Utorok Jún 27

Čínske znamenie - Pes

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail
 Strasti bojov ma podnietili
Vypočuť si vaše žiale,
Utíšiť vám bolesti.
Som ochranca spravodlivosti.
Rovnosť jediný môj priateľ.
Zbabelosť mi pohľad nikdy nezakalí,
Nespúta nikdy dušu.
Život bez cti
Je život márny.

JA SOM PES.

Čínsky názov Psa: Čhuan

Poradie: Jedenáste

Hodiny ovládané Psom: 19.-20.hod.

Smer jeho znamenia: Západo-severozápad

Ročné obdobie a hlavný mesiac: Jeseň – október

V západnom zvieratníku mu zodpovedá znamenie: Váhy

Nemenný živel: Kov

Kmeň: Pozitívny

ROK PSA

Rok Psa v jednom balíku paradoxne prináša šťastie i rozdielnosť názorov. Pes, záštita a ochrana domova, vnesie harmónie do rodinného života, posilní vlastenecké cítenie a neochvejnú vernosť každej veci, ktorú sa rozhodne podporovať. Na druhej strane jeho nezlomná sila vôle a prísny zmysle pre spravodlivosť povedú k závažným konfrontáciám, v ktorých slabšia strana získa vrch. Je to rok, v ktorom sa vypočujú rozporné postoje a uskutočnia efektívne, i keď nekonvenčné zmeny. Vznešený vplyv Psa obhajuje rovnosť a slobodu.

 V našich názoroch sa prejaví viac idealizmu, na úkor materializmu sa podujmeme na charitatívnu činnosť alebo inak porodíme záslužné projekty. Je to rok, v ktorom poľavíme v naháňaní všemocných peňazí a budeme trocha hĺbavejší. Prišiel najvhodnejší čas, aby sme si skontrolovali rebríček hodnôt, oprášili cnosti a vydali sa na križiacku výpravu proti tyranstvu a útlaku. Pes napriek svojmu neprívetivému výzoru prináša stabilitu, lebo ľudia sa neopovážia spochybňovať jeho autoritu, keď vidia, aký je odhodlaný zabezpečiť pokoj.

Netreba hádam pripomínať, že rozhodnosť a pevné odhodlanie Psa vyvoláva rozbroje, prevraty a vzbury každého druhu, ale jeho zdravý úsudok a veľkorysosť nakoniec všetko urovnajú. Jeho obetavosť nás naladí na väčšiu šľachetnosť, než akú normálne prejavujeme.

V tomto roku zatúžite aj po väčšom uvoľnení a oddychu, lebo cynický Pes nám ustavične zavaľuje myseľ starosťami. I to je možné, že vždy pozorný pohľad Psa bude hlavnou silou, ktorá tomuto obdobiu zaručí pokoj.

Odhliadnuc od tohto pocitu neistoty, nemali by sme mať dôvod plašiť sa. Môžeme sa venovať svojim záležitostiam ako inokedy, veď Pes je dokonalý strážca. Rok Psa prepožičia našim zámerom statočnosť a našim činom dobrý úmysel. Kým sa budeme držať spravodlivosti, nemáme sa čoho báť.

OSOBNOSŤ PSA

 Pes je tuším najsympatickejším zo všetkých znamení čínskeho cyklu. Človek narodený v tomto roku je čestný, inteligentný a úprimný. Má hlboký zmysel pre lojalitu a je náruživým zástancom spravodlivosti a „fair play“. Býva oduševnený a príťažlivý, vyžaruje sexappeal. Býva priateľský a skromný, vie, čo je znášanlivosť, veď nie je požadovačný. Pes rád vychádza ľuďom v ústrety do polcesty, vždy sa dá presvedčiť rozumnými dôvodmi a môžete sa spoľahnúť, že prispeje svojím podielom.

Ak máte za priateľa či priateľku úprimného Psa, musíte vedieť, že ak sa dostanete do nepríjemností, stačí vykrútiť jeho číslo. Nezáleží totiž na tom, či sa sťažuje, nadáva alebo predstiera ľahostajnosť, nikdy neostane hluchý k vážnemu volaniu o pomoc. Ba niekedy chráni cudzie záujmy zanietenejšie ako vlastné. Človek narodený v tomto znamení stojí verne po boku svojho obľúbenca, aj keby išlo o nehodného človeka. Nenájdete Psa, ktorý by opustil domov len preto, že jeho pán je pochybná existencia. Je zhovievavý k podobným slabostiam a znáša ich v dobrom aj v zlom. Ak predsa opustí domov, neobviňujte ho, iste tam bolo neznesiteľne. Pes len tak ľahko nedezertuje.

