Utorok Jún 27

Čínske znamenie - Kohút

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail
 Som poverený zvestovať
Zrod každého nového dňa
A ohlásiť jeho skon.
Vyznám sa v strojoch, držím sa presnosti.
Neustávam v hľadaní dokonalosti.
Všetko vraciam ta, kam patrí,
Som náročný majster.
Prepozorný správca.
Hľadám svoj dokonalý svet,
Nešetriac námahou ani úsilím

JA SOM KOHÚT

Znamenie Kohút:
Čínsky názov Kohúta: Č´
Poradie: desiate
Hodiny ovládané kohútom: 17.-19.hod.
Smer jeho znamenia: západ
Ročné obdobie a hlavný mesiac: Jeseň – september
V západnom zvieratníku mu zodpovedá znamenie: Panna
Nemenný živel: Kov
Kmeň: Negatívny

ROK KOHÚTA

Optimizmus roku Opice prechádza i do roku Kohúta. Kohút je však náchylný k dôverčivosti a ochotne predostiera nezmyslené plány. Pestrý Kohút síce prináša jasné a šťastné dni, ale aj odčerpáva energiu.

 V tomto roku si vyžaduje veľmi veľké úsilie odolať ružovým vyhliadkam. Nepúšťajte sa do riskantných podujatí. Priniesli by vám sklamanie a konflikty. Kohút rád predvádza svoju autoritu a z jeho panovačného správania neraz vzídu veľké ťažkosti. V roku Kohúta ostane všetko vzácne vyrovnané, lebo jeho pôsobivá osobnosť vie zaraziť každú malichernú zvadu.

V tomto roku vynakladáme maximálne úsilie na minimálne zisky. Detaily si treba dobre všímať, dôležitý je však kompletný obraz. Nuďte opatrní a nemierte privysoko! Je tu možnosť tvrdého pádu.

Diplomatickú scénu ovládajú filozofickí rečníci, ktorí veľa fantazírujú o ničom. Sotva môže dôjsť k vážnym konfrontáciám. Ide len o to, že každý je natoľko zaneprázdnený sám sebou, že nemá kedy počúvať, ani sa starať o to, čo vravia iní.  Vplyv Kohúta sústredeného na seba, bude mať za následok, že sa dokážeme uraziť pre každú maličkosť. Rozbroje a debaty na všetkých frontoch naznačujú, že Kohútova záľuba v rečníckych a vôľových cvičeniach každého druhu nemusia nikomu spôsobiť trvalú škodu, kým sa udržujú v primeraných medziach.

Bude to rok prekypujúceho života napriek zvláštnemu nadaniu Kohúta skomplikovať všetko jednoduché. Jedno je isté: Zriedka k nám prichádza s prázdnymi rukami. Je to rok veľmi sebestačného tvora, ktorý nikdy nehladuje.

Majte však otvorené oči, jazyk za zubami a preverte si všetky fakty a čísla, aby ste sa nedopustili neuvážených krokov. Vrecká sa nám tak rýchlo nevyprázdnia, nervy však povolia.

OSOBNOSŤ KOHÚTA

Kohút, alebo kura, ako ho taktiež nazývajú, predstavuje (v prenesenom význame) Dona Quijota čínskeho cyklu. Nebojácny hrdina, ktorý sa musí ustavične pozerať do zeme. Je najnepochopiteľnejším a najvýstrednejším zo všetkých znamení. Navonok stelesňuje sebaistotu a dobyvačnosť, ale v kútiku srdca býva umiernený a staromódny.

 Príslušníci tohto znamenia, najmä muži, sú príťažliví, dokonca až zarážajúco pekní. Vznešený Kohút je žiarivý a hrdý na svoje jemné perie a dokonalé držanie tela. Nenájdete takého, ktorý by sa hrbil – vždy kráčajú dôstojne.

Sú dva typy Kohútov: Prenáhlený, strašne zhovorčivý typ a naopak, smrteľne vážny pozorovateľ. S oboma sa však ťažko vychádza. Kohút má veľa vynikajúcich vlastností. Je bystrý, čistotný a presný. Disciplinovaný, rázny, spravodlivý, pozorný a veľmi priamy. Vie byť i kritický – po hranicu hrubosti. Nikdy ho nežiadajte o otvorený a nezaujatý názor -  možno sa do smrti nespamätáte z jeho otvorenosti. Zbožňuje argumenty a siahodlhé debaty, v ktorých sa naplno prejavuje a neraz celkom bez ohľadu na city ostatných. Situácie vyžadujúce takt, jemnosť a diskrétnosť mu ochromujú štýl. Jeho metódou sú ustavičné pokusy každého preladiť na vlastný spôsobom myslenia, čomu sa venuje s misionárskym zápalom.

