Piatok Máj 26

GANTZ

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 Gantz sa začalo vysielať v roku 2004 a dočkalo sa celkovo 26 epizód, čo si myslím, že je tak akurát, pretože viac častí by tomuto skvelému anime iba uškodilo. Koho bavia tajomné a na prvý pohľad nepochopiteľné seriály, je práve toto anime pre neho tou správnou voľbou:)

Všetko sa to začína, keď sa Kei Kurono (taký “typický“ 17-ročný študent) po škole cestou domov zastaví v predajni a kúpi si erotický časopis. Pomalým krokom sa odoberie na stanicu metra a tam netrpezlivo čaká na vlak. Na tejto časti je zaujímavé práve to, že je tu málo dialógov a do popredia sa viac-menej predierajú iba myšlienky nášho hlavného hrdinu, ktoré vtipne  a kreatívne komentujú dané okolie. A práve vtedy ma rozosmiala jedna vec - za naším hrdinom prišla jedna postaršia pani a opýtala sa ho na to, či je toto nástupište to, ktoré momentálne hľadá. Kei vedel, že hľadané nástupište nie je správne, nechcelo sa mu to však polopatisticky  vysvetľovať, tak jej s veľkou slušnosťou opovedal: "Áno, je ."

Ako tak čaká,  zastane si vedľa neho kamarát z detstva  - Katou Masaru (mimochodom, vyzerá ako zabijak z Yakuzy ;-) ). Kei sa čuduje nad tým, že ho jeho priateľ nespoznal, po chvíľke ho však z pesimistických myšlienok vytrhne opitý bezdomovec, ktorý sa bezhlavo motá na nástupišti. Nato sa mu podarí spadnúť na koľajnice a pád spôsobí to, že upadne do bezvedomia. Všetci prítomní ľudia sa zvedavo zhrnú navôkol, nikto však neprejaví záujem podať pomocnú ruku. Katou to nevydrží a rozhodne sa, že mužovi pomôže. Sám na to  však nestačí a  tak zakričí na Keia  (ten sa potichu modlil, aby  si ho Katou nevšimol ), aby prejavil štipku humánnosti a priložil ruku k dielu. Kei nemá na výber - skočí tam aj on a obom sa im podarí so spoločnými silami zdvihnúť bezdomovca na plochu.  V tej chvíli začne prichádzať vlak a ani Kei, ani Katou nemajú kam ujsť - rozhodnú sa spontánne, začnú pred vlakom utekať, pričom sa spoliehajú na to, že ten vlak ostane čakať na stanici, ale opak je pravdou. Zrazí ich a divák už len vidí lietať vzduchom ich odtrhnuté hlavy (ešte aj vtedy Kei komentuje myšlienkami danú situáciu. Problém mu nerobí ani fakt, že práve zomrel a nejaké "šialené" dievča sa ho rozhodlo cvaknúť foťákom v mobile:) ) Zrazu sa obidvaja ocitnú živí  a zdraví v nejakej miestnosti v Tokyu. V jej strede sa nachádza veľká čierna guľa (vo vnútri prebýva človek menom Gantz, hlava celej hry) a ďalší neznámi ľudia. Nikto z nich nechápe, ako sa tam vôbec dostal a prečo žije.  Všetci nejakým spôsobom pred chvíľkou umreli. Ako posledná sa tam objaví Kei Kishimoto, ktorá je rovnako stará ako Kei a Katou a keďže si podrezala žily vo vani, objaví sa tam nahá :).

Po malom dohadovaní začne z  gule hrať pieseň a objaví sa na nej tento text:

“Your lives are now over, you bastards. What you do with your new lives is for me to decide. So there you have it“

Po slovensky:

"Vaše životy sa skončili, čo budete robiť so svojími novými,  záleží len odo mňa. Nech sa páči... "

Ďalej prichádza správa :

”Please go eliminate this target now, you bastards" (prosím zlikvidujte tento cieľ, bastardi) a guľa sa následne otvorí. Vykuknú odtiaľ zbrane a ich obleky.

POSTAVY:

Kei Kurono: Kedysi býval odvážny a ničoho sa nebál, za čo ho obdivoval v detstve aj Katou. Lenže teraz ho nič a nikto netrápi a všetko mu je jedno. Býva sám v byte. Zahľadí sa do Kei a raz za čas bude mať o nej pár erotických predstáv. Postupne, ako sa príbeh odvíja, vracia sa Kei do svojej pôvodnej podoby a Katou ho začne znova obdivovať, tak ako kedysi.
 Katou Masaru: Vždy chcel byť takým, ako Kei, ale dostal sa na školu, kde chodia iba gangsteri - zo začiatku navodil dojem, že práve on je hlavný hrdina, lebo je odvážny, citlivý a hlavne správny chlap, čo sa o Keiovi nedá zo začiatku ani povedať :). Býva so svojím mladším bratom u ich tety, lebo rodičia už nežijú. Jeho brat je najdôležitejšou osobou v jeho živote, lebo ak by nebolo jeho, tak sa nemá kto o neho starať.
 Kei Kishimoto: Je tichá a nerozhodná. Po tom, čo ju zachránil Katou, zaľúbila sa do neho, ale má rada aj Keia, lebo si o ňom myslí, že je úžasný. Dodáva príbehu tú správnu šťavu, bez nej by to bola nuda :D

Dúfam, že sa rozhodnete pozrieť si tento skvelý seriál. Je napínavý od začiatku do konca, nájde sa tam aj kúsok humoru a osobne by som ho ohodnotil na 11 bodov z 10 :) jednoducho nemá chybu...

Ak chcete vedieť, ako zohnať toto anime, tak mi napíšte na mail Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. . Tak ja sa s vami lúčim a prajem, aby ste si Gantz pozreli :)


Názov: GANTZ
Autor: Oku Hiroya (manga)
Japonský názov: GANTZ
Režia: Itano Ichiro
Alternatívny názov: - Hudba: Hayase Hiroyuki, Togawa Natsuki
Kategória: Seriál
Scenár: Togawa Seishi
Dĺžka: 26 epizód

Žaner: Akcia, Horor, Sci-fi
Dátum vydania:
2004
Štúdio: GONZO DIGIMATION