Podobne ako jeho rovnako ľudomilný Tiger, ani Pes neobracia svoj hnev proti niekomu osobne. Berie vás na zodpovednosť za určitý čin alebo priestupok, ale za to vás ešte úplne nadosmrti neznenávidí. Jeho hnev je skôr ako jasný blesk. Môže prísť bez varovania a takisto narýchlo a podobne rýchlo aj zaniknúť. Avšak vždy je to spravodlivý hnev – bez zlomyseľnosti, nenávisti, alebo žiarlivosti. A keď si poviete i urobíte, čo treba, keď dohodnete príslušnú nápravu, Pes zakope vojnovú sekeru bez mihnutia oka.

Nie všetci Psi vyhľadávajú boje. Bolo by výstižnejšie povedať, že človek narodený v znamení Psa je bystrozraký, rozumný pozorovateľ, ktorý nespúšťa zo zreteľa sociálne ciele a stráži záujmy celej verejnosti. Všeobecne sa dá povedať, že Pes nie je materialisticky založený ani škrobený, najradšej má priamu reč. Zväčša beztak prekukne skryté motívy, preto vyumelkovaným jazykom dosiahnete skôr pravý opak, ako by ste si želali. Je advokátom od prírody a vašu sťažnosť si vypočuje objektívne. Len sa nepokúšajte preniknúť do jeho súkromných záležitostí, lebo sa uzavrie. Pes sa narodil so zaisteným obranným štítom, preto si musíte jeho dôveru získavať postupne a počkať, kým sa vám sám otvorí.

 O Psovi sa vraví, že je cynický, ale to je len hrubé a nesprávne zovšeobecňovanie. Výstižnejšie by hádam bolo, že Šteniatka bývajú milé a neodolateľné, mladí Psi hraví a živí, a len zrelí až starí Psi získavajú právo byť nekompromisnými cynikmi orientálneho zvieratníka. Horliví zástancovia vecí verejných a členovia starej gardy sú nepochybne príslušníci elitnej jednotky Psov, ktorých očí sa v priebehu rokov zakalili rozčarovaním, avšak keď zaznie poľnica, zakaždým verní sebe vykročia za jej hlasom.

Pes, či už to pripúšťa, alebo nie, má vrodenú potrebu triediť ľudí do presných kategórií. Preňho ste buď priateľ, alebo nepriateľ, buď čierny, alebo biely. Medzi tým sa nenájdu žiadne odtiene sivej ani inej farby. Najprv si vás musí zatriediť, až potom sa môže uvoľniť vo vašej spoločnosti. Rozhodnutie, či vám môže dôverovať, alebo nie, býva často definitívne a keď vás náhodou podozrieva, nebude taký nezdvorilý, aby vás okamžite obvinil bez dôkazov, ale môžete si byť istí, že vás úkosom bude pozorovať, podobne ako jeho priateľ Tiger. Tak či onak, i vrčiaci, brešúci zlostní Psi majú presnú predstavu o tom, ako funguje právny systém – ani jeden Pes nepríde za vami bez zatykača.

V celku je však Pes násilný iba vtedy, keď ho vyrušia alebo napadnú na domácej pôde. Keď chce alebo musí, vie tvrdo pracovať, inak má v sebe istý druh lenivosti, čosi ako túžbu poležať si pri ohníku. K priateľom je zhovievavý a chápavý, k ľuďom, ktorí sú mu nesympatickí, býva veľmi kritický a citovo chladný. Praktický, nebojácny príslušník tohto znamenia, obdarený veľmi ostrým jazykom, je výsostne realistický a priamy.

Pes je povahou pesimista, i keď predstiera optimizmus a veselosť. Má sklony zbytočne si robiť starosti, predpokladá, že za každým rohom naňho striehnu problémy. Pravda, stáva sa, že jeho obavy sa uskutočnia; tak, či tak, bude rozumné brať do úvahy, že ľudia na celom svete sú zväčša rovnako presvedčení, že zlé veci striehnu na každom kroku.

