Piatok Máj 26

Appleseed

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 Sú veci, ktorých sa ľudstvo nezbaví, nech sa snaží akokoľvek. Nech existuje akýkoľvek mier, vždy tu bude niekto, kto sa bude pokúšať strhnúť moc na seba. Niekto, komu bude ten druhý prekážať. Niekto, koho jediným cieľom bude boj.
Človek je tvor, ktorý sa len tak nepoučí. Učí sa len na svojich chybách, ale niektorí ľudia sa dokážu poučiť i z chýb tých druhých. Vďaka týmto ľuďom je možné, aby ľudstvo prežilo.

Politické problémy a nezrovnalosti prerástli do podoby tretej svetovej vojny. Ale, kto mohol vyhrať vojnu s takými zbraňami, aké máme dnes? Výsledok by bol zrejme nerozhodný. Preto sa celý konflikt viedol len konvenčnými zbraňami. Po rokoch bojovania, ale stále nie je víťaza. Ľudstvo je však na pokraji svojej existencie.
Ako posledné východisko pre prežitie je mier. Tak je založené mesto Utopia. Už len samotný názov má dať pocit raja, ktorým toto meste aj je. Všade samá zeleň, čistota, ekologická solárna energia, veľké presklenné budovy, šťastní občania a hlavne pokoj.

Na vytvorenie takéhoto mesta, ľudia už nestačili. Bolo ich málo. Preto sa rozhodli vytvoriť nových ľudí, klonov na zvýšenie populácie a zachovania tak ľudskej spoločnosti. Aby sa neopakovali znova tie strašné veci, čo ľudia robia, boli kloni – bioroidi, zbavení všetkých citov, a tak hlavného zdroja konfliktov. Ich životný cyklus bol skrátený a nemohli mať deti. Nech boli ideály akokoľvek vysoké ľudstvo sa nechcelo vzdať svojej nadvlády.

V Utopii sú však ľudia, čo toto chcú zmeniť. Chcú dať bioroidom možnosť normálneho dlhého života. Preto je vyslaná ESWAT (polícia v Utopii), aby našla a priviedla Deunan Knute, kľúčovú postavu v nájdení AppleSeedu, ktorá ešte stále niekde bojuje. Po akčnom úteku a záchrannej akcii, prichádza Deunan do Utopie. Zisťuje, že bojovala už dávno nezmyselnú vojnu a že jej láska žije. Bioroidi sa však zrazu ocitajú vo veľmi nepriaznivej situácii, kedy im hrozí úplné vyhladenie. Ich jedinou záchranou je AppleSeed, ktorý musí Deunan nájsť.

Vizuálne a hudobne je toto anime na vysokej úrovni. Skombinovaním klasickej kresby (anime) a počítačoveho renderingu, vzniklo zaujímavé dielo. Niekomu sa môže zdať nevhodné takúto kombináciu nazývať anime, ale opak je pravdou. Vďaka tejto technológií bolo možné vytvoriť nádherné akčné scény a efekty, ktoré by normálnou kreslenou animáciou, nebolo možné dosiahnúť.
Podobne, ako animácia, je na tom aj hudba. Je rýchla a dotvára akčné scény k nádhernému zážitku. Skladby boli použité od rôznych interpretov a skupín, ale sú aj skladby vytvorené len pre toto anime, ktoré si môžete vypočuť v OST.

Jediná vec, čo mi na tomto anime trocha prekáža, bol príbeh. Niektoré otázky zostanú na konci nezodpovedané, ľahká predvídavosť a jednoduchý príbeh. Je tu náznak zamotaného príbehu medzi postavami na začiatku, ale to len preto, lebo divák ešte nechápe niektoré prepojenia medzi charaktermi. Pri celkovom akčnom pojatí filmu to ale veľmi neprekáža.

Appleseed rozhodne odporúčam každému, kto sa chce pobaviť. Rýchly príbeh a razantné akčné scény, tak vytvorili pekné dielo, ktorým si môžete skrátiť dlhé popoludnie. Ak však hľadáte niečo, na spôsob filmu Ghost in the Shell, tak vás toto anime možno sklame. Ostatným tento kúsok len odporúčam.