Pretože sa výborne predvádza, celý sa rozžiari, ak je stredobodom pozornosti. Keďže je to ohromne impozantná osobnosť, môže si zvoliť akékoľvek povolanie, ktoré ho ponecháva na očiach verejnosti. Veselý, vtipný, zábavný, veľkolepý Kohút si nikdy nenechá ujsť príležitosť porozprávať o svojich dobrodružstvách a rozmnožiť svoje úspechy, aj keď ho nikto nepočúva.  Slovo i perom sa dokáže vyjadriť bezprostredne. A ho mienite vyzvať do debaty na rozporný námet, rátajte s dlhým a tvrdým bojom. Kohút ma ohromujúcu odolnosť, je dobre pripravený a môže vás úplne vyčerpať.

Ak je negatívny, býva egoistický, neústupčivý a hrubý na vlastnú škodu. Podľa svojho názoru má vždy stopercentnú pravdu. Predsedá zhromaždeniu, aby vyjadril vynikajúcu mienku, akú má sám o sebe. No ak sa mu lepšie prizriete, prídete na to, že týmto správaním chce v podstate stále sám seba ubezpečovať o vlastnej hodnote, a nie dráždiť okolie.  Napriek vyrovnanosti a chvastúnstvu Kohút si nie je až taký istý sám sebou, preto je natoľko prístupný lichôtkam a klamlivým ilúziám o svojej veľkosti.

 Ak vám nedostatok kontroly spôsobuje finančné problémy, zverte svoje peniaze Kohútovi. Urobí vám betónový rozpočet a klepne po prstoch zakaždým, keď sa dotknete čo i len jedného haliera navyše.

I keď sa naňho možno sťažujete, môžete si byť istí, že toto všetko robí iba pre vaše dobro, i keby sa mohlo zdať, že sa v tom trošičku sadisticky vyžíva – veď sú to koniec koncov vaše peniaze. Mali by ste ďakovať vašej šťastnej hviezde, že sa vôbec znížil k tomu, aby vám pomohol.

Prvý raz po rokoch sa vaše výdavky vyrovnávajú s príjmami. Deň sa pomaly začína vyjasňovať, pretože, odkedy máte po svojom boku Kohúta, tieň daňového kontrolóra nepadol na váš prah, ani vás vo dne i v noci nenaháňajú všetci tí, ktorým čo-to dlhujete.

Mimochodom, čínsky znak pre Kohúta je Č´, čo znamená Kura, ale pretože je to človek, ktorý sa nestotožňuje s touto predstavou, rozhodlo sa úctivo ho nazývať Kohútom. Kohútova osobnosť naozaj krášli celú kuraciu rodinku i nad ňou dominuje. Keby ste zajtra v novinách nebodaj videli inzerát hľadajúci „supermana s vynikajúcimi fiškálskymi schopnosťami“, môžete sa staviť o čo chcete, že Kohút sa o toto miesto bude uchádzať. A naozaj ho aj dostane.

 Aby ste Kohúta naozaj pochopili, musíte vziať na vedomie jeho zvláštnu záľubu v prudkých výmenách názorov. Je to tým, že mu to poskytuje akési rozumové cvičenie – musíte pochopiť, hoci to nie je ľahké, že k hádkam ho nevedú žiadne osobné pohnútky. Mali by ste byť dosť rozumní a nehrnúť sa do palubnej línii, ak viete, že je vždy pripravený. A hoci v každom ohľade pôsobí informatívne a svetácky, treba hádam pripomenúť, že v názoroch na sex a ľúbostné dobrodružstvá býva puritánsky.

Ak chce Kohút napredovať hladko a nehatene, mal by si najskôr uvedomiť, že ľudia by neboli takí odmietaví k jeho skvelým radám, ak by ich podával v krajšej úprave. Nemusí sa správať ako staromódny doktor, ktorý predpisuje horké pilulky a neberie ohľad na naše chuťové poháriky.

Ak pohár štedro míňa peniaze, tak jedine preto, aby vyhovel svojmu egu. Oblieka sa nápadne, priťahuje pozornosť. Preto si občas prehnane skrášľuje domov, kanceláriu, alebo i sám seba. Veľmi naňho pôsobia ocenenia každého druhu, rady, medaily a čestné tituly, či lichôtky. Každý Kohút sa pousiluje vyhrať aspoň jednu cenu, mať k dobru jeden odborný titul alebo si v každej vojne vyslúži minimálne jedno vojenské vyznamenanie. S peniazmi zaobchádza veľkoryso iba v najužšom rodinnom kruhu, alebo aby si u svojich stúpencov získal lásku a obdiv. Inak dostanete od neho zadarmo len jedno – radu.

Kohút narodený za ranného brieždenia v hodinách Tigra alebo pri západe slnka v hodinách Kohúta je rozhodne zo všetkých najhlučnejší. Noční Kohúti bývajú zasa pravým opakom. Môžu byť až priveľmi vážni, dokonale sa ovládajú, dokonca sú i málo komunikatívni. Títo tichí Kohúti bývajú často veľkí čudáci, knihomoli, nad všetko povznesení, alebo izolovaní v hľadaní dokonalosti.

