Utorok Jún 27

Čínske znamenie - Potkan

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 

 Som samozvaný akvizítor.
Ohnivko reťaze, a predsa
Jednoliaty celok.
Mierim do zahmlených výšin
A zasiahnem svoj cieľ
Bezpečne a iste.
Keď niečo preskúmam, ihneď začnem
Skúmať iné.
Som pokrok, bádanie, rozhľad,
Jadro činorodosti.

JA SOM POTKAN.

 

Znamenie Potkan

Čínsky názov: Šu
Poradie: Prvé
Hodiny ovládané Potkanom: 23. – 1. hod
Smer jeho znamenia: Sever
V západnom zvieratníku mu zodpovedá znamenie: Strelec
Nemenný živel: Voda
Kmeň: pozitívny

ROK POTKANA

 Rok Potkana je rokom hojnosti, ponúka dobré vyhliadky a príležitosti. Býva poznačený špekuláciami a výkyvmi v cenách tovaru i na burze. Vo svetovej ekonomike sa prejaví všeobecný rozkvet. Obchod bude na vzostupe, môžete získať bohatstvo alebo si zveľadiť majetok. Je to vhodný čas i na plánovanie dlhodobých investícií, veď blahobyt, ktorý prinesie rok Potkana, môže nám pomôcť prekonávať azda chudobnejšie nasledujúce roky. Všetky podujatia, do ktorých sa v tomto roku pustíte, budú úspešné, ak sa na ne dobre pripravíte. Len sa nespoliehajte na náhody a zbytočne neriskujte - veď roku Potkana vládne chlad zimy a tma noci. Tých, ktorí neuvážene špekulujú a preceňujú sa, čaká v tomto roku smutné účtovanie.

Celkove je to úspešnejší rok ako väčšina ostatných, nenarúšajú ho udalosti hroziace vojnou ani živelné pohromy, ako povedzme v rokoch Tigra alebo Draka.

Napriek tomu je to značne korenistý rok. Sľubuje množstvo škriepok, vyjednávačiek a malicherných hádok, ktoré však spôsobia málo škody. Príjemné obdobie, podnecujúce spoločenský život a zábavy.

OSOBNOSŤ  POTKANA

 Potkan, ako je všeobecne známe, je takisto šarmantný a obľúbený ako postavička Walta Disneyho Myšiak Micky. Je úprimný, priamy a pritom taký odzbrojujúci, že sa cítite v nevýhode, keď vám niečo vytkne.

Dá sa s ním mimoriadne ľahko vychádzať, pracuje usilovne, je sporivý; veľkorysý je len k tým, ktorých si mimoriadne obľúbi, takže ak od neho dostanete cenný dar, môžete si byť istý, že má o vás vysoký mienku. Napriek tomu, že je držgroš, vyžaruje také fantastické čaro, že nikdy nemá núdzu o obdivovateľov.

Mohlo by sa zdať, že Potkan je odmeraný, chladný, ale nie je to tak. Nikdy nebýva taký pokojný, ako vyzerá. V skutočnosti sa ľahko rozruší, vie sa však dobre ovládať a to je tiež jeden z dôvodov, že je obľúbený a má veľa priateľov.

Človek narodený v znamení Potkana býva zväčša veselý, šťastný a spoločenský. Kedy-tedy možno natrafíte aj na prehnane kritického, mrzutého alebo zádrapčivého Potkana. Zväčša však má rád spoločnosť a veľké zhromaždenia. Nadšene vstupuje do exkluzívnych klubov, ale určite sa nájde aj v úzkom kruhu priateľov, či dokonca sprisahancov. Rád sa angažuje a je veľmi ochotný.

 Potkan má veľmi rád svojich priateľov, spoločníkov a členov rodiny, niekedy sa zapletie i do života a vzťahov iných ľudí, pretože ak raz nadviaže silný citový vzťah, nevie sa z neho ľahko vymaniť. Napriek tomu si nikdy nemôžete byť celkom istí, na čom s ním vlastne ste. Schopnosť milovať prekonáva uňho iba prefíkanosť a láska k peniazom.

