Utorok Jún 27

Reportáž: Comics Salón 2005

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

Tak, ako sa pekne hovorí, všetko ma svoj začiatok a koniec. V tomto prípade predstavuje koniec Istroconov začiatok Comics Salónov (CS).
Minulý rok prišlo to, čomu nikto nechcel veriť. Istrocon sa neuskutočnil a každý smútil, že sa už nezopakuje to neopakovateľné kúzlo. Podobne tomu malo byť aj tento rok, ale objavila sa náhrada - Comics Salón, ktorý predstavuje akciu, porovnateľnú s Istroconom. CS sa uskutočnilo v dňoch 14. a 15. októbra 2005 a predstavovalo tento rok svojho druhu najväčšiu akciu na Slovensku, zameranú na anime, comics, mangu a Japonsko. A ako to všetko začalo?

SATAS: Kedy a ako sa zrodila myšlienka Comics Salónu?

WIN (organizátor): Myšlienka Comics Salónu sa vyvíjala postupne z viacerých strán. Prvotne som za GamesWEB vypracoval projekt Majstrovstva Slovenska v PS2 a ponúkol SONY ako projekt. Tí mi to odsúhlasili, ale potreboval som to niekde spraviť. Tak ma napadlo ,že to spravíme v ramci  nejakého premietania ako sme mali s AnimeCrew 24.7.2004. Tak slovo dalo slovo a na jednej oslave s Maydayom pri zlom pive sme sa rozhodli, že chceme robiť Premietanie + Gamesy. To však ešte nemalo byť toto podujatie. Ono sa to vyvíjalo ďalej, tak, že sme sa o tom bavili na fóre a došiel nápad, prečo sa priamo nespýtať organizátorov IstroCONu, čí by s nami nechceli ísť do toho, že Anime a Hernú sekciu by sme mali pre nich hotovú. Vtipné bolo to, že sme požiadali jednu osobu v Košiciach na stretnutí Otakov koncom roka 2004, nech sa spýta organizátorov IC, ktorí tam práve boli, či by mali záujem spolupracovať. Vzniklo z toho však niečo úplné iné. Nejaký chytrák vyrobil, že AnimeCrew chce organizovať IstroCON a že ho Fantázii ukradlo. To ma skutočné dorazilo, pretože sme o ničom takom prvotne ani neuvažovali. Tak som zavolal Heni Galgociovej z Brlohu, keďže som na všetkých IstroConoch pomáhal a prednášal, že to musíme uviesť na pravú mieru. Predsa len na našich premietaniach sme Brloh chceli tak či tak. Tak som jej zavolal, a že som to bol ja, tak na mňa len kričala. Že v Košiciach sa o ničom inom nehovorilo a ona AC vôbec nepoznala. Tak sme sa stretli a dohodli sa, že nespravíme IstroCon, ale obdobne veľkú akciu pre Otakov na Slovensku s tým ,že na nás budú z diaľky dozerať a, že môžeme používať značku IstroCONu. Tento priebeh trvá od Novembra 2004 až po Január 2005.

SATAS: Ako prebiehala príprava?

WIN (organizátor): Príprava prebiehala v niekoľkých fázach a zháňanie sponzorov bola jednou z nich. V podstate sme začali 10.januara a skončili koncom augusta. Dôležitý bol dobrý projekt, tak som sa ho snažil spracovať tým smerom tak, aby zaujal sponzorov.


A ako to všetko dopadlo? Očakávania boli rôzne, ale výsledok jednoznačný.
Comics Salón 2005 sa začal 14.10.2005 o 14:30 hod. a hneď po otvorení brán sa do priestorov SÚZA začali hrnúť nedočkaví ľudia. Programu bolo veľa a človek sa mohol pobaviť, ako len chcel. Posedieť v čajovni, pozerať anime, vypočuť si rôzne prednášky, kúpiť niečo v Brlohu, zahrať rôzne spoločenské hry, zahrať si na PC, PS2, PSP, zúčastniť sa rôznych súťaží, alebo sa len tak pofľakovať a sledovať rôzne zaujímavosti.

Ako tomu bolo na Istroconoch, tak aj teraz bola hlavná paluba určená pre najväčšie trháky, ako filmy Constantine, Batman Begins, ale aj anime, ako Spirited Away, alebo Kenhsin OVA. V ostatných miestnostiach prebiehali prednášky, ukážky a rôzne besedy. Miestnosť urečná primárne pre anime a všetko okolo toho, premietala rôzne tituly, ale osobne ma moc neoslovili. Buď som ich už videl alebo to nebolo ono – nuda (tu ide o môj osobný dojem). Jednoznačne najlepšie som sa bavil na prednáškach a besedách. Jedna z najlepších prednášok bola o výmennom pobyte v Japonsku, ktorú hovoril Michal „Sutica/Žako“ Koža (články od neho si môžete prečítať na stránkach AnimeDream.sk).

Zábava bola aj mimo hlavných miestností. Okrem pekných hostesiek, čo so sebou nosili PSP a dávali tak druhý dôvod zostať pri nich stáť, tu bol Comics-man, ktorý behal po miestnostiach a chodbách s úlohou zabávať divákov a „okoloidúcich“ už len svojou prítomnosťou a hlavne vtipnými komentármi. Vďaka správnej stavbe tela a obleku bol doslova neprehliadnuteľný.
Dobrá bola aj súťaž Cosplayov, ktorá ale mohla mať väčšiu účasť. Vidieť ľudí prezlečených za charaktery z anime je naozaj zábava. Súťaží bolo však oveľa viac, ako napríklad v AMV (Anime Music Video), alebo Sing Star (karaoke). Nesmiem zabudnúť na bláznivú zábavu v podobe DDR – Dance Dance Revolution. Potom to boli klasické súťaže v hrách, ako bol Soul Calibur 3, alebo Warcraft 3.

Organizačne bola celá akcia podľa mňa dobre zvládnutá a všetko išlo tak ako malo (aspoň, čo som si všimol). Na CS bolo pravdaže niekoľko chýb a nedomyslených veci, ktoré ľuďom vadili, ale verím že budúci rok budú opravené a CS bude plnohodnotným nástupcom Istroconov.
Na akcii som sa zabavil dobre a už teraz sa teším na ďalší ročník.SATAS: Ako si spokojný s priebehom akcie Comics Salón 2005?

Mayday (organizátor): Pri prvopočiatočnom zrode myšlienky sme pôvodne nemali v pláne zorganizovať akciu takýchto rozmerov. Avšak, časom sme si uvedomili, že sa dá spraviť aj viac a začali na tom pracovať. My, ako organizátori, sme si boli vedomí rozmerov akcie, avšak množstvo návštevníkov, ale aj spolupracovníkov si jej rozmery uvedomili až priamo na mieste, čo vyvolalo z ich strany nadšené reakcie, na čo som patričné hrdý a veľmi ma to teší. Ďalej by som chcel podotknúť, že napriek tomu, že sme vedeli, čo od akcie môžeme čakať, predčila naše očakávania, jednak čo sa týka návštevnosti, ale aj ohlasov, reakcií a aj svojím priebehom. Ako resume si myslím, že sa jednalo o vydarený prvý ročník akcie, ktorá ma do budúcnosti ešte potenciál na rozvoj a vylepšovanie.

SATAS: Takže môžeme očakávať ďalší ročník Comics Salónu?

Mayday (organizátor): Jednoznačné áno. Už sme nezáväzne rezervovali areál SUZA MZV SR na jeden cely víkend v septembri. Pokiaľ by nenastali neočakávané ťažkosti, si myslím, že sa všetci môžeme tešiť na ďalší ročník.