Utorok Jún 27

Čínske znamenie - Kôň

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

Som kaleidoskop mysle.
Ponúkam svetlo, farbu, stály pohyb.
Myslím, vidím, uháňam ladne a plynulo.
Som stáli len v mojej nestálosti,
Spútaný svetskými okovami,
Nezviazaný pevne určenými cieľmi.
Nezadržateľne cválam panenskou krajinouDuchom nepremožený –S večne slobodnou
dušou.

Ja som Kôň...

Znamenie Kôň

Čínsky názov Koňa: Ma
Poradie: siedme
Hodiny ovládané koňom: 11.-13.hod.
Smer jeho znamenia: Juh
Ročné obdobie a hlavný mesiac: Leto - júl
V západnom zvieratníku mu zodpovedá znamenie: Blížence
Nemenný živel: oheň
Kmeň: pozitívny

 

ROK KOŇA

 

Rušný, rozbujdošený, živý rok pre všetkých. Život bude plný vzruchu a poznačený dobrodružstvami. Ľudia sa budú cítiť nepokojne, romanticky a bezstarostne. Rozhodne je to čas napredovania. Bude sa nám zdať celkom príjemné držať krok s nádherným Koňom.

Je to čas, keď sa rozhodnutia a projekty uskutočnia veľmi rýchlo a účinne. Kľúčovým slovom bude činorodosť. Všetko je v pohybe, mali by sme si dať pozor, aby sme svoje telo priveľmi neštvali.

Tempo tohto roka, chvíľami vzrušujúce a napínavé, vyčerpá zásobu našej energie a zanechá v nás pocit nekonečnej únavy. Je vhodný čas odviazať sa a robiť si, čo sa vám zachce. Mali by ste sa však pridŕžať zdravého rozumu, vietor sa môže ustavične obracať.

Plánovanie a váhavosť sa odsunie bokom, pretože impulzívny vplyv Koňa spojený s jeho sebadôverou bude diktovať naše činy aj city.

Vrtošivý Kôň nám zrýchli pulz a do každodenného života v nesie dávku napätia a stresu.  Kôň má veľmi rýchle tempo, je vznetlivej a nevyspytateľnej povahy, preto je najvyšší čas, aby sme vyrazili vpred na vlastnú päsť. V tomto roku bude sloboda pohybu.


OSOBNOSŤ KOŇA


Vraví sa, že ten, kto sa narodí v tomto roku, býva veselý, inteligentný a obľúbený. Vyniká skôr sexappealom než krásou. Je zemitý a príťažlivý, láskavý, veľmi bystrý a zhovorčivý. Nestála povaha ho niekedy môže podnietiť k prchkým, neuváženým a tvrdohlavým prejavom. Nevypočítateľný Kôň sa ľahko zaľúbi a práve tak rýchlo aj odľúbi.

Je takmer pravidlom, že Kôň veľmi skoro opúšťa domov. Jeho nezávislý duch ho pobáda, aby už v mladom veku začal pracovať alebo sa rozhodol pre nejaké povolanie. Srdcom je dobrodruh, a pritom je známy aj tým, že má rozum ako britva a vie narábať s peniazmi. Kôň je sebestačný, živý, energický, impulzívny až pojašený. Rád sa nápadne oblieka, potrpí si na a jasné farby a výrazné vzory, takže niekedy býva až nevkusne prefintený.

Kôň miluje duševné i telesné cvičenia. Spoznáte ho podľa prudkých, ale pôvabných pohybov, oduševnených reakcií a náhlivej reči. Reaguje rýchlo a vie sa rozhodnúť okamžite. Myseľ mu pracuje mimoriadnym tempom, a keď mu aj chýba stálosť a vytrvalosť, nepredpojatosť a pružnosť mu to rozhodne vynahradia.

Muža narodeného v tomto znamení často označujú nálepkou playboy. Miluje fanfáry a túži byť v strede udalostí. Má rád zábavu, veľmi rád rozdáva komplimenty a rád ich prijíma. Vnímavo posudzuje situácie a dokáže rovnako manipulovať s ľuďmi aj s udalosťami.

