Nedeľa Jún 25

Ragnarok online #2

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

- Časť 2. - 1st class jobs -

 Kedže vás hneď v úvode hry čaká výber povolania, tak sa na začiatok s jednotlivými charaktermi dôkladne oboznámime. Takisto sa tu dozviete kde a za akých podmienok sa stanete tým ktorým povolaním. Malo by to uľahčiť váš výber aj keď podľa môjho názoru sa oplatí zahrať si za všetky postavy.

Po prvom spustení hry a úspešnom nalogovaní na server sa vám zobrazia voľné sloty, ktoré použijete na vytvorenie svojej postavy alebo postáv. Môžete na nich editovať strih a farbu vlasov a možete si prerozdeliť začiatočné body priradené k jednotlivým atributom postavy ako napríklad sila alebo obratnosť. Zvláštnosťou je, že sa pridávaním bodov jednej atributy odoberajú body druhej a naopak, pričom jedna NPC vám v hre môže body vynulovať a celkový počet dovtedy nadobudnutých bodov aranžujete bez obmedzenia.

Skôr ako sa stanete nejakým povolaním tak budete označený ako novice. Ako novice musíte najskôr získať level povolania deväť (Job lvl. 9) a naučiť sa deväť základných schopností (basic skills), z ktorých posledná je možnosť výberu 1st class povolania.

Novice  male

Novice female

1st class povolaní je šesť a to acolyte (miništrant), archer (lukostrelec), mage (mág), merchant (obchodník), swordman (šermiar) a thief (zlodej). Aby ste sa nimi mohli stať musíte okrem naučenia sa deviateho basic skillu splniť určitú úlohu (quest), ktorú vám zadá Npc vniektorom z miest v cechu daného povolania.

Acolyte male

Acolyte female

Hlavnými znakmi povolania Acolyte sú liečenie a rôzne podporné skilly. Acolyte je tiež veľmi dobrý v boji proti nemŕtvym a niektoré jeho skilly sú určené hlavne proti nim. Aj keď sa toto povolanie zdá byť skôr nenásilné, váš malý miništrant perfektne ovláda boj s kyjakmi a žezlami.

Acolytom  sa môžete stať v  Prontere a to v chráme (The Sanctuary), ktorý sa nachádza v severovýchodnej časti mesta, kde vám klerik v pravej časti budovi zadá úlohu sebaovládania. Jej cieľom je nájsť jedného z troch asketykov. Na prvý pohľad je to jednoduchá misia ale klerik vám udá iba približnú polohu hladanej postavy a hladanie je na vás. A prečo úloha sebaovládania? Pretože hľadanie toho chlapíka môže byť pre netrpezlivé typi celkom frustrujúce a vedie k výberu iného povolania tak sa nenechajte odradiť.

Archer male

Archer female

Schopnosti lukostrelca sa v tejto hre vyznačujú najväčšou špecializáciou medzi všetkými povolaniami. Tieto skilly mu pomáhajú zlepšiť schopnosť zabitia nepriatela na veľkú vzdialenosť a taktiež ho robia majstrom v jeho obore, teda v strelbe lukom. Lukostrelci môžu okrem lukov používať iba dýky, tak si nerobte nádeje, že sa z vás stane Robbin Hood používajúci okrem luku aj pekný meč, ktorým seká bohatým hlavy, keď mu práve dojdú šípy.

Cech lukostrelcov, v ktorom sa môžete stať ich príslušníkom je v orintálnom meste Payon. Tu bude od vás požadované zozbieranie troch rôznych druhov dreva. To môžete získať od niktorých príšer.

Mage male

Mage female

 Mág je v RPG hrách asi najobľúbenejšie povolanie. Jeho primárnou vlastnosťou je schopnosť vyvolávať živelné kúzla schopné zneškodniť nepriateľa na veľku vzdialenosť podobne ako u lukostrelca. Kúzelník sice nieje efektívnym oponentom v boji tvárou v tvár a nedokáže spôsobiť fyzické poškodenie ako ostatné povolania, niektoré jeho kúzla vám však pomôžu udržať nepriateľa v dostatočnom odstupe a vy sa na ňom môžete dosítosti vyšantiť, teda ak vám ukazateľ manny nepovie „Už nemám“.

