Utorok Jún 27

Čínske znamenie - Opica

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

Som ostrieľaný pútnik labyrintu.
Génius pohotovosti,
Šaman nemožností.
Môj jedinečný dôvtip
Zatiaľ neprekonal nik.
Srdce mi napĺňa magická moc,
Vie stvárať čary a kúzla.
Celá som stvorená
Len sebe pre radosť.

JA SOM OPICA.

Znamenie Opica:
Čínsky názov Opice: Chou
Poradie: Deviate
Hodiny ovládané Opicou: 15.-17.hod
Smer jej znamenia: Západo-juhozápad
Ročné obdobie a hlavný mesiac: Leto-august
V západnom zvieratníku mu zodpovedá znamenie: Lev
Nemenný živel: Kov
Kmeň: pozitívny

ROK OPICE

V tomto roku sa dá uskutočniť takmer všetko – činorodá Opica sa nevzdá, kým nevyskúša každú možnosť. I nemožné podujatia sa podaria, pretože vynaliezavosť a improvizácia nepoznajú hraníc. Politika, diplomacia, vysoké financie a obchod, všetko sa to zapojí do veľkej pokrovej hry a každý sa pokúsi oblafnúť každého. Pôjde o celkovo vzrušujúce časy, všetci dostanú príležitosť vyskúšať svoje šťastie v tejto hre.

 Tento rok nás pristihne, ako sa usilujeme prekabátiť jeden druhého, aby sme si uchmatli väčší kus sústa. Bude ťažké, udržať si prehľad o víťazoch, keď pravá ruka ani netuší, čím ju prekvapí ľavá – jedno je však isté, je to čas mimoriadneho pokroku. Všetci sa budeme hrnúť vpred, a hoci sa nebudeme angažovať do krajnosti, bude nás unášať dopredu vzdúvajúci sa príliv vrodeného talentu Opice na vzdelávanie a pokrok.

Šťastlivý nespratník Opica, ktorá vládne tomuto roku, bude vás navádzať na hazard, špekulácie, na využitie riskantných, ale skvelých možností. Ak nezaváhate a budete dosť rýchli, jej rok vám vynesie bohaté dividenty. Rozhodne to nie je rok bojazlivých a pomaly mysliacich, Opica neposkytuje žiadne výnimočné výsady, no ani žiadne iné nežiada. Pod jej optimistickým a silným vplyvom obchod zaznamenáva nevídaný vzostup – podnetná pomoc Opice nás všetkých ohromí a vyvolá v nás zmätok.

Stojí za malé povšimnutie, že práve Amerika sa zrodila v roku ohnivej Opice (1776). Azda práve tým sa dá vysvetliť jej nevídaný rozvoj a fantastický pokrok v tak krátkom časovom rozpätí.

Vraví sa, že rok Opice prináša veľa nových a nekonvenčných spôsobov na riešenie problémov. Mottom tohto roku by malo byť: „Nepoznám odpoveď nie!“

OSOBNOSŤ OPICE

Zo všetkých zvieracích znamení práve Opica sa najväčšmi podobá samotnej opici, teda človeku. Preto nečudo, že práve ona zdedila najviac ľudskej inteligencie a zároveň i najväčšiu schopnosť klamať.

Opica je v čínskom zvieratníku znamením vynálezu, improvizátora a novátora, šarlatána schopného svojou prefíkanosťou a šarmom pritiahnuť k sebe každého. Keďže je to bystroumný génius cyklu, je inteligentný, pružný a novátorský. Ľahko vyrieši komplikované problémy a veľmi rýchlo sa učí. Zvládne všetko na svete, zvyčajne má predpoklady stať sa dobrým jazykovedcom. Človek narodený v tomto roku dosiahne úspech, nech sa rozhodne pre akékoľvek povolanie.

Jeho negatívnou stránkou je vrodený komplex nadradenosti. Nemá dosť úcty k iným, či skôr, z jeho zorného uhľa pohľadu, má jej priveľa. Vie byť nesmierne sebecký, egoistický a márnomyseľný – prechováva aj istú žiarlivosť, ktorá sa prejaví zakaždým, keď niekto získa postavenie alebo čokoľvek iné, čo on ešte nemá. Je až extrémne súťaživý, ale neprezrádza svoje pocity, plánuje ľstivé ťahy. Jeho obratnosť v honbe za peniazmi, úspechom či mocou je neprekonateľná.<!--[endif]-->

 Všestranný príslušník znamenia Opice sa môže stať dobrým hercom, spisovateľom, diplomatom, advokátom, športovcom, maklérom, učiteľom... Je veľmi spoločenský, s každým dobre vychádza. Má zvláštne nadanie získať si vašu náklonnosť, i keď vás podviedol.