Jeho negatívne stránky sú vznetlivosť a tvrdohlavosť. Má výbušnú povahu. A veľmi rýchlo zabúda na svoje prehnané výbuchy. Iným sa však zábavné vôbec nezdajú, pretože sa nedokážu z nich skoro spamätať. A práve pre túto vlastnosť stráca Kôň rešpekt a dôveru okolia. Je náchylný vyvíjať nátlak na ľudí a prejavovať nespokojnosť, keď nekonajú tak rýchlo a schopne ako on. Vyžaduje vždy veľa, no on sám je ochotný urobiť malé ústupky, najmä ak ide o jeho nadovšetko milovanú slobodu. Pri presadzovaní svojich nálad a vrtochov býva detinský a malicherný. Často je zábudlivý, duchom neprítomný, náchylný k prenáhleným záverom.

Kôň by chcel, aby mu každý robil všetko po vôli. Je od prírody sústredený sám na seba, preto má rád, keď ho rodina i ľudia z bližšieho okolia obskakujú. S pozoruhodnou presvedčovacou silou sa snaží preorientovať zmýšľanie ľudí na vlastný spôsob myslenia. Tento priekopník, lúskajúc prstami a zarážajúc päty v pozore, vás môže nahovoriť na čokoľvek.

Aby ste naozaj dokázali pochopiť Koňa, musíte vedieť jedno – pevne verí vo svoj slogan: „Život, sloboda a honba za šťastím!“ (zväčša za vlastným, pochopiteľne) Ak sa náhodou aj vy držíte tohto hesla, prosím, nech sa páči, nebude vám  stáť v ceste. Nie je vlastnícky, podozrievavý ani žiarlivý. Stáva sa agresívnym len vtedy, keď sa mu nepodarí niečo presadiť, hoci už vyskúšal všetky metódy.

Zriedka sa prejavuje sebecky vo vzťahu k peniazom alebo materiálnym veciam. Presnejšie by sa dalo povedať, že je egoista, pokiaľ ide o jeho čas, sympatie, starosti o iných, o jeho ochotu prispôsobiť sa požiadavkám kolektívu. Nechce byť zámerne bezohľadný ani prečiny. Jednoducho len nemá dosť trpezlivosti vyčkávať, kým ho dohonia obyčajní smrteľníci a prispôsobia sa mu či už rýchlosťou v myslení, alebo horúčkovitou fyzickou aktivitou. To je dôvod, prečo býva vynikajúcim organizátorom alebo umelcom, ale mizerným učiteľom.

Vrtkavosť Koňa pramení z jeho protichodných nálad, preto nežiadajte od neho, aby vám odôvodnil svoje tušenia alebo záhadné dedukcie. Riadi sa totiž výlučne svojimi pocitmi. Má ohromujúcu schopnosť improvizovať v priebehu hry. Ak sa raz náhle rozhodne, potom už bez váhania sleduje určený kurz. Raz ho vidíte ako podniká sto vecí odrazu, inokedy ako nehybne leží od úplného vyčerpania, pretože práve Kôň sa najťažšie zo všetkých znamení vie uvoľniť a neraz trpí nespavosťou.

Kôň má presný časový rozvrh. Je neschopný dodržiavať termíny, ktoré neurčil sám, a vôbec neuznáva zaužívaný spôsob práce. Keď ho zaujme nejaká myšlienka, pracuje vo dne v noci bez jedla a spánku. A keď sa v práci nič zaujímavé nedeje, možno siahne po dovolenke a ide si zahrať hokej.

Ak sa zhovárate s Koňom, snažte sa prispôsobiť jeho tempu. Prejdite rovno k veci, inak stratíte aj to krehučké puto, ktorým ste azda zaujali pozornosť. Či už znie vaša odpoveď áno, alebo nie, vyslovuje ju priamo, bez okolkov. Kôň si bez ťažkostí pozmení plány, keď narazí na nesúhlas, alebo si vymyslí niečo iné. Ak ho budete vodiť za nos, iba v ňom prebudíte negatívne city. Pre otvorenosť sa nikdy neurazí.

Bolo by nefér žiadať od Koňa, aby sa nadmieru ovládal a vôbec neprejavil to, čo práve cíti. Ak je nútený zatajiť svoje city, môže to viesť k otvorenej vzbure. Pri mlčanlivých typoch zaradí spiatočku a jednoducho ujde z bojového poľa. Napätie a metódy zvierajúcej kazajky ho ubíjajú.

Kôň býva prelietavá duša. Ak nemôže byť s milovanou osobou, prečo by nemiloval tú, ktorá je poruke? Jeho flirtovanie však nie je veľmi bezpečné, dlhé spletité záväzky ho nelákajú. Vie, na ktorej strane je chlieb namastený. Nedá sa lapiť do jednostrannej dohody, iba ak ju náhodou navrhol on sám. Má množstvo priateľov a každý deň získava nových. No nikdy sa na žiadneho priveľmi nespolieha.

