Piatok Máj 26

Beyond the Clouds: The promised place

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 

 Každý človek si rád zaspomína na „tie staré dobré časy, kedy bolo všetko krajšie“. Chvíle mladosti, kedy bol človek bezstarostný, hral sa s priateľmi, trávil čas vonku v prírode. Život sa mu zdal byť jednoduchý. Človek zabúda na zlé veci, ktoré sa mu stali v minulosti a chráni si tie pekné spomienky, ktoré mu zostali.
K týmto myšlienkam sa vracia človek, keď sa cíti byť sám, je nešťastný alebo ho trápia iné veci a chcel by vrátiť čas na bod v jeho myšlienkach, kedy bol život podľa neho nádherný.

Na film Beyond the Clouds: The promised place od tvorcu OVA – Hosi no Koe; Makotoa Shinkaia sme čakali niekoľko rokov. Práve jeho prvé dielo (Hoshi no Koe), ktoré robil sám, vyvolalo vo svete veľkú vlnu kladných ohlasov. Toto anime bolo všade veľmi dobre hodnotené a preto ľudia vkladali aj do tohto druhého Makotového diela veľké nádeje. Tri trailery uvoľnené pre verejnosť, cca pred rokom, ukázali nádhernú animáciu a zaujímaví príbeh. Hádam najväčšie sklamanie fanúšikom priniesla správa o oddialení dátumu vydania, ale dočkali sme sa. Keď sa BtC objavilo na pultoch, názory na toto dielo sa začali deliť.

Hoshi no Koe nám ukázalo nádherný príbeh dvoch milujúcich sa ľudí, ktorí boli od seba oddelený večnosťou, ale podarilo sa im nájsť spôsob, ako byť spolu. Podobnou tematikou sa rozhodol ísť Makota aj teraz.
Hiroki a Takuya sú stredoškoláci a majú spoločný sen. Dostať sa za hranice k tomu, čo sa týči priamo do neba, k tej veži, ktorá je symbolom rozdeleného Japonska. Pre tento účel si spolu stavajú lietadlo. Jedného dňa sa k ním pridá Sawatari, dievča so zvláštnymi snami a všetci traja si dajú sľub, že k tej veži pôjdu spolu.
Nie všetko, ale ide tak, ako by si človek prial. Ich spoločný sľub sa nenaplnil.  Sawatari ochorie na zvláštnu chorobu a upadne do hlbokého spánku. Takuya sa stane vedcom a Hiroki putuje životom. Tak, ako ich však osud rozdelil, tak ich priviedol znova k sebe a zdá sa, že liek na prebudenie Sayuri je spätý s tou vežou, ku ktorej chceli to leto pred troma rokmi letieť.

Celý príbeh filmu Beyond the Clouds: The promised place je založený na vnímaní detailov, atmosféry situácii a „tých správnych momentov z nášho detstva“. V tomto anime nejde o akciu, rýchly spád deju, ale o pocit, ktorý máte pri pozeraní. K tomu vám pomáha neuveriteľné nádherná animácia. Počet renderovaných scén tu, oproti Hoshi no Koe, klesol a ich spojenie s ručne kreslenou animáciou je skoro na nerozoznanie. Hra farieb je tu dotiahnutá na vysokú úroveň a každá scéna má to svoje zvláštne čaro.
Tak, ako v Hoshi no Koe bola jedna hlavná melódia, podobne je tomu aj tu. Porovnávať ich je podľa mňa nesprávne, lebo každá je tvorená pre troška odlišné anime. Ale znova je to pekná, pomalá, ladná melódia, trocha smutná, ale nádherná. Soundtrack odporúčam zohnať, ale najviac z neho budete počúvať asi iba 4 skladby.

Beyond the Clouds: The promised place je podľa niektorých ľudí, oproti Hoshi no Koe, nudou. Je to iba o tom, ako sa človek ponorí do deja. Veď tie scény ukazujú určitým spôsobom náš život, naše sny, našu minulosť.
Toto dielo odporúčam pozrieť každému, i keď si myslím, že niektorí ľudia povedia na konci filmu, že nemal dej a bol nudný.