Nedeľa Jún 25

Próza: Kyslý krok (Branislav Kundrák)

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

kyslý krok

 

Gerhard Müller skrútený do klbka. V ruke zopár ampliónov. Zas nestihol výročie vzkriesenia, slávnostný sprievod, ani príhovor starostu zabaleného v celofáne. Čaká na inverziu farieb v atmosfére aby mohol použiť supertlakový diktafón, ktorý sníma komunikáciu švábov v  3. storočí. Bol to práve Gerhard, ktorému tlieskala pomyselná partia astronautov za to, že nadčasoval v zelovoci keď bol zrovna Jerzy na gulečníkovom triatlone. JE TO V ZÁUJME CELÉHO GALAKTICKÉHO SPOLOČENSTVA ABY MU TERAZ NARÁŽALI DO HLAVY ZBLÚDENÉ SKLENENÉ MALVICE, KTORÉ, SÚC Z INÉHO PRIESTOROVÉHO PÁSMA, VÔBEC NEVIDNO???

"Stop, stop, stop... Kto v tom má prsty?"

Z davu manekýnov vysotili jedného. Zhodou okolností jediného ozbrojeného.

"Ja" vraví smelo.

To bolo posledné, čo kedy povedal. Z nejakého podivného dôvodu mu zmizli ruky a po zbytok života čítal dookola japonský zákonník a tu i tam poskočil na kolenách. Zrazu to bol Gronz. Jesper Gronz 64. O tých 63 pred ním už dlho nikto nechyroval . Naposledy boli videní na trhu v Osle ako si kupujú stredne veľké avokádo. Nikdy ho nezjedli.

Ja by som ho tiež nikdy nezjedol. Môj odpor voči stredne veľkým avokádam totiž dosiahol enormných rozmerov. Ten odpor sa nedá vyjadriť slovami ani žiadnou inou formou. Pred dvoma rokmi sa ho pokúsil vyjadriť ochotnícky súbor MATKA A JEJ ZBROJNOŠI. Prežil iba slimák Sanchéz, ktorý spomína na osudné chvíle len veľmi nerád. V jednom z posledných interview sa vyjadril k predstaveniu takto: "Ja, ale nielen ja, i iní, i mnohí iní, by, keby zažili niečo takého, alebo podobného, či úplne iného rázu, nechceli, alebo nemuseli? Ospravedlňte ma prosím." Potom si dal na hlavu niklový klobúk a pustil sa do tanca. Tancovať vie, to mu nikto nezaprie. Bol aj medailistom – vraj v tom boli všelijaké machinácie a vyhrážky, ale ľudia mu to dopriali, že však čo má už z toho života. No, čo? Gril? Reďkovku? Mantinel? Biskupský chlebíček?

To by mu cisár nedoprial. Cisár prešmyčiek z medzikruhových priestorov.

 

Vystri strop Cisár

Vystri strop

Vystri strop Cisár

Cisár Cisár Nacisár

Biela, zelená, znes to dnes

znes to dnes

 

A v tom sa zniesol z oblohy oblak plný cisárov. Malých, veľkých, od výmyslu sveta. Ľudia chodili z ďaleka a brali si domov po tuctoch. Z tohto obdobia sa zachovali i názvy mnohých obcí ako Salatínsky Cisárov či Cisárova Huta. A to je vlastne to rozuzlenie.

 

 

 

 

 

Diskusiu k súťažnému príspevku nájdete na fóre AnimeDream.sk.