Nedeľa Jún 25

Ragnarok online #3

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 

- Časť 3. - 2nd and 2-2nd class jobs -

Hráte už nejakú dobu a neviete prečo vy beháte stále v starom ošúchanom hábite, kdežto váš priateľ v parte ma nové rúcho od armaniho? Používajú ostatní hráči podobné, alebo rovnaké kúzla, ako vy, ale stále majú niečo navrch? Neviete prečo? Svojho hráčika-zabijáčika si boli povýšiť a teraz môžu zabíjať aj tie väčšie príšery, a to môžete aj vy, stačí vedieť, ako na to.

Ako som už písal, tretia časť článku sa bude zaoberať povolaniami druhej triedy a ich alternatívami. Táto trieda je vylepšením 1st class povolania, tzn. že si môžete vylepšiť iba to povolanie, ktoré ste si vybrali na začiatku. Podobne, ako pri vylepšovaní z novica aj tu musíte splniť určité požiadavky. Konkrétne je to dosiahnutie štyridsiatej úrovne povolania (40. job lvl) a pokec s niektorou NPC v cechu daného 2nd class jobu. Osobne mi chýbal nejaký quest, ale táto hra na ne nie je veľmi zameraná, a tak sa to dá odpustiť a možno časom nejaký pribudne. Teraz k jednotlivým charakterom, 2nd class sú assassin (zabijak), blacksmith (kováč), hunter (lovec), knight (rytier), priest (kňaz) a wyzard (čarodej). 2-2nd class sú alternatívou tých predchádzajúcich, takže môžete byť buď jedno alebo druhé. Patria sem crusader (križiak), bard/dancer (hudobník/tanečnica – závisí od pohlavia), sage (mudrc), alchemist (alchymista), rogue (tulák) a nakoniec monk (mních). Voľba medzi 2nd class a 2-2nd class je len jedna, tak si to dobre premyslite.

The Assassin„Žije v temnote, nikdy nevstupuje do sveta svetla, vždy bol dôvodom strachu ostatných.“

Stanete sa ním povýšením z thiefa, ktorý už dosiahol job lvl 40 a to v skrytom chráme zabijakov (hidden temple of the assassins. Ten sa nachádza východne od mesta Morroc.

Zmena povolania zo zlodeja na profesionálneho zabijaka je spojená aj s miernou zmenou špecializácie. Pred povýšením ste ticho a nenápadne kradli a teraz sa budete musieť sústrediť skôr na svižné zabíjanie a nečakané útoky z tieňov, alebo temných miest, ktoré sú také rýchle, že nepriateľ nestihne ani zareagovať. Aj napriek tomu, že sa assassin job class zaoberá najmä schopnosťami, ako neviditeľnosť a narábanie s jedom, je jeho najväčšou výhodou oproti ostatným charakterom skill používania dvoch zbraní naraz, ktorý mu dáva útočný potenciál spôsobujúci asi najväčšie fyzické poškodenie. Ďalším znakom zabijaka je jeho schopnosť používať zbrane triedy katar (niečo, ako dýka ale viac prepracované; zbraň na blízku vzdialenosť) a taktiež množstvo jeho skillov je určených na zvýšenie efektívnosti boja s týmito zbraňami.

The Rogue - „Ostatní mu nerozumia, niektorí naňho hladia so strachom v očiach, keď sa rozohní, nič v jeho okolí nieje v bezpečí.“

Tulák je podobne, ako assassin vyššia trieda zlodeja. Aby ste ním mohli byť, musíte sa cez kafru (servisná služba v každom meste, viac v ďalšej časti) dostať do Paros Lighthouse, v ktorom je cech tulákov.

Tento job je určený hlavne pre tých, ktorí pri boji nehľadia na svedomie. Má veľké možnosti v oblasti rôznych bojových podvodov, ako napríklad odstraňovanie brnenia či zbrane protivníka, útok zozadu alebo prenesenie aj s cieľom, na ktorý útočí na náhodnú lokáciu. Ďalšie tulákove skilly sú veľmi pestré. Sú tu také, čo sa veľmi podobajú povolaniu, z ktorého bol povýšený a niektoré sú úplne rovnaké ako skilly iných povolaní. To, že som jeho anglický názov preložil, ako tulák má tiež za následok jeden skill a to Intimidate. Je to presne tá schopnosť, ktorú mala Rogue vo filme X-Men. Pomocou neho si tulák dokáže pamätať posledný skill použitý posledným nepriateľom. Podľa mňa táto zhoda vôbec nie je náhodou, ale nič proti tomu nemám, pretože sa mu skutočne hodí a dotvára jeho charakter.

