Piatok Máj 26

Fantasy Svet

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

Fantasy Svet a jeho Fikcia

 Tak sa zdá, že imaginárny literárny svet, skrytý kdesi v tmavých zákutiach internetu, sa prebral z dlhého zimné spánku a hoc ešte nie je úplne čulý, rozhodol sa aktívnym nadšenom sveta FanFiction-u ponúknuť kvantum voľného miesta pre kreatívnu sebarealizáciu. A to bez obmedzenia, lákavým spôsobom a hneď niekoľkojazyčne. Kde teda hľadať?

Yaonee: Webový portál Fantasy-svet vznikol iba nedávalo a súčasťou rozmanitej ponuky je i sekcia Fikcia. Aký podnet viedol k jej vzniku?

Caterhine: Áno, Fantasy-svet.net (http://fantasy-svet.net/) existuje dosť krátko. Je to pomerne rozsiahla doména, ktorá pozostáva z hlavnej stránky, fóra, galérie a fikcie. Celé to začalo fórom a zakrátko na to sa podarilo spustiť aj hlavnú stránku, ktorá v auguste oslávi rok svojej existencie. Po dlhšej dobe sa nám podarilo spustiť aj posledné dve časti, na ktorých sme predtým dlhodobo pracovali, a teraz nás teší, že už niekoľko týždňov úspešne fungujú. Fikcia, tak ako aj ostatné časti, boli plánované už pri spúšťaní fóra, jediné, čo ovplyvnilo jej spustenie, bolo obdobie, kedy sa táto sekcia celá budovala.

Yaonee: Čo všetko daná sekcia vlastne ponúka?

Caterhine: Dá sa povedať, že ponúka všetko. Čítať poviedky môžu všetci, aj nezaregistrovaní užívatelia. Kto má záujem a splní jednoduché podmienky, tak môže svoje práce aj uverejňovať. To je vlastne hlavný cieľ tejto sekcie, aby ľudia mali priestor, kde môžu uverejňovať svoje práce, aby mali aj iní možnosť si to prečítať. Ešte by sa dala spomenúť, ďalšia vec, pre niekoho isto maličkosťou, ale pre iných isto nie. Každá poviedka sa dá priamo zo stránky vytlačiť, bez sprievodnej grafiky stránky a pri kapitolovkách rovno všetky kapitoly, určite to mnohým šetrí čas, farbu do tlačiarne a najmä oči, pokiaľ by chceli naraz čítať veľké množstvo poviedok cez monitor počítača.

Yaonee: Sú poviedky, ktoré momentálne na stránke figurujú, i žánrovo ohraničené?

Caterhine: Autori majú na výber takú škálu rôzne kombinovateľných žánrov, že je to skutočne neobmedzené a čisto len na nich, ako si svoju poviedku označia. Dokonca je tam aj možno nezaraditeľné, takže tu sa rozhodne o obmedzovaniach rozprávať nedá.

Yaonee:
Ktorý z daných žánrov je návštevníkmi najviac vyhľadávaný?

Caterhine: Dalo by sa povedať, že zatiaľ sú najobľúbenejšie poviedky v kategóriách Fan Fiction a Fantasy.

Yaonee: Čo všetko musí návštevník splniť, aby mohol do Fikcie prispievať?

Caterhine: Tak v prvom rade musí byť zaregistrovaný na Fantasy-svete. Potom je už len jediná podmienka, a to úryvok jedného diela, ktorý užívateľ napísal. Keď jeho ukážka prejde schvaľovaním, tak daný užívateľ získa status „FF autora“. To znamená, že už bude mať právo pridávať svoje poviedky do Fikcie.

 Yaonee: Prináša daná registrácia so sebou i nejaké obmedzenia?

Caterhine: Nemyslím si. Potrebná je jedine registrácia, ktorou sa získava prístup do všetkých častí. Ďalej nie sú potrebné skoro žiadne osobné údaje a e-mail môže zostať pre ostatných užívateľov skrytý. Či sa už o nejaké osobné údaje podelíte, je len na vás.

Yaonee: Fikcia sama o sebe ponúka i poviedky v cudzích jazykoch. Aký veľký priestor je im vyčlenený?

Caterhine: Cudzojazyčné poviedky dostávajú rovnaký priestor ako ostatné. Nie sú nijako rozsahovo obmedzované, ani nič podobné. Zatiaľ máme niekoľko poviedok v angličtine a je možné prispievať poviedkami v jazykoch: nemeckom, francúzskom a španielskom. Český jazyk je tiež samozrejmosťou, ale ten medzi cudzie jazyky nezaraďujeme. Keby bol záujem užívateľov o možnosť pridávať poviedky aj v iných jazykoch, tak by sme im, samozrejme, tú možnosť dali, ale zatiaľ taký záujem nebol.

Yaonee: Plánujete do budúcna túto sekciu i rozširovať?

Caterhine: Samozrejme, práve v týchto dňoch spúšťame nový projekt. Ide o určitú verziu interaktívnej poviedky, kde sa aj čitatelia môžu zapájať do deja tým, že hlasujú za možnosti, ako by mal príbeh pokračovať. Keď sa táto zjednodušená verzia ujme, budeme v tomto smere pokračovať. Plánujeme aj rôzne súťaže, tiež na začiatok niečo jednoduchšie, aby sme v tomto smere získali skúsenosti, pre budúce komplikovanejšie súťaže.
Ešte stále váhate???

Rozhovor poskytla: Caterhine