 Ak sú jeho sny nereálne a ctižiadostivé, v živote si pretrpí veľmi veľa sklamaní. Musí sa totiž sám naučiť to, že nemôže siahať po hviezdach. Kohút vie byť praktický v náročných veciach. V jednoduchých sa neraz prejavuje až nerozumne a ťažkopádne. Je však zbytočné stavať sa medzi neho a jeho ciele. Ja to rytier bez bázne a hany, ktorý ožíva z chvíľkového podnetu a ide chytať ďalšiu dúhu. V stresovej situácii je odvážny a výbojný, ale niekedy to s hrdinstvom preháňa ďaleko za mieru únosnosti.

Kohút si potrpí na pochvalu, je alergický na kritiku každého druhu a vie byť veľmi sebecký, keď sa má nebodaj s niekým podeliť o slávu. Nerád pripúšťa, že sa mýli. Dokáže zájsť až dom krajnosti,  aby zdiskreditoval svojich nepriateľov.

Nech sa stane čokoľvek, pre Kohúta bude výhodou, že je neúnavný pracovník, pretože cestu životom si bude musieť prekliesniť. Nič mu nepadne len tak do lona. Je neohrozený rojko plný ambícií a dobrej vôle, je mu však súdené uspieť v obyčajných veciach. Na druhej strane sa však nevypláca podceňovať jeho sily. Má až divnú pudovú túžbu súťažiť.

Nápadný a rozporný Kohút na vás určite vždy zapôsobí. Alebo vás očarí a nesmierne si ho obľúbite, alebo sa nebudete môcť naňho ani pozrieť.

 Kohút ide pekne do páru s múdrym a intuitívnym Hadom. Had zasa potrebuje na obveselenie života jeho osviežujúcu osobnosť a optimistický, nebojácny zjav. Byvol tiež rád privíta slnečný jas, ktorý môže Kohút priniesť do vojensky prísne usporiadanej existencie. Oboch neodolateľne priťahuje práca, Kohút však nie je taký Sparťan ako Byvol. Drakovi sa grandiózne plány Kohúta nesmierne pozdávajú; zhodujú sa, veď obaja sú bezprostrední energickí a ambiciózni.

Tiger, Ovca, Opica a Kanec sú v poradí ďalší najlepší partneri pre Kohúta. A keď sa dajú dokopy dvaja Kohúti, viete, čo môžete očakávať – kohútie zápasy. Kohút sa však do konfliktu dostáva i s ľuďmi narodenými v znamení Potkana. Ani pri Zajacovi nenájde Kohút svoje šťastie – Zajac je citlivý, snaží sa vyhnúť hádkam a huckaniu nepriateľov. Kohút je práve expertom na provokovanie zvád. Vzťah Kohúta a Psa môže byť vlažný a ľadový a závisí od toho, nakoľko sa rozlišujú ich názory. Ak je to potrebné, môžu pracovať spolu, nie je im však súdené dosiahnuť dokonalé manželské šťastie.

DIEŤA KOHÚT

Kohút ako dieťa je iniciatívne stvorenie. Dobre študuje, ľahko sa učí, horlivá dušička večne pátra po odpovediach. Môžete sa naňho spoľahnúť, štúdiá dokončí, alebo sa rovnako s intenzívnym zápalom bude zaoberať niečím iným, čo ho zaujíma. Je radosť byť mu učiteľom, lebo je bystrý, inteligentný a presný. Má všetky predpoklady stať sa knihomoľom.

 Kohút je upravený a poriadny. Robí veci v správnom poradí a má puntičkársky ustálená návyky, čo vám niekedy bude liezť na nervy. Netreba ho ani povzbudzovať, aby prejavil svoje názory – ďalší mudrák v dome. Je tvrdý a disciplinovaný, zo všetkých detí si najviac usporí z vreckového.

Kohútik je veľmi požadovaný voči svojim rodičom, ale na revanš býva aj on rovnako spoľahlivý. Ani raz nezavolá o pomoc, pohŕda slabosťou a závislosťou. Keď sa dopustíte nejakej chybičky, prvý si to všimne a hneď vás na to upozorní. Nemôže si pomôcť, má to jednoducho v povahe. Je tiež náchylný k panovačnosti, ak si nedáte dosť pozor, vaše malé kurčiatko vám čoskoro bude dirigovať život.

Optimistický a nebojácny Kohútik sa nikdy nepreorientuje, keď sa už do niečoho pustil, aj keby mu nadával celý svet. Musíte sa bezmocne prizerať, ako uháňa po okraji útesu, lebo keď si vezme niečo do hlavy, nedá si poradiť. Mnohí milionári sa narodili v roku Kohúta a okrem peňazí všetci majú spoločné jedno – sú výstrední a trošku šibnutí.

Slovom, dynamický a oslňujúci Kohútik je všestranne nadaný, má však veľmi výstredné sklony. Nikdy sa nerozhodne pre strednú cestu. Alebo sa s ním potopíte, alebo budete plávať. Jeho postoj: „Miluj ma, alebo opusť“ značí, že ak sa rozhodnete podporovať ho, musíte byť pripravení prejsť s ním na celú cestu až do konca.

Theodora Lauová: Kniha čínskych horoskopov