Človek narodení v znamení Koňa rýchlo vzplanie a nabehne na najvyššiu rýchlosť, no podobne rýchlo stráca záujem. Dlhé nahovárania je mu proti srsti.

Hoci sa Kôň nevyznačuje veľkou stálosťou, nikdy si nemôžete byť istí, kedy začne znova  vyjednávať o dávno zabudnutom návrhu. Jeho myseľ je totiž skladačka: ak nájde nejaký kúsok, ktorý sa hodí na určité miesto skladačky, použije ho okamžite!

Kôň, podobne ako jeho najlepší priateľ Tiger (poz. autora: to vážne??? Oo), sa v mladosti divo vybúri. Pripomínať mu jeho chyby a omyly je celkom zbytočné. Ak niečo naozaj neznáša, tak sú to práve úvahy o minulých omyloch.

Orientálci veria tomu, že neskrotené vášne Koňa sa oveľa výraznejšie prejavujú u tých jedincov, čo sa narodili v roku ohnivého Koňa, ktorý sa vracia raz za šesťdesiat rokov. Posledný rok ohnivého Koňa bol v roku 1966 a nasledujúci padá až na rok 2026. Za starých čias sa nepekne hľadelo na ženy príliš sebavedomé a bojujúce za rovnoprávnosť, robia vraj len ťažkosti a rodičia im ťažko nájdu manžela. A Práve vtedy sa považovalo za obrovské nešťastie mať dcéru narodenú práve v tomto roku.

Živý a vľúdny Kôň vraj veľmi ľahko podlieha nástrahám lásky. Ak sa bláznivo zamiluje, neraz príde o všetko. Koňa teda už jeho povaha predurčuje prežiť veľa ľúbostných vzťahov ktoré sa však skončia nešťastne – ak sa rozhodne vkročiť do stavu manželského, musí očakávať i nepríjemný rozvod.

Kôň narodený v lete má oveľa lepši život ako zimný Kôň. Jeho najlepším životným obdobím býva stredný vek, keď je už dosť zrelý na to, aby sa s frflaním zmieril so strmeňmi zodpovednosti.

Pre Koňa sú najlepšími partnermi Tiger, Pes a Ovca. V poradí ďalší sú Drak, Had, Opica a Zajac, či Kanec, Kohút alebo iný Kôň.

Svoje sympatie však nepociťuje k Potkanovi, ktorému sa zasa nepozdáva jeho nestálosť. K otvorenému konfliktu môže dôjsť medzi Koňom a prísnym Byvolom. Byvol sa bude dožadovať zásadovosti a Kôň na to nechce, ani nemôže pristať.

Dieťa Kôň

Dieťa narodené v roku Koňa je živé, neposedné. Náruživo miluje život, je to optimistická osobnosť. Všetko robí najradšej rýchlo a ľahko sa všetkému naučí. Toto dieťa býva dosť neposlušné, tvrdohlavé a vzdorovité. Nerado sedí doma, mali by ste mu dovoliť veľa pohybu a samostatnosti – inak si prestane pýtať dovolenie a nastane obdobie rebelovania.

Hoci sa túla po okolí a zapája sa do všetkých druhov drsných hier, vždy príde načas k prestretému stolu. Je posadnutý nepokojným a zvedavým duchom a treba ho ustavične zamestnávať.

Bolo by dobré naučiť ho disciplíne, nech si zvykne ovládať svoju neustálu povahu a pudové správanie. Realistický Kôň, veľmi sústredný na seba, sa prispôsobí a zvykne si, keď pochopí, že nemá inú možnosť.

Tento dobrodružne založený tvorček sa nepochybne ocitne v nejednej krízovej situácii, ale nepotrebuje vašu pomoc, aby sa z nej dostal. Je celkom schopný dostať sa sám z prichádzajúceho nebezpečenstva. I keď nevyhľadáva konflikty, len tak ľahko sa nezľakne a svoje bitky si rád vybojuje sám.

Slovom, mnohostranná a nespratná osobnosť Koníka osvieži každú domácnosť.

p.s: vzhľadom na to, že sa v anime Fruit Basket toto znamenie vôbec nevyskytlo i zdroj obrázkov je minimálny.