Piatok Máj 26

Ayashi no Ceres

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 Chcete sa rozosmiať? Chcete si poplakať? Chcete vidieť majstrovské dielo v romantických komédiách? Tak to ste tu potom správne. Anime Ayashi no Ceres vás totiž určite nenechá chladnými.
Toto dielko zo štúdia Pierot sa začína legendou. Legendou o tom, ako istý mládenec neodolal čaru jednej nebeskej víly, ktorá sa kúpala vo vode a nepatrične jej odcudzil róbu z peria. Víla sa však nemohla vrátiť do nebies bez svojej róby, a tak bola donútená odovzdať sa dotyčnému „páchateľovi“ a mať s ním potomkov. Čo myslíte? Mala víla šťastný život a mohla sa vrátiť domov? Podľa legendy manžela zabila a skutočne vyletela späť do neba. Bola to však iba legenda, legenda o nebeskej víle Ceres a pár drobností zamlčala.

Ako sa  vraví, na každej legende je zrnko pravdy. Lenže, čo keď to nie je iba to zrnko? Potom verte, že by ste nechceli byť potomkom vyššie spomínaného mužského jedinca a už vôbec by ste nechceli, aby vás posadla pomstychtivá víla. No dobre, beriem, aj to by sa (síce namáhavo, ale predsa) dalo zniesť, keby ste mali láskavú rodinu, ktorá vám pomôže prekonať ťažké problémy.

A Aya z rodu Mikage takú láskavú rodinu má. Fakt. Dokonca až takú, že keď na šestnáste narodeniny zistia, že je posadnutá Ceres, rozhodnú sa ju - ako veľa dievčat pred ňou – zneškodniť, čo sa im na prvý pokus nepodarí. A to až doteraz mala Aya veľmi príjemne a (až na pár mindrákov z toho, že si ešte nenašla chlapca) ničím nerušené detstvo.
Aya ma dvojča Akiho a ten, ako sa neskôr zistí, je pre zmenu posadnutý Ceresiným bývalým – Shisom Mikagem, ktorý má hrozné materialistické sklony a chce svoju Ceres vlastniť stoj, čo stoj. A je mu absolútne jedno, aké prostriedky na to použije.
Je tu ešte tajomný Tooya i detinský Yuuhi, ktorí rovnako prejavujú vysoký záujem o Ayu, čím sa vytvára dynamický milostný štvoruholník.

Anime Ayashi no Ceres vám vo svojom priebehu predáva toľko nových a prekvapujúcich informácií, že sa ani chvíľu nenudíte. V žiadnom prípade to nie je brakové anime a podľa môjho skromného názoru je to to najlepšie anime vo svojom žánri. Lepšie romantické anime teda skutočne nepoznám. Je to už dlhšia doba, čo som vzhliadla toto anime, no i tak sa obávam, že z môjho mozgu tak skoro nevypadne.

 

Skryté tajomstvo „Ceres“ róby (by Yaonee)

Hoc Ayashi No Ceres patrí k takzvaným nenáročným žánrom, tragikomický spád ho nechtiac zaradil k dielam ťažko stráviteľným. Azda i preto sa neodporúča na snové večere s mierne nostalgickou až hrejivo patetickou náladou a väčšina japonských gurmánov preto vopred varuje, že daných 24 častí je naozaj ťažko stráviteľným fenoménom. Ak teda patríte k prívržencom niečoho, čo svoj podklad čerpá z naoko barbarskej legendy, ľudskej chamtivosti, zvieracieho strachu i z lásky prekvitajúcej časom do nekončiacej živelnej posadnutosti zrejme si práve týmto dielom prídete na svoje. Ak sa však podobným dielam vyhýbate na míle ďaleko, dvakrát zvážte, či vám legenda o jednom nadpozemskom rúchu vôbec stojí za to. I necelých 25 minút sa môže premeniť na nudnú utópiu a vy znenávidíte nielen samotné postavy (Aya vs. „emo“ style), ale aj príbeh, ktorý na samom konci odhaľuje celkom bohatú škálu informácií o tom, že svetové legendy ostanú i naďalej zdrojom plodných inšpirácií.
Ayashi No Ceres je projektom jednej známej japonskej autorky, ktorá svoje krátke, za to veľmi zaujímavé diela začala nenápadne publikovať v magazíne Shōjo Comic. Ten v období od mája roku 1996 až do marca 2000 pravidelne sprístupňoval verejnosti dnes už 14-dielnu mangu s nie veľmi prozaickým názvom Ceres, božská legenda od Yuu Watase (Fushigi Yuugi, Alice 19-th, Zettai Kareshi či Sakura Gari). Možno to bola práve netradičná typológia samotných máng (od dobre známej fantasy, cez akciu a drámu, až po krvilačné dobrodružstvo a fikciu nielen v podobe shoujo, ale aj shounen), možno čoraz populárnejšia dvojzmyselnosť pesimistických dejových línií, čo pri prvopočiatku verejnosť okamžite zaujalo. A snáď sa jej úspech môže pripísať i vtedajšej dobe bažiacej po niečom novom a netradičnom. Takže ocenenie Shogakukan Manga Award, získané v roku 1998 práve za vyššie spomenutý projekt, vo svojej podstate iba odštartovalo plodnú kariéru mangaky, čím sa japonská „societa“ mohla postupom času opäť raz obohatiť nielen o komediálne žánre, krátke one shot príbehy, ale aj novely, či artbooky zarábajúce svojho času hriešne vysoké sumy.