Potkan občas prejavuje sklony vytvárať si rodinné klany. Možno je niečo pravdy na tom, že čím viac ľudí, tým sú bezpečnejší. Nikdy ho netrápi, že má kŕmiť o jedny ústa navyše, nemá nič proti tomu, aby v jeho dome bývali vlastní či manželkini príbuzní, priatelia atď. a živili sa na jeho účet. Prečo? Pretože pracovitý potkan je vždy schopný nájsť im nejakú robotu, aby ho zadarmo nevyjedali. Lenivcov, motorických tulákov a darmožráčov veľmi rýchlo zapriahne do prác v domácnosti. Aj dobročinnosť má svoje medze. Spoľahnite sa na schopného Potkana.

Rodený Potkan si chráni svoje tajomstvá, no pokiaľ ide o dôverné správy, majstrovsky vie loviť v cudzích vodách. Nemá veľké škrupule, či použiť životne dôležité informácie, ktoré získal, ani či zúročiť chyby iných. Napokon, nemôžete od neho očakávať, že nevyužije núkajúcu sa príležitosť, najmä keď väčšinu času sa lepí uchom na cudzie dvere.

 Hoci si rád necháva svoje pocity pre seba, vždy ľahko zistíte, že je rozčúlený, lebo vtedy sa správe podráždene, stroho a bezočivo. Niektorí úplne otravne. Pretože potkan je činorodý a nesmierne pracovitý, najväčšmi ho rozčuľuje lenivosť a akákoľvek strata.

K negatívam potkana patrí záľuba v klebetách, rád kritizuje, vyvyšuje sa, malicherne vyrýva, handrkuje sa – obyčajne o nedôležité maličkosti. Kupuje si veci, ktoré vlastne nepotrebuje, a pri kúpe sa vždy musí jednať. V jeho izbe, tak isto ako v jeho srdci, nájdete poschovávané pamiatky, suveníry a množstvo sentimentálnych zbytočností: Má sklony stať sa živou kronikou svojho okolia, no zväčša ho k tomu nevedú zlé úmysly.

Z Potkana sa vraj môže stať vynikajúci spisovateľ, čo vôbec neprekvapuje. Je preňho otázkou cti, aby vedel takmer všetko o každom mieste. Udržuje spojenia, má prenikavý zmysel pre detail, dobrú pamäť a je neuveriteľne zvedavý.

Ten, kto sa narodil v tomto roku, máva úspech vo všetkom, čo sa rozhodne robiť, pretože podobne ako Potkan, jeho znamenie, vie sa prispôsobiť každej situácii, nech by sa vyvinula akokoľvek.  Dokáže sa vyrovnať s ťažkosťami a v krízových situáciách doslova exceluje. Je triezvy a bystrý, nevšedne intuitívny a dômyselný a nikdy neustáva v snahe vymyslieť nejaký nový plán.

 Je zbytočné robiť si starosti o Potkanovu bezpečnosť, lebo kým sa do niečoho pustí, vždy si najprv vyskúša zadné dvierka. To preto, aby v prípade potreby mohol rýchlo alebo aj bezohľadne zmiznúť zo scény. Sebazáchova stojí vysoko na rebríčku jeho hodnôt a zvyčajne sa uberá cestou minimálneho rizika. Ak sa chcete rýchlo dostať z ťažkostí, kráčajte v potkanových stopách.

Kameňom úrazu sú preňho vlastné velikášske ambície.  Pokúša sa robiť prirýchlo a priveľa odrazu, a tým si trešti energiu. Ak sa mu podarí premôcť a vždy najprv dokončiť čo začal, človek narodený v tomto znamení sa stane boháčom, a to je preňho dobre lebo Potkan miluje peniaze!

Hoci je vyzbrojený vrodenou schopnosťou vytušiť nebezpečenstvo a mal by teda vedieť, kedy prestať, neraz mu robí neprekonateľné ťažkosti počúvnuť vlastný zdravý rozum, jednoducho sa nevie vzdať jednania o takzvaných dobrých kšeftov.  Nanešťastie vždy skončí v tej istej pasci. