Nedeľa Jún 25

Bestfiction 2006

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 

Pre tých, ktorí píšu... Pre tých, ktorí čítajú... I pre tých, ktorí milujú netradičné veci;) Popustite uzdu svojej fantázie a nechajte sa pohltiť čarom písmen...

I. ročník súťaže o najlepší príbeh

Kategórie:

Vek:

I.  do 15 rokov
II. od 15 rokov

Fiction:

I.  Fanfiction – príbeh zasadený do deja nejakej už vymyslenej anime, mangy, filmu či knihy, prípadne príbeh, ktorý využíva prostredie alebo postavy z existujúcich diel

II. Ownfiction – príbeh, ktorý vedome nenadväzuje ani nesúvisí so žiadnym známym dielom. Postavy, prostredie aj dej vymyslel autor ownfiction.

Rozsah:

I.   Drabble / Double-drabble – Najzákladnejšou charakteristikou je počet slov - drabble obsahuje 100, double-drabble 200 a autori sa obvykle snažia priblížiť k tomuto počtu čo najpresnejšie. Ide o krátky útvar obvykle z kategórie fanfiction, kde sú postavy dobre známe a 100/200 slov obsahuje stručnú, výstižnú pointu, ktorá najčastejšie býva humorná (prípadne tragická), ale nie je to podmienkou.
II.  Krátka poviedka – do 10 strán textu
III. Dlhá poviedka – 11-100 strán

Povinné údaje:

Autor je povinný uviesť svoj nick, vekovú kategóriu a kategórie svojej práce. V prípade, že jeho dielo je obsahovo akokoľvek nevhodné pre deti, či už sú to násilné, prípadne sexuálne scény, vulgárne vyjadrovanie alebo čokoľvek iné, autor je povinný uviesť toto v upozornení na začiatku poviedky!!! Práca tým nebude nijako znevýhodnená, ide len o formálne upozornenie pre mladších čitateľov, keďže poviedky budú uverejnené s možnosťou verejného hlasovania. Taktiež sa to týka poviedok s obsahom týkajúcim sa Shojo-ai / Shonen-ai, prípadne Yuri / Yaoi (alebo tiež Slash / Femslash),  keďže mnohým čitateľom táto tematika prekáža (organizátorkám vôbec nie ;))

V prípade fanfiction je povinný Disclaimer (čiže zrieknutie sa autorských práv) alebo vyhlásenie, kde uvádzate, že postavy v danom diele ste nevymysleli vy osobne, ale niekto z mangakov a podobne. Disclaimer môže byť napísaný vtipnou formou, ale musí tam byť.

Treba uviesť kontaktné údaje. Môže to byť MSN, ICQ alebo e-mail, prípadne mobil. Tieto nebudú zverejnené (samozrejme v prípade, že si to autor sám nebude želať).

Autor by mal uviesť, či si želá betaread. V prípade, že si nie ste istí svojou gramatikou, písaním čiarok, odsekov a podobne, betaread môže výrazne pomôcť zvýšiť kvalitu diela – mnohí čitatelia totiž po prvej „visokej hore“ znechutene zatvárajú okno s poviedkou ;) Betaread sa týka len gramatiky, štylizácia ani skladba textu sa riešiť nebude.

Samozrejme, betaread nie je povinný – ak oň nepožiadate, poviedka bude zverejnená v pôvodnom stave bez akýchkoľvek úprav.

Ak si vyslovene neželáte, aby sa k vašim dielam vyjadrovali čitatelia, treba to uviesť. V opačnom prípade budete vystavení chvále i kritike verejne ;) Vopred upozorňujeme, že akékoľvek nevhodné, vulgárne a autorovu osobu urážajúce komentáre budú po upozornení odstránené. V kritike k dielu treba uviesť autora a názov diela a pokiaľ možno, vyhýbať sa hodnoteniam typu „to bola blbosť“ a podobne. My i autori by sme iste radi počuli čosi konštruktívnejšie, čo nás o krôčik posunie na ceste k zlepšeniu.

Bolo by dobré uviesť spolu s upozornením a vyhlásením aj žánrovú charakteristiku poviedky – humor, dráma, romantika, horor a podobne. Tento údaj nie je povinný, slúži len na orientáciu čitateľa v dielach a používa sa na rôznych fanfiction serveroch.

Forma poviedok:

Poviedky by mali byť písané nejakým „čitateľným“ fontom, napr. Times New Roman 12. Obsahu diela nijako nepridá, ak bude text blikať, meniť farby alebo bude písaný ozdobnými slučkami :)

Na začiatku textu by mali byť uvedené povinné údaje. Tie, ktoré slúžia len na orientáciu organizátorov, nebudú zverejnené.

Prosíme, dbajte na formu textu. Používajte odseky – je málo ľudí, ktorí vydržia čítať čo len tri strany textu, ktorý sa zlieva dokopy v jedinom odseku od začiatku až do konca. Buďte ohľaduplní k sebe, k čitateľom a v neposlednom rade aj k nám, betareaderom a organizátorom ^^;; Vopred srdečná vďaka *^_^*

Priama reč je ďalším kameňom úrazu mnohých nádejných spisovateľov ;) Pre tých, ktorí si nie sú istí:

Uvádzacia veta (ďalej UV) sa s priamou rečou vyskytovať môže, ale nemusí. Mnohým v zásade dobrým textom priam barbarsky ubližujú štylizácie typu:

„Ideme?“ povedala Sakura.
„Počkaj,“ povedal Sasuke.
„Som hladný,“ povedal Naruto.

Samozrejme, je dobré používať UV, ale stavte na variabilitu – slovenčina má mnoho synoným a navyše, vaše postavy celkom určite len tak nestoja: hýbu sa, obzerajú sa okolo a podobne – to všetko je možné využiť práve v UV a dodať tak textu istú plastickosť.
Príklady písania uvádzacích viet (všimnite si interpunkciu):

Naruto zívol:

„Tak kedy sa konečne pohneme?“
„Tak kedy sa konečne pohneme?“ zívol Naruto
„Tak kedy,“ zívol Naruto, „sa konečne pohneme?“

Ďalšia dobrá rada – dávajte pozor na jednotné a množné číslo. Ktorý ľudia, malí pes a podobne kazia dojem ˆ//ˆ

Na záver gramatického kútika dodávam, že ak si čímkoľvek nie ste istí, Liu a Yaonee sú tu pre vás ;)

Uzávierka a vyhodnotenie:

Príspevky môžete posielať do 30.06. 2007!

V každej kategórii sa vyhlásia tri miesta, ocenené budú tie prvé (nečakajte notebooky a písacie stroje, nie sme Yakuza ani Rockefellerovo centrum ^^;; – ide predsa o dobrý pocit, že práve vaše dielo je to najlepšie, nie? :)). Zároveň bude prebiehať hlasovanie o najúspešnejšiu poviedku medzi čitateľmi a „tá naj“ bude tiež ocenená.

Práce posielajte na Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. – v prípade súboru väčšieho ako 500 kB použite druhú zmieňovanú adresu.

Ďalšie možné spôsoby zasielania:

ICQ: Liu – 276-480-958  každý deň od 19:00 do 21:00
ICQ: Yaonee - 408-671-872 len v piatok (od 16:00 do 23:00) a cez víkend od 18:00 do 22:00
MSN:  Liu – Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.


Maximálny počet poviedok na jedného autora: 5 drabbles / double-drabbles, 2 krátke poviedky, 1 dlhá poviedka.

Zároveň chceme upozorniť a poprosiť súťažiacich, aby nimi zasielané diela neboli uverejňované na žiadnom inom literárne zameranom portáli – vyhneme sa tak nepríjemnostiam. Za pochopenie ďakujeme.