V čom teda spočíva tá  bohémska krása Ayashi No Ceres?
Z nezaujatého uhľa pohľadu práve v samotnej dejovej línii, ktorá sa fiktívne vrství na tri zaujímavé celky:
Do popredia by sme snáď mohli pretlačiť samotnú legendu o Ceres. Práve odcudzená róba spustila sled antických tragédií (prvok akosi pričasto využívaný, avšak v tomto prípade možno viac-menej uškodil, než osviežil) opierajúci sa o vynútené spolunažívanie smrteľníka s bohyňou. Koncept zostavený na chamtivej láske jedného muža, ktorý svojím povrchným zámerom chcel docieliť iba to, aby sa krásna bohyňa stala smrteľnou a musela s ním nažívať v stave manželskom; po bod, kedy sa Ceres naozaj zamiluje a jej novonadobudnuté čarovné schopnosti zachránia rodinu od sebadeštrukcii, čo spustí manželove patetické posadnutie jej božskou podstatou; až po euripideovský koniec v podobe vraždy nielen prvorodeného syna, ale aj manžela samotnou bohyňou potom, čo jej chce šialený smrteľník zabrániť v odchode iba preto, že jeho majetnícka duša sa odmieta zmieriť s prázdnom a samotnou, ktorá by tu náhle ostala. Nie nadarmo skrášlená a svojsky prerobená štruktúra deja legendy o Ceres pripomína grécku Medeu a Jásona, príbeh tragickej lásky končiaci takmer podobne -  utrpením.
Stred by sa mohol niesť v akomsi snovom nádychu, kde sa fikcia prelína s realitou, pretože hlavný zámer bol, je a aj bude vykreslený v podobe detektívnej zápletky. Takže množstvo krvi závisí od množstva chamtivých ľudí, ktorí podobne ako Shiso Mikagi chceli získať krásu i silu božskej Ceres sami pre seba. Akcia naberá na obrátkach každou jednou časťou deliacou Ayashi No Ceres do svojho konca, a to aj tam, kde nie je nutná a explózie deštrukčného rázu sa naveľa esteticky snažia odhaliť prvú podstatu vyššie uvedenej legendy, ktorá sa zámerne od prvej epizódy formuje do svojej pravej podoby – či už cez rôzne obmeny deja, alebo utajené informácie.

V neposlednom rade je tu snaha ochrániť mužskú časť potomkov od kliatby, ktorú na nich zoslala zlá bohyňa, akonáhle prestala milovať svojho manžela. Jemné vykrádanie „Pandorinej skrinky“ – bod filozofických rozpráv antických mysliteľov o tom, prečo má žena v tedajšej spoločnosti druhoradé miesto v mierne patetickom japonskom vykreslení, ktoré tentokrát siahlo po patriarchálnom systéme, aby tak mohlo možno zámerne poukázať na to, že za všetko zlo môže vždy krása ženy.    
Posledný bod rozpravy sa ako vždy opiera o psychológiu postáv. A tá je v tomto anime nesmierne rozmanitá. Na jednej strane ide o veľmi solídny ťah, pretože človek sa naozaj nenudí, ak sa rozhodne preskúmať i zákutia mysle hlavných hrdinov, ktorí bohužiaľ trpieť musia. Na druhej strane je tu akási chabá stagnácia, pretože práve tá krásna rôznorodosť stroskotala na vykreslenom ľudskom negativizme, vždy prítomnej chamtivosti a na nekončiacom ľutovaní. Utápanie sa v žiali a hlavne veľmi emotívne prežívanie každej pohromy vznášajúcej sa nad hlavami ženského osadenstva, má až badateľný nábeh na dnes čoraz populárnejší emo style, takže tá časť diváckeho publika, ktorá práve takto citlivým dielam neholduje, zanevrie na Ayashi No Ceres takmer okamžite. Dalo by sa povedať, že oprávnene.

Po zhrnutí všetkých faktov dostaneme zaujímavú rovnicu. Silný príbeh založený na empatii, krásna kostra 24-dielneho anime opierajúca sa o legendárne fakty, rozmanitosť postáv, meno slávenej japonskej mangaky... toto všetko by nám malo dať iba jeden možný a prijateľný výsledok. Ayashi No Ceres je kvalita. A kvalita láka ľudí. Nie vždy je to však pravda.
Aj napriek tomu, že legenda o Ceres si zvolila netradičný spôsob vykreslenia rozprávky pre dospelých, práve jej všadeprítomná monotónnosť spôsobila väčšinové znechutenie diváckeho publika a pravý divácky zážitok tak sprístupnila iba niekoľkým vyznávačom tragikomického žánru druhotriedneho prerozprávania akejsi legendy, v akomsi prostredí, s akýmisi postavami. A práve tento smer zaškatuľkoval dielo na dobu neurčitú, takže o niečom, čo dobýva srdcia i dávno po premiére, sa tentokrát hovoriť nedá. Nakoniec, antika nikdy neumiera a Medea má oveľa väčšiu príťažlivosť než jej novodobá obmena menom Ceres.


Názov: Ayashi no Ceres
Autor: Watase Yu (渡瀬 悠宇)
Japonský názov: 妖しのセレス Režia: Kamegaki Hajime (亀垣 一)
Alternatívny názov: Mysterious Ceres, Unearthly Ceres, Ceres Celestial Legend
Hudba: Sakai Ryo (酒井 良)
Kategória: Seriál
Scenár: Ohashi Yukiyoshi (大橋志吉)
Dĺžka: 24 epizód
Žaner: Dráma, Romantika
Dátum vydania:
2000
Štúdio: Studio Pierrot