 The Blacksmith„Hrubé nekvalitné zbrane sú nepoužiteľné, on ich mení na suroviny, z ktorých boli vyrobené.“

Na povolanie kováča sa môžete nechať povýšiť z obchodníka a to v meste Geffen v cechu kováčov na juhovýchode mapy, kde musíte osloviť jednookého kováča.

Kováč je vybavený schopnosťou spracovania hrubých rúd a elementárnych kameňov do ich čistých foriem. Taktiež je adeptom na nájdenie vzácnych rúd potrebných na výrobu mocných elementárnych zbraní, v ktorých výrobe je tiež expertom.

The Alchemist - „Vyrába lektvary, vyvoláva monštrá, bojuje, aby sa zdokonalil na poli starovekej biotechnológie.“

Alchymista je druhou triedou povolania obchodník a taktiež alternatívou povolania kováč. Zmenu môžete uskutočniť v meste Al De Baran a to v budove The Alchemist union, ktorá sa nachádza na juhozápade mesta. Tu musíte dať určitý predmet jednému z členov únie a ten vám dá test. Cieľom testu je naučiť sa miešať rôzne lektvary. Naučí vás to Darthia v suteréne budovy. Potom sa vrátte k postave, ktorá vám test zadala. Teraz, keď ste alchymistom, máte možnosť vyrábať rôzne lektvary a chemikálie, niektorými dokonca dokážete vyvolávať monštrá, ktoré vám pomôžu v boji. Väčšina alchymistových skillov má aktívnu formu, teda treba ich opätovne kúzliť, ale má aj pasívne, ktoré fungujú permanentne. Jeden z nich je typický celej jeho vetve a to axe mastery – zdokonalenie v boji so sekerou. Ďalšou črtou alchymistu sú schopnosti ochraňujúce pred tulákovým odstraňovaním výzbroje.

The Hunter - „Trénovaný k manipulovaniu s lukom a šípmi, dokáže zasiahnuť cieľ aj so zatvorenými očami.“

Lovec je jednou z 2nd class job prislúchajúcich lukostrelcovi. Upgrade na druhú triedu tohto povolania je možný v cechu lovcov, ktorý je uložený južne od mesta Payon. Navedie vás tam člen cechu strážiaci v bambusovom pralese. Tu dostanete zopár vstupných testov týkajúcich sa zbierania materiálov a triafania terčov. Po povýšení bude vaša postava smerovať cestou vydláždenou pascami, teda skôr cesta za vami bude plná pascí, pretože hunterove skilly sú zamerané hlavne na ne. Sú tu rôzne druhy pascí – viditeľné aj neviditeľné, pasce poškodujúce nepriateľa elementárnym útokom ale aj také, ktoré zaváňajú mágiou. Hunterovým druhým zameraním je používanie zbrane falcon, ktorú môžete dostať v cechu lovcov. Aj keď sa to zdá byť málo pravdepodobné, tieto dva záujmy sa v jednej schopnosti stretávajú, pretože hunter dokáže falconom detekovať skryté pasce a skrytých nepriateľov.

The Knight - „Bol chovaný rytiermi, aby slúžil cti a kráľovi.“

Tento job je ďalšou triedou povolania swordman a môžete sa naň nechať povýšiť v budove The Prontera Chivalry na severozápade Prontery. Povýšenie spočíva v spravení testu, na ktorý by ste mali mať dobrú základňu skúseností z hry. Nižší level knighta swordman bol zameraný prevažne na boj s mečom, ale rytierove skilly sú z väčšej časti určené na používanie zbraní typu kópie. Knight taktiež dokáže jazdiť na peco-peco, ktoré si môžete kúpiť pred vchodom chivalry u peco-peco breedera. Jazda na peco-peco má okrem rýchleho pohybu aj veľa ďalších výhod spájajúcich s niektorými skillmi. Keďže rytier je postava určená na boj zblízka, viacero z jeho schopností sa týka útoku na viacerých nepriateľov naraz, čo celkom prospieva získavaniu experince.

V tejto časti recenzie som sa vás snažil aspoň povrchne zoznámiť s niektorými jobmi Ragnaroku a to presne s polovicou, tej ďalšej sa dočkáte v nasledujúcej časti ak pán boh dá.