Objektívneho Psa ťažko ovplyvníte, keď si raz postaví hlavu. Svojou bezchybnou logikou a štipľavým vtipom roztrhá oponentove odôvodnenia na malé franforce. Zlou náladou a rozhorčenou kritikou vie narobiť kopu zla, ale tú metódu používa iba vtedy, keď sa diplomaciou a formálnymi protestmi niekam nedostane. I keď je Pes útočný a škriepny, bojuje otvorene, zriedka sa utieka k pokútnym metódam len preto, aby vyhral.

 Pre Psa nikdy nie je ľahké niekomu úplne dôverovať, ako to je v prípade Kanca, ale snaží sa vyvolávať v ľuďoch to najlepšie, čo sa v nich skrýva. Ak si raz získate jeho lojalitu, bude vám bezmedzne veriť a bezvýhradne vás podporovať. Skúste skritizovať niekoho, kto je Psovi milý a uvidíte ako rýchlo vám a rezolútne vám vráti vaše názory.

Pes narodený v nočných hodinách býva agresívnejší a nervóznejší ako ten, čo sa narodil cez deň. Psi narodení v každom ročnom období bývajú po celý život dobre zaopatrení a len málo strádajú.

Pes sa snáď najlepšie znáša s Tigrom, Zajacom a Koňom. Nemá konflikty s Potkanom, Hadom, Opicou Kancom alebo s iným Psom. Kohúta vie iba ťažko pochopiť, nikdy sa však neprinúti celkom uveriť sebavedomému Drakovi. Nie je mu po chuti tolerovať ani večné ponosy zhovievavej Ovce a naopak, Draka zase rozzúri, keď Pes jeho veľkolepé návrhy schladí studenou sprchou sarkazmu i uštipačnými poznámkami. Ovca zase považuje Psa za necitlivého tvora.

DIEŤA PES

Toto dieťa je priateľské, šťastné a vyrovnané. Veselý, harmonický Psík neočakáva od iných veľa, rodičov aj priateľov prijíma takých, akí sú. Sám je priamy, sebaistý a lojálny. Až zarážajúco jasne vidí hľadiská iných a zachováva si pritom vlastné presvedčenie a dôstojnosť. Nikdy nikomu nenaletí a je veľmi pravdepodobné, že sa pustí do zúrivého boja s protivníkmi, ktorí tyranizujú celé okolia získa si tým úctu vrstovníkov.

 Rozumný a pomerne dôsledný Psík zvládne školské povinnosti bez väčších ťažkostí. Neodmieta pomoc pri domácich prácach a je ochrancom mladších členov rodiny.

Je hravý, priateľský a nárokuje si istý stupeň nezávislosti. Nikdy sa nezatúla ďaleko od domu. Toto dieťa si získa meno a obľúbenosť pre svoj zmysel pre humor, dobrosrdečnosť a príjemné spôsoby. Ako ho urazia, môže sa zmeniť na rebelanta, tvrdohlavca a neznášanlivého kritika. Jeho hnev vzplanie aj sa pomerne rýchlo utíši. Ľahko vie zabudnúť a odpustiť.

Ak v Psíkovi prevažuje negatívna stránka, je útočný, škriepny, sarkastický a neústupčivo tvrdohlavý. Liberálny a rozumný je iba potiaľ, kým naňho nevyvíjate príliš veľký nátlak. Ak má pocit, že ste nad ním neprávom nadobudli prevahu, trpko a celkom bezcitne vám to oplatí. Keď sa dá do boja, nie je prístupný diskusii ani dohode. Je lepšie neprovokovať toto tolerantné dieťa až po hranicu, odkiaľ niet návratu. Skromný Psík môže vybuchnúť ako sopka.

Pre Píska bude bezpečnejšie, ak mu už v rannom veku pririeknete istú zodpovednosť a pojmete ho do svojej dôvery. Spoľahlivý Psík totiž nemá rád, keď ho obviňujete, že je klebetný a nevychovaný. Každé tajomstvo chráni ako posvätný záväzok.

Stručne povedané, Pes si od malička bráni, čo mu patrí. Má vysoký hodnotový rebríček aj štandard, domov a rodina stoja uňho vždy na prvom mieste.

Theodora Lauová: Kniha čínskych horoskopov