Keď ste sa rozhodli pre toto povolanie musíte ako aj pri iných povolaniach splniť určitú úlohu. Jej znenie sa dozvite v Akadémii mágov, ktorá je v magickom meste Geffen. Požiadavkou testu je namiešanie magického lektvaru presne podľa zadaných inštrukcií. Po zvládnutí testu sa stávate mágom.

Merchant male

Merchant female

Merchant, teda obchodník je jedno z povolaní, ktoré sa tak často v podobných hrách nevyskytuje. Niektoré jeho schopnosti, hlavne obranné, môžete nájsť aj u iných povolaniach, čo ho však robí obchodníkom je jeho talent pre získavanie peňazí. Na to sú zamerané niektoré skilly ako napríklad navýšenie ceny pri predaji rádovým obchodníkom a naopak rapídne zníženie cien pri nákupe. Obchodník, aj keď sa nezdá, dokáže používať širokú škálu zbraní okrem lukov, kopií a zbraní typu bakúl či žeziel.

Úloha, ktorú je potrebné splniť, aby ste sa stali jedným z obchodíkov je celkom jednoduchá. Dostanete ju od jednej NPC v cechu obchodníkov v prístavnom meste Alberta. Pozostáva zo zaplatenia 1000 zeny (mena v hre) a jednej poštárskej prácičky. Musíte doručiť balíček osobe náhodne umiestnenej v jednom z miest, ktorá vám dá naoplátku jeden recept. Akonáhle ho ukážete v cechu stávate sa členom cechu obchodníkov.

Swordman male

Swordman female

Mne osobne najviac vyhovuje práve povolanie paladina, ochráncu morálky v kráľovstve, ktorý dokáže výborne narábať mečom a nekompromisne seká do všetkého čo sa hýbe. Takže moje rozhodovanie nebolo tažké a bez zozmýšľania som zvolil swordmana. Ten má veľký výber útočných skillov a tiež je štedro obdarený počtom HP (život). Z toho vyplýva, že obvykle je práve on, kdo vychádza z neprehľadných a blízkych bojov živý. Povolanie swordmana má možnosť výberu z rôznych druhov zbraní. Výnimku tvoria luky a palice (žezlá, bakule...).

Aby ste sa stali swordmanom musíte navštíviť asociáciu šermiarov (Swordman Association) v satelitnom meste Pronteri, t.j. v Izlude. Po absolvovaní vstupného testu swordmana sa vrátite do asociácie a je to.

Thief male

Thief female

Ak máte radi postavy s nadpriemernou obratnosťou, ktoré sú schopné pohybovať sa rýchlo a nepozorovane, tak zlodej je to, čo hľadáte. Jeho skilly sú zamerané práve na tieto vlastnosti a na schopnosť kradnúť. Aj napriek malému výberu zbraní a brnení zlodej dokáže nepriateľovi spôsobiť veľké poškodenie. Zlodej má prístup iba k zbraniam ako sú luky a dýky.

 Cech zlodejov je umiestnený na severozápade púštneho mesta Morroc v pyramíde. Cieľom testu je zozbieranie dvadsiatich piatich hríbov.

Toto sú základné informácie o 1st class povolaniach. Po dosiahnutí 40 job levelu vás čaká vylepšenie svojho povolania vo forme „povýšenia“ na vyššiu triedu teda 2nd class. Na serveri czechro.net je už možný aj výber alternatívneho povolania druhej triedy (2-2nd class), o ktorom som však zatiaľ nenašiel dosť informácií. Povolania druhej triedy sú témou až budúceho článku, tak dúfam, že sa mi ich podarí získať.