Nedeľa Jún 25

EVER 17 - Out of infinity

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 Výrobca: KID
Vydavateľ anglickej verzie: Hirameki International
Typ hry: Virtual Novel
Žáner: Sci-Fi, Ren’ai, Bishojo
Režisér: Takumi Nakazawa
Scenárista: Kotaro Uchikoshi
Dizajn postáv: Yuu Zakigawa
Hudba: Takeshi Abo

Ever 17 je takzvaná „virtual novel“. Žáner hier, ktorý prišiel z Japonska. Jeho náplňou nie je ohúriť hráča skvelou 3D grafikou, ani rýchlou akciou, kde človek pomaly nevie, či strieľa na svojho spoluhráča, alebo nepriateľa. Tak isto to nie je hra, kde treba používať mozog na riešenie ťažkých úloh. „Virtual novel“ je, ako už sám názov napovedá, virtuálna kniha. Hráč vidí len statické pozadia a meniace sa obrázky postáv. Pred jeho očami sa odvíja príbeh, príbeh s veľkým P. A práve on je najväčšou silou tohto typu hier, pretože ho meníte podľa možností ktoré máte na výber.

 Príbeh:

Dej sa odohráva na 1.mája, vo veľkom podmorskom zábavnom parku Lemu, ktorý postavila istá nemecká firma Leiblich Pharmaceutical. Práve v ňom sa čosi nečakané stane a do vnútra sa odrazu začne valiť voda. V komplexe pritom ostane uväznených 6 postáv. Hráč si po krátkom úvode môže vybrať či bude hrať za 20 ročného študenta Takeshiho, alebo si vyberie tajomného chlapca, ktorého volajú „The Kid“. Podľa toho sa úplne mení príbeh hry.


Hlavné postavy:

Takeshi Kuranari – 20 ročný študent, ktorý hľadá svojich priateľov. Je veľmi emocionálny a rozhodný. Vždy však chce prežiť svoj život naplno a nebojí sa smrti.

Kid (Shounen) – tajomný chlapec, ktorý v komplexe stratil pamäť. Je veľmi nerozhodný, citlivý a vidí veci, ktoré ostatní nevidia. Predpokladaný vek je 15 rokov.

You Tanaka* – ryšavé dievča, zamestnankyňa Lemu. Je veľmi výbušná a rada si robí zo všetkých zábavu. Má 18 rokov.

Tsugumi Komachi* – tajomné dievča oblečené v čiernom. S nikým sa nebaví a počas dňa stále niekam odchádza. Predpokladaný vek je opäť 17 rokov, skutočný vek je však vyšší.

Sora Akanegasaki* – pracovníčka Lemu. Je veľmi nerozhodná, avšak ako jediná vie komunikovať s centrálnym počítačom LemmIH, ktorý ovláda celý komplex. Jej predpokladaný vek je 24 rokov.

Sara Matsunaga – 16 ročné dievča, ktoré prišlo do LeMu na školský výlet. Je veľmi skúsený hacker a nadovšetko miluje ninjov. You, ktorá je jej bývalou staršou spolužiačkou, ju volá Mayo, čo je odvodené od majonézy (nájsť ju môžete v tej časti príbehu, kde hráte za Kida).

Coco Yagami – 14 ročné červenovlasé dievča, ktoré je vždy plné energie. Rada sa hrá hry a jej obľúbeným spoluhráčom je Takeshi. Vždy ju vidno s jej psíkom Pipi (ide o robota). Tento typ charakteru stretnete len v tej časti príbehu, kde hráte za Takeshiho.

Iné postavy: Yuoichi Tanaka, Chami, Blick Winkel, Hokuto.

* tieto postavy sa vyskytujú v oboch, vami navolených, príbehoch samotnej hry...


 Príbeh hry je veľmi rozmanitý. Vystupujú v ňom sci-fi prvky ako smrtiaci vírus, umelá inteligencia, štvrtá dimenzia, vracanie sa v čase a klinická nesmrteľnosť. Hra takisto obsahuje veľa romantických momentov a 11 koncov. V Takeshiho časti môžete dostať iba dva - Sora alebo Tsubaki. Tam, kde si hráč zvolí Kida, ide o kombináciu: You a Sara. Avšak po prejdení jedného konca hra nekončí! Ak sa vám podarí prejsť všetky štyri (jeden za každú postavu), otvoria sa vám v oboch verziách príbehu hry nové možnosti výberu, pomocou ktorých sa možno dostať k spoločnému Coco koncu (volá sa aj „pravý“ koniec), kde sa vysvetlia skoro všetky otázky.

Ja osobne odporúčam prejsť hru v tomto poradí: Sora dobrý koniec, Tsubaky dobrý koniec, Sara dobrý koniec, You dobrý koniec a nakoniec Coco koniec (je pritom úplne jedno, či budete hrať za Takeshiho alebo za Kida).

Grafika & Prostredie:

Grafická stránka hry je na veľmi vysokej úrovni. Hra je dostupná od 15 rokov, takže žiadne hentai scény nečakajte. Avšak postavy sú veľmi dobre nakreslené a výrazy na tvári pôsobia vyslovene živo. Statické pozadia sú doslova precízne spracované a detailne zobrazujú prostredie. Hra má výborné 3D renderované animácie, a to dokonca i počas hry. Má i veľa efektov ako roztrasenie obrazu, alebo detailne nakreslené mapy.

Hra je vsunutá do podmorského zábavného parku, avšak odohráva sa aj na jeho povrchu a v podmorskom laboratóriu. Jediné, čo kazí dojem z celej tejto hry je anglický preklad, ktorý obsahuje celkom dosť gramatických chýb. Je vidieť, že Hirameki sa veľmi nevenovala betatestingu.

Zvuk & Hudba:

Hra je celá nahovorená v japončine, okrem častí, ktoré rozpráva sám hráč. V hre sa vo veľkom množstve vyskytujú zvukové efekty ako výbuch, zvuk úderu alebo sirény. Hudba je veľmi kvalitná a vždy sa hodí na danú situáciu. Už len jej počúvanie naladí tú pravú atmosféru.

Záverečné hodnotenie:

Body

Percentá

Grafika:

8/10

80%

Efekty:

10/10

100%

Zvuk + Hudba:

9/10

90%

Preklad:

6/10

60%

Príbeh:

10/10

100%

Prostredie:

9/10

90%

Originalita:

10/10

100%

Dĺžka hrania:

10/10

100%

Celkom:

72/80

90%

Finálny verdikt:

Ever 17 je najlepšia bishojo hra na súčasnom trhu. Keby len prekladatelia vychytali pár múch v preklade, tak by dostala oveľa vyššie hodnotenie.