Piatok Máj 26

Chrno Crusade

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 Široko-ďaleko je známe, že práve určitý žáner figuruje vo svete labužníckeho zanietenia pre bližšie vyšpecifikované odvetvie umeleckej brandže na popredných miestach individuálneho výberu. Preto je celkom normálne, ak sa už beztak zredukovaná oblasť zúži na svoje minimum nesúce sa v mierne ťažkopádnych črtách dnes už oveľa náročnejšej tematiky. Práve tento nezanedbateľný puntičkársky prvok, bez apelu na isté náhodné disproporcie v rámci svetovej komerčnosti, je záchytným bodom pri voľbe, ktorá padne v onom bezduchom momente, čo sa smie a čo sa práve naopak nesmie, objaviť v zbierke „nášho detstva“.

Výber je v podstate neobmedzený. Nezaručí však uspokojenie a prichádzajúca nostalgia môže na isté časové obdobie vtiahnuť do hlbín averzie voči všetkému, čo nám na striebornom podnose ponúka vonkajší svet masmediálnych reflektorov. Azda preto sa pred slovami s mierne patetickým nádychom, medzi ktoré môže patriť i taký exorcizmus, či samotný význam náboženskej symboliky, veľmi hlučne a hlavne rýchlo zatvárajú ktorékoľvek dvere osobnej satisfakcie. Dôvod? Klišé.

Cesta v duchu retrospektivity siaha do roku 1998. Osemzväzková manga s názvom Chrno Crusade sa práve zbavila nálepky magazínového nováčika, ktorá takmer vždy prischne dielam snažiacim sa o nezaujaté upútanie v japonskom kolotoči kvality, výslnia a dopytu – troch základných ingrediencií toho, čo by malo niekoľko dlhých rokov pútať svojím neónovým charizmatickým vyžarovaním každého, kto sa rozhodne zaplávať si v oceáne šikmookých diel. Nech už je zámer cudne provokatívny, nemorálne abstraktný alebo dych vyrážajúci, skoro nič (a možno všetko) to nemení na tom, že prešlo, nadnesene vzaté, takmer jedno desaťročie, kým sa do éteru vypustila dlho očakávaná zanimovaná verzia kvázi fiktívneho diela od Daisukeho Moriyamu, Chrno Crusade. Toto dvadsaťštyridielne anime pod záštitou štúdia GONZO Digimation odvysielala japonská televízna stanica Fuji TV v ročnom intervale 2003 až 2004, pričom o horúcu novinku prejavilo záujem i zahraničie a tak si Chrno na výslní slávy pobudol i za veľkou mlákou, príjemne si vychutnávajúc svojskú popularitu.

Prieskum verejnej mienky, ako aj takzvaný „rebríček náročnosti“, pri hodnotení všeobecne dostupných diel sa obyčajne považuje za mierne nedostačujúce kritérium, ktoré je iba akousi ochutnávkou toho, čo by malo prísť a čo bohužiaľ neprišlo. Zlaté dobré pravidlo omieľajúce výrok neznámeho autora: sto ľudí, sto chutí i vyjadrenie, že v jednoduchosti je krása, sa tu a teraz oficiálne zbavilo svojej dôležitosti a dátové informácie z okolitého webu oháňajúce sa mierou pravdivosti dostali posilu v laicky zaváňajúcom vyjadrení: ak sa nedočkavosťou vibrujúce ticho naruší o niekoľko decibelov zvonivejším hlasom Minami Kuribayashi, je zaručene isté, že vám do izby vstúpila kvalita.

Spleť klbka zvaného „dokonalosť“ naberá tentokrát jemné obrysy hneď niekoľkých drobných častí extravaganciou zlepenej japonskej skladačky. Príjemný svieži vánok obdobia z roku 1920, mierne netradičné americké prostredie s lokalitou bližšie neurčenou, snaha zlomiť pevne stanovenú hranicu medzi dobrom a zlom i mýtus náboženského fanatizmu sú viac-menej tuctovou tematikou, ktorá, ak sa na začiatku podchytí v melancholickom spáde, neprinesie nič. Ak sa však do staro-nového odvaru primieša primeraná dávka rytierskej cnosti pozostávajúca z troch morálnych ingrediencií, môže sa celé ponímanie duchovnej sféry premeniť na zbesilú naháňačku storočia. A to bez výpomocného prikrášlenia.

Na prvom mieste figuruje akési mimo etické tabu v podobe zakázaného ovocia a prvého ženského hriechu v dejinách vôbec. Vyznanie Rosetty Christopher a úsmev snáď najšarmantnejšieho démona v nereálnej poviedkovej histórii vytvára sled harmonického spojenia tela a duše v dimenzii odsudzujúcej dané vzplanutie s ľadovou neochvejnosťou večne a nastálo.

Druhé miesto si vydobila všedno-nevšedná filozofia, že i Boh môže zhrešiť. Počin výlučne vyhradený pre ľudskú rasu smie zamiešať čerstvo rozdané karty, ktoré bez úspechu hľadajú víťaza dnešného večera. Nič je nestále, všetko temné a postavy menia pohľad na svoju občas nedobrovoľne zvolenú stranu v pevne vyhradenom intervale diel za dielom v  nebadateľných frekvenciách fiktívnej plastickosti každého detailu.

Svätú trojicu uzatvára prvok najvyššie položený – symbolika. Zakomponovanie a následná realizácia by stratila svoje čaro, ak by sa motív utrpenia z čírej lásky vytratil ihneď pri prvej minúte z  deja, a tak pomalé odkrývanie faktov, legiend i povier odhaľuje rozťahujúcu sa gradáciu pomaly, ale efektívne, s najdostupnejšou pompéznosťou tu i mimo reality. No a koniec? Ten sa tak, ako to už vo svete šikmookých mágov býva, nesie v duchu neočakávanosti nastálo.

Skryť sa je takmer nemožné – vie o tom svoje i Yuki Kajiura, dáma, ktorá zanecháva badateľný rukopis všade tam, kam zavíta. Azda preto je Chrno Crusade právom označovaný za jeden z novodobých japonských divov sveta. Možnosť voľby bola poskytnutá, výber je však na vás. Potvrdiť pravdivosť je na tento raz možné i stlačením enteru...


Názov: Chrno Crusade
Autor: -
Japonský názov: クロノクルセイド Režia: Yuu Kou
Alternatívny názov: -
Hudba: Hikaru Nanase
Kategória: Seriál
Scenár: Natsuko Takahashi
Dĺžka: 24 epizód
Žaner: Akcia
Dátum vydania:
2003
Štúdio: GONZO DIGIMATION