Tejto mnohostrannej osobnosti, nech by pôsobila akokoľvek placho a poslušne, určite nikdy nechýba jedna vlastnosť, a síce bezočivosť. Dá si však záležať, aby prejavila dobré správanie, dokonalú zdvorilosť a pokojnú dôstojnosť. Má hlbokú a neotrasiteľnú vieru sama v seba. Bolo by však nesprávne zavrhnúť Opicu ako úplne sebeckého človeka. V radostnom zaujaté vlastnou osobou pripomína skôr dieťa; je schopná absolútne nevnímať iných ľudí, ak nie sú priamo zapojení do toho, čo v tej chvíli práve robí. Pozoruje sa rovnako fascinovane a s nadmiernou radosťou ako batoľa.

Príslušník znamenia Opice prejavuje až nehanebnú radosť nad vlastným chytráctvom a brilantným výkonom. Pyšne sa nevystatuje, ale nepredstiera ani falošnú skromnosť. Je úprimne presvedčený, že široko-ďaleko sa mu nik nevyrovná.

Ak sa rozhodnete bližšie spoznať tento typ, sotva sa budete pohoršovať nad takou nádhernou radosťou zo života. Veď práve ňou sa odlišuje, niekedy až závideniahodne, od ostatných ľudí.

Človeku narodenému v tomto znamení nechýba presvedčivosť. Jeho najväčším problémom je odolávať pokušeniu, pretože sa mu zdá až zvodne ľahké vymýšľať si dôvody, aby dokázal oprávnenosť svojho konania riešil problémy bez veľkej námahy. Práve preto je mu ťažko čo i len predpokladať, že by sa iní úplne držali pravdy. U takej osobnosti s vrodenou bystrosťou zas ostatných pokúša pochybovať o jej pohnútkach. Ľudí z roku Opice často hrubo odsudzujú alebo mylne posudzujú tí, ktorí nedosiahli podobnú úroveň. Stupeň ich popularity sa môže dvíhať aj klesať ako hojdačka. Príslušník znamenia Opice si však nerobí ťažkú hlavu z toho, čo si o ňom v danej chvíli myslíte, lebo vie, že to závisí len a len od neho, aby ste svoju mienku rapídne zmenili.

To však neznamená, že by mal horšiu kožu alebo odmietal kritiku. Najprv ho musíte spoznať, aby ste ho naplno pochopili. On si totiž skôr ako ktokoľvek iný uvedomuje, že všetko je iba dočasné, nič nie je nenapraviteľné, tak na čo sa mračiť, zúfať a myslieť si, že je to koniec sveta. Počkajte, kým sa sivé bunky dajú opäť do činnosti, a všetko sa čoskoro dostane do správnych koľají. Pamätajte: Podľa neho sú protokoly na to, aby sa porušili; normy, aby sa prekonali vyššou odbornosťou; vynálezy, aby sa zdokonalili náročnejšími projektmi. Je menedžerom, večným zlepšovateľom a zriedka sa dá odradiť vlastnými chybami. Úspechy iných naňho nerobia dojem. Sám sa usiluje pracovať oveľa lepšie a neraz prekvapí i sám seba.

Ak máte náhodou dočinenia s týmto typom, buďte vecný. Práve objektivita je jeho hlavným vodidlom. Ale v konečnom dôsledku, a to by ste mali vedieť, nezáleží mu na tom, či schvaľujete, alebo neschvaľujete jeho metódy. Potrebuje iba jeden súhlas – svoj vlastný.

 Opica vie presviedčať a vyjednávať s plním zanietením. Pritom  zistíte, že okrem dojednanej dohody chce z vás celkom zámerne vymaniť ešte malé výhody. Nevrhne sa na vás divo a nespútane ako Tiger ani vás nehypnotizuje neodolateľným pohľadom Draka. Postupuje pomaly. Po centimetroch, akoby celkom neškodne, no urobte si rýchly výpočet a prídete na to, že tie centimetríky dávajú dokopy celý meter. A kým to zrátate, možno vás nemilo prekvapí, ako ďaleko vás už zatlačila.

Jej rany z minulosti sú ako smrtiaci šok. Keď sa spamätáte, uvedomíte si, že vám ešte nikto neuštedril knokaut s väčším šarmom a duchaplnosťou.

Človek narodený v jej roku býva intelektuál a máva dobrú pamäť. S takou výnimočnou inteligenciou a schopnosťami musí predsa vyhrávať na plnej čiare. Jej ducha poháňa neukojená zvedavosť, vždy musí všetko okamžite vyskúšať. Ak ho však zaskočí nejaký problém, nedá sa len tak ľahko vyviesť z rovnováhy, okamžite preň nájde riešenie. Okrem toho, že je to človek bystrý a prefíkaný, je i praktický, ráta si nielen bankovky, ale aj drobné. Keďže je realista s vynaliezavým pudom sebazáchovy, bez zaváhania sa vydá po najľahšej ceste vedúcej z pasce. Ak ho zatisnete do kúta, môže použiť bezohľadné metódy, aby vám unikol. Má i svedomie. A ak ho priveľmi trápi, dostáva odrazu záchvaty dobročinnosti a odrazu je až ohromujúco veľkorysý – využite preto vhodný čas.

 Opica je dobrým kritikom. Vie prstom ukázať na miesto, kde čosi neklape a navrhnúť účinnú nápravu. Spôsob, ako sa pri tom zachová, závisí od toho, k akému typu Opice patrí.

Príslušník tohto znamenia býva zväčša prívetivý, prirodzený a spontánny, ochotný tvrdo pracovať, najmä ak mu aspoň čiastočne prenecháte iniciatívu. A čím dôležitejšia je úloha, tým vyššiu odmenu si nárokuje. Len ho skúste platiť pod jeho úroveň a on vám to na oplátku vráti výkonmi bez úrovne. Prijmite preto dobrú radu, nikdy sa nepokúšajte oklamať Opicu.

O Opicu je napriek tomu veľký záujem: Potkana nadchýna jej dômyselnosť – obaja sa spoznajú podľa toho, že obom žiaria z očí peniaze. Drak ju vyhľadáva pre vysokú inteligenciu, Zajac, Ovca, Pes, Kôň a Byvol majú úžitok z jej mnohostrannosti a cenia si jej schopnosti. Podobne i kanec a Kohút potrebujú jej talent a geniálnosť.

Had však so všetkou svojou múdrosťou a podobne pochybovačnou mysľou sa nikdy necíti naozaj dobre v jej spoločnosti. Volí rýchly a bezbolestný ústup. A Tiger by sa mal radšej vyhýbať tomu, aby sa jej dostal do cesty, lebo sa stane obľúbeným terčom jej uličníctiev a nezbednosti. Opica, keď ju provokujú, jednoducho musí prejaviť svoju šikovnosť, a pri zistení, že Tiger nevie prehrávať, dá si záležať, aby ho večne otravovala.

DIEŤA OPICA

Malá Opica je úchvatná. Žiarivé oči, hustá hriva, ako živé striebro. Nezbedná, veselá, bojovná, získa si vaše srdce, ani neviete ako. Vyzná sa v zaliečaní, veľmi rýchlo využije vaše slabôstky, a tak vždy získa, čo si zaumieni.

 Toto zvedavé, nevypočítateľné, prirodzené mláďa najčastejšie pristihnete, ako skúma, babre sa s nejakým predmetom. Nech vás nerozčuľuje, že si nivočí hračky. Je to iba preto, že ju vonkajšok nezaujíma: rozoberá veci, lebo chce zistiť, čo je vnútri a čo je zdrojom daného pohybu. Dômyselné, alebo mechanicky sa pohybujúce veci ju vždy zabávajú a fascinujú.

Neúnavne sa usiluje zdokonaľovať a je hrdá na to, koľko vedomostí si nazhŕňala. Zapája sa do tisícky činností. Dnes skúma teóriu fotografovania, zajtra si možno zostaví amatérsky rádioprijímač. Pozoruhodné je, že sa zaujíma o niekoľko vecí zároveň a všetko zvládne. Neraz je namyslená a bezočivá, využíva svoj  všestranný dôvtip a podpichuje iné deti. Je dokonalá optimistka, nikdy nestráca nádej, tak ako nikdy neprijíma porážku.

Dieťa Opica má sklony k sebeckosti. Často odmieta podeliť sa o svoje poklady. Šikovne sa však zmocňuje hračiek iných detí. Ľahko sa vzrušuje, rado sa pretvaruje a prefíkané. Neuznáva nijaké pravidlá, ktoré ho obmedzujú. Bolo by vhodné včas ho naučiť, že život nie je jednosmerná cesta. I tá najmenšia Opica je už schopná odhadnúť klady aj zápory. Len čo vytuší najmenšiu nevýhodu, ktorá by jej mohla hroziť z vašej strany, hneď vykrikuje, že je to faul, ale ak si vo svoj prospech i ona priloží čo-to na váhu, očakáva, že privriete obe oči.

Theodora Lauová: Kniha čínskych znamení