som očakával väčší záujem študentov práve z tejto školy, tak sa začala chodba stále viacej vypráznovať a očividne ich toto anime nezaujalo. Nasledoval Blood, ktorý mal oveľa väčší úspech aj napriek tomu, že v tej dobe už program sledovalo asi len okolo 30 ľudí a premietalo sa už len na chodbe. Predsa len bol piatok a väčšina študentov radšej odišla domov. Po malých organizačných problémoch sme premietanie ukončili predčasne a tak tých 30 ľudí, čo sme s anime zaujali, nemali možnosť vidieť Happy World a Hoshi No Koe, čo nás asi najviac mrzelo.

Keď zhrniem toto premietanie, nakoniec dopadlo vcelku dobre, po technickej stránke sme nemali okrem pokazeného CD s prednáškou a jedného reštartu počítača (blue screen :o)) žiadne iné problémy. Titulky boli dobre urobené aj program bol zaujímavý. A napriek nedisciplinovanosti niektorých študentov nás potešilo práve tých cca. 30 ľudí, ktorí s nami zostali až do konca a mali možnosť spoznať anime a príjemne sa zabaviť.

Verím, že v budúcnosti budeme mať možnosť spraviť ďalšie takéto premietanie a týmto sa chcem poďakovať vedeniu SSPŠAT, že nám umožnilo zorganizovať toto premietanie a boli voči nám veľmi ústretoví.

Pokiaľ by mal niekto záujem bližšie sa dozvedieť o SSPŠAT, informácie nájde na www.uat.sk