Piatok Máj 26

Earth Girl Arjuna

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 „Omotte´te yori michi wa tookute,
furueru mune ni yuuki ga hoshii,
ooki na koe de namae wo yonde...!
Asa ga tooku natte mo,
ome ga tatakitsukete mo
kimi no...moto e...
dare yori hayaku tadoritsuite miseru yo
Kimi no...moto e...“„Odkedy je na tejto planéte život, vzniklo milión...viac než milión živočíchov. Ale veľa...veľmi veľa druhov zaniklo. A keď jedného dňa zanikne aj ľudstvo, Zem si bude raziť cestu po mliečnej dráhe akoby sa nič...absolútne nič nestalo. V rieke nekonečného času sa obdobie ľudskej existencie nerovná ani zrnku piesku...“ Chriss

„Tak prečo to všetko? Myslím...ak je to všetko tak, prečo potom hľadáš samotný čas?“ Cindy

 Zvláštne. Sú to len slová. Nič iné iba slová, ktoré otvárajú úvod k novej anime...a predsa v nich človek objaví bolestnú realitu, ktorá nenávratnou rýchlosťou požiera útroby modrej planéty.

Ľudia zleniveli. Zleniveli...a svoj bez tak nudný život podrobili technickému prevratu. Autá, motorky, továrne, skládky, chemicky upravované jedlá, ale i množstvo odpadu, zničené lesy, masový chov zvierat, globálne otepľovanie, hladomor či smrť... Toto všetko, ale i mnohé iné veci prispievajú k ničeniu. Dni Zeme sú spočítané. Záleží iba na nás, či dokážeme zahodiť ružové okuliare a poriadne sa rozhliadnuť za realitou, ktorá sa nás  neúprosne dovoláva.

...a potom je tu Juna. Spasiteľ sveta v ženskej podobe. Svoj osud si spečatila nehodou, ktorá ju šťastnou, či nešťastnou náhodou zabila. A pretože je telesná schránka po smrti nepotrebnou vecou, na cestu za očistením sa vyberá  duša. Ibaže smrť je len začiatkom a tak naivná duša Juni vstupuje do nesprávnych dverí. Studený dotyk budúcnosti prebúdza paniku i strach zakorenený kdesi hlboko vo vnútri. Výkriky, ktoré nik nepočuje, sa vracajú naspäť trojnásobnou ozvenou a obrovský raaja ničí poslednú nádej ľudstva.
 Zrazu všetko stíchne. Teplá slza pomaly steká po líci a padá...padá do prázdna. Padá do ticha. Do ticha, kde ju zachytí drobná rúčka chlapca so smutnými očami. Jeho pohľad prenikne telom a zabodne sa priamo do srdca. A zrazu si naivná duša uvedomí, že chce žiť. Bez dlhého rozmýšľania prijme druhú šancu a vracia sa naspäť....aj za cenu, že bude žiť nový život.

Chikyuu Shojo Arjuna je skvostné dielo, ktoré si zaslúži niesť bremeno slávy. Grafika, pointa, či hudba. Všetko do seba zapadá ako skladačka a ponúka divákovi nezabudnuteľný zážitok. Bude to asi tým, že tvorca tejto „jedinečnej“ anime, zakomponoval do deja zaujímavú tému; nezmyselnosť ľudského konania. Vychádza z pudu, ktorý nás núti konať bez premýšľania. Zaslepenosť, hluchota a odmietanie faktov tvoria cestu do pekla, obzvlášť keď sa jedná o budúcnosť Zeme a uznajme si to, chyby spôsobené našou nepozornosťou sa pripúšťajú ťažko. Ibaže taká je ľudská rasa. Hrdá, nespútaná, nezávislá, opojená dúškom technického prevratu....presvedčite sa...

„The way is longer than I thought,
I’m long for courage to come to my trembling heart,
call my name out loud!
Even if the morning seems far off,
even if the rain pounds down on me,
(I’ll run) right up to you,
I’ll show you I’ll make it there faster than anyone
right up to you…“