Nedeľa Jún 25

Comics Salón a IstroCON 2010

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

VII. ročník medzinárodného japonského festivalu Comics Salón 2010 a XXIII. ročník medzinárodného, za to rovnako populárneho, festivalu fantastiky IstroCON 2010 sa pomaly ale isto začali prebúdzať k životu. Dôkazom je nielen pevne stanovený termín oboch podujatí: tentokrát si tie tri dni veľkolepej zábavy budeme môcť užiť v rozpätí od 17. do 19. septembra 2010 v Istropolise; ale aj atraktívne novinky pravidelne pribúdajúce na hlavnej stránke.

Aj napriek tomu, že štruktúra dobre známych a čoraz viac navštevovaných festivalov sa nemení, organizátori vonkoncom nezaspali na vavrínoch. Dôkazom je i potvrdená účasť japonskej kapely GOTHIKA či možnosť zasúťažiť si v európskej cosplayovej súťaži pod názvom EuroCosplay 2010, ktorá by mala prebiehať niekedy v mesiaci október priamo v Londýne. Kompletné pravidlá EuroCosplayu by ste v týchto dňoch mali nájsť i na hlavnej stránke podujatia a je nutné, aby ste si ich veľmi pozorne prečítali, vzhľadom na isté zmeny, ktoré si účasť na EuroCsoplayi 2010 vyžaduje.

Samozrejme, nezabudlo sa ani na nadšencov literatúry, čo oveľa radšej píšu, než čítajú. Súťaž o Poviedku IstroCONu 2010 sa vyhlásila iba pred nedávnom, a tak ako to už raz býva zvykom: súťaže sa môžu zúčastniť texty písané v slovenskom alebo českom jazyku, ich rozsah by nemal presiahnuť 15 normostrán, pričom autorovi, ktorý sa rozhodne do súťaže zapojiť, sú ponúkané hneď štyri zaujímavé súťažné kategórie: science fiction, fantasy, horor a voľná téma. Podobne, než je to pri hľadaní najlepšieho kostýmu podujatia, i v tomto prípade môžete nájsť kompletné pravidlá priamo na hlavnej stránke medzinárodného festivalu.

Ak však patríte k pasívnym návštevníkom a súťaženie je pre vás každoročné tabu, potom by ste si zaručene nemali nechať ujsť blok kasových trhákov, ktorý by mal byť odpremietaný na Hlavnej palube a ktorý, podľa oficiálneho vyhlásenie organizátorov oboch festivalov, ponúka naozaj tú pravú akciu, takže o vašu priazeň by malo zabojovať tretie pokračovanie úpírskej ságy z pera Stephenie Meyerovej „Zatmenie“, ako aj stále viac žiadaný celovečerný film o modrej malebnej takmer nepoškvrnenej planéte Pandora - „Avatar“,  trojrozmerný Garfield, komiksový Iron Man 2, ale aj posledná záverečná časť o zelenom zlobrovi Shrekovi - „Forever After“. Prestávky medzi vašimi filmovými obľúbencami vám budú aj tento raz spríjemňovať rozmanité workshopy (niektoré dobre známe, iné možno zatiaľ nepoznané), pútavé prednášky v štyroch salónoch prozaického názvu: Manga, Anime, Japan a Comics; ako aj besedy s pozvanými hosťami, rôzne autogramiády a výstava najlepších umeleckých diel z oboru fantastiky.

Ak teda netrpíte nevyliečiteľným reumatizmom a minimálne dve veci vás niečím svojským inšpirovali, rozhodne si Comics Salón a IstroCON 2010 nenechajte ujsť. Pričom dbajte na to, aby ste sa stali pravidelnými návštevníkmi hlavnej internetovej stránky, ktorá ani zďaleka zatiaľ na vás z posledných síl "nevypľula" skryté esá v rukáve!


Hlavná stránka podujatia: http://www.comics-salon.sk/index.php?sk
Fórum CS/IC: http://www.comics-salon.sk/forum/
Kontakty: http://www.comics-salon.sk/index.php?page=show&id=166&sk