Piatok Máj 26

Appleseed: Ex Machina

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

Bruce Willis. Myslím si, že toto meno naveľa poznáte. Áno, je to on. Hrdina, ktorý vo väčšine svojich filmov zachráni minimálne celý svet. A prečo nie? Práca takéhoto záchrancu môže byť celkom dobrým „jobom“. Všetci ľudia vás majú radi, baby sa vám vešajú okolo krku (pri ženských superhrdinkách sú to samozrejme chlapi, ale každý má svoj vkus) a v každom podniku máte drink zadarmo. Avšak iba vo filme, pretože Bruce Willis je superhrdinom iba na plátnach kín.

Rovnako aj Deunan Knute, hlavná postava z mangy známeho Masamune Shirowa, Appleseed. Aj ona je záchrankyňou v malých komiksových oknách či filmoch, pretože v skutočnosti, verte či nie, neexistuje. Ale kým ju šikovná ruka kresliča alebo animátora privádza k životu, robí si svoju prácu dokonale.

Ako som už napísal, postavu Deunan Knute vymyslel známy mangaka Masamune Shirow a prvýkrát ju použil v roku 1985 v už spomínanej mange Appleseed. V dobe svojho vydania mala asi celkom slušný úspech, pretože už v roku 1988 bola prerobená do krátkeho sedemdesiatminútového OVA s rovnomenným názvom. Dlho sa okolo tohto dielka nič nedialo, až v roku 2004 sa Shinji Aramaki rozhodol, že Appleseed si v dnešnej dobe zaslúži aj svoju CGI verziu. A tak vznikol celovečerný animovaný film Appleseed, ktorý bol plný počítačových trikov. Film mal úspech a ako to už býva, úspešné filmy majú aj svoje pokračovania. V tomto prípade sa pokračovanie volá Appleseed: Ex Machina, a práve tento film je tým zaujímavým objektom mojej recenzie.

Ex Machina priamo nenadväzuje na prvý diel, v ktorom bola rozoberaná problematika spolužitia ľudí a bioridov. Deunan je spolu s Briareom členkou špeciálnej jednotky mesta Olympus, E-SWAT. Mesto však čoraz častejšie ohrozujú kyborgovia – teroristi, ktorých pôvod je v konkurenčnom meste Poseidon. Je to len náhoda?

Ani to nie je všetko. V meste začínajú vyčíňať aj obyčajní ľudia, ktorí sa správajú ako zmyslov zbavení a ohrozujú práve prebiehajúcu konferenciu, ktorá chce zjednotiť všetky mestá pod velením Olympu v záujme bezpečnosti sveta. Navyše je Briareos pri jednej akcii zranený a Deunan dostane nového partnera Tereusa, ktorý sa až nápadne podobá na jej milovaného Briareosa. Ako sa s tým Deunan vyrovná a ako si poradí s teroristami, ktorí sú stále čoraz nebezpečnejší?

Z obrovského štábu, ktorý sa na výrobe tohto anime podieľal, vyberám režiséra. Jeho meno je Shinji Aramaki a ako som už spomínal vyššie, podieľal sa aj na výrobe filmu Appleseed z roku 2004, kde taktiež zastával túto funkciu. Okrem iného jeho meno figuruje aj pri filmoch ako Astro Boy či Fullmetal Alchemist.

Produkčne sa na tomto filme podieľal aj čínsky režisér, producent a občas aj herec pôsobiaci v Hollywoode, John Woo. Jeho meno ste mohli vidieť pri mnohých známych akčných filmoch, akými sú napríklad Živý terč, Kód Navajo alebo Mission: Impossible II.

Vec, ktorá sa pri Appleseed: Ex Machina určite oplatí spomenúť, je animácia. Zaznamenala výrazný pokrok oproti svojmu predchodcovi, kde bolo animované len prostredie a postavy boli kreslené. Tu sú animované už aj postavy a podľa mňa to nie je vôbec na škodu. Vizuálne orgie spôsobovali hlavne akčné scény a atletické kúsky hlavnej hrdinky.

Čo sa však oproti jednotke nezmenilo, je hudba. V oboch filmoch bola príjemne nenápadná, ale kde ju bolo treba počuť, tak tam sa predstavila v plnej kráse. Najmä v akčných scénach dokázala vyburcovať tak, že by ste si to bez nej nevedeli predstaviť.

Rovnako tak ako jednotka, aj dvojka získava v anketách najvyššie hodnotenia a myslím si, že právom. A to ešte nie je ani zďaleka Appleseed studnica vyčerpaná, pretože, ako som sa dočítal, chystá sa aj ďalšie pokračovanie v podobe 26-dielnej anime série. Ak dosiahne minimálne takých kvalít ako Appleseed: Ex Machina, tak sa máme naozaj na čo tešiť.


Názov: Appleseed: Ex Machina
Autor: Masamune Shirow
Japonský názov: エクスマキナ Režia: Shinji Aramaki
Alternatívny názov: APPLESEED SAGA EX MACHINA Hudba: -
Kategória: Film Scenár: -
Dĺžka: 105 minút
Žaner: Dráma, Sci-Fi, Akcia, Mecha
Dátum vydania:
2007
Štúdio: Micott & Bassara, Digital Frontier