Utorok Jún 27

Reportáž: II. Anime premietanie v Hlohovci

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

Sobotné ráno väčšinou nepoznám, nakoľko cez víkendy ma nikto nedonúti vstávať ráno skôr, ako po jedenástej hodine, najlepšie až na obed (to sa už tuším neráta za ráno...). To, že som musel spraviť výnimku, neľutujem, pretože po dlhšom čase pre nás pripravili organizátori z Občianskeho združenia LOL ;-) v poradí už tretie premietanie japonskej animovanej tvorby (Anime) v Hlohovci.

Na „miesto činu“ sme dorazili o niečo neskôr, pretože nielen ja, ale aj náš šofér SATAS mal menší časový sklz, okrem iného... Po nutnej kávičke (skysnuté mlieko), som sa konečne dostal aj na premietanie samotné.

Tak ako aj predchádzajúce premietania, aj toto sa uskutočnilo v priestoroch AXA Klubu. Kto poznal priestory, vedel ako sa patrične pripraviť na chlad v pivnici, vadilo to len tým, čo prišli iba v tričkách.

Akcia bohužiaľ kvôli novému zákonu (ešte musím zistiť čo je to vlastne za „dielo“ našich politikov) musela byť súkromného charakteru a teda iba pre pozvaných. Organizátori (DarkFire, Sparhawk, Macakoi) boli na to dosť nahnevaní, pretože premietanie bolo pripravované pre širokú verejnosť a všetky tituly chalani prekladali do slovenských titulkov. Nemôžem povedať, že to bolo úplne zbytočné, ale ľudia, čo tam prišli nemajú problémy s anglickými titulkami. Na titulkoch mi trochu vadilo ich umiestnenie v hornej časti obrazu, ale povedal by som, že je to len sila zvyku a pre tých, čo boli v zadnej časti to bolo oveľa lepšie.

Pri vstupe nás uvítala krabička s dobrovoľným vstupným, keďže príprava takej akcie aj niečo stojí. Je to lepšie ako keď sa dá fixná cena za vstup. Aj nám sa to osvedčilo pri druhom premietaní v Piešťanoch. Rozdiel oproti minulým premietaniam bol aj v absencii vylepeného programu premietania, vraj kvôli už vyššie uvedenému problému so zákonom o verejnom premietaní. Podotkol by som, že to bol trochu veľký problém, pretože tak ako ja, aj väčšina iných ľudí si nevytlačila program z mailu a tak sme otravovali organizátorov s otázkami, čo bude ďalej za program.

Oveľa pozitívnejšie bolo rozdelenie akcie na dve podlažia. V hornej časti AXA Klubu bola veľká miestnosť, kde sa veselo sieťovalo, kecalo, hrali sa hry, a osamotení jedinci si pozerali anime mimo premietania (to síce nechápem, ale čo už...). Podaktorí sa vyhrievali aj na slniečku pred AXA Klubom spolu s fajčiarmi, ktorých nepriťahovalo slniečko, ale úplne niečo iné (beriem z mojej osobnej skúsenosti).

Prečo pozitívnejšie rozdelenie priestorov? Pretože pri predchádzajúcich akciách sa na stretávania využívala miestnosť vzadu za premietacou sálou a dochádzalo tak k zvukovým konfliktom, keď sa ľudia prekrikovali so zvukom projekcie, na veľké rozčuľovanie sa organizátorov. Takto bolo po probléme a tak ľudia chtiví anime si pokojne sedeli v spodnej časti klubu v absolútnej tme iba s osvetlením projektora.

Keď už som spomenul projektor, tak musím vyzdvihnúť, že sa organizátorom podaril zohnať naozaj veľmi kvalitný projektor, čo sa podpísalo jednak na sýtych farbách, ostrosti obrazu a hlavne vynikajúcej svietivosti. Takisto aj ostatné technické aspekty premietania boli zvládnuté na sto percent. Po zvukovej stránke je pivničný priestor úplne ideálny na jeho šírenie. Jediná vec, čo sa časom stala otravná boli tvrdé kovové stoličky, ale to sa dalo vyriešiť jednoducho malou prechádzkou na čerstvý vzduch.

Program premietania bol vyplnený hlavne horúcimi novinkami. Za zmienku stojí netypický film z kórejskej dielne - Wonderfull Days, ktorý potiera všetky zákonitosti východného štýlu animovaných filmov. Taktiež ma prekvapilo zaradenie amerického Spawna, natočeného podľa známeho a populárneho komixu. Myslím, že najviac ľudí bolo práve počas projekcie Spawna, ale reakcie, okrem fanúšikov tohto komixu, boli viacej negatívne. Osobne si myslím, že to bol dobrý nápad organizátorov, práve pre porovnanie západnej a východnej „školy“ animovanej tvorby. Celkovo bol program premietania ladený viacej na akčnejšiu nôtu, čo nemuselo niekomu vyhovovať, ale nepostrehol som negatívne ohlasy. Myslím si, že program čo sa týka obsahu bol dobre spracovaný a tak mali diváci možnosť si pozrieť rôzne varianty animovaných filmov z rôznych krajín.

Celú akciu spríjemnil aj stánok Brlohu, kde sa Bystro a Heňa snažili predávať kreslenú mangu pre zámožnejších otakov :o). Na otázku, či by im vadilo, že nič nepredajú, mi dvojhlasne odpovedali, že radi podporia svojím príchodom každú akciu, ktorá sa snaží prezentovať štýly sci-fi a fantasy na Slovensku. Chcem sa im aj za sponzorov poďakovať, že prišli a keďže nakoniec sa aj niečo predalo, bola spokojnosť na obidvoch stranách maximálna.

A keď som už pri tom ďakovaní, musím vysloviť jedno VEĽKÉ ĎAKUJEM organizátorom - v abecednom poradí DarkFire, Macakoi a Sparhawk, že svojou akciou dokázali pripraviť nádherne strávené chvíľky v spoločnosti ľudí, ktorí sú „jednej krvnej skupiny“ v príjemných priestoroch, skvelo zvládnutú projekciu anime a to všetko s úsmevom na perách. Taktiež sa chcem poďakovať za ochotu pustiť na koniec náš (AnimeDreamTeam) slovenský dabing  Slayers OVA, pre ľudí, ktorí ešte zostali po oficiálnom závere premietania.

Som rád, že som dokázal ráno vstať a tak som neprišiel o túto úžasnú akciu a teším sa, keď mňa aj ostatných zase niekedy v budúcnosti chalani z Hlohovca pozvú na ďalšiu takúto akciu. Nebudem váhať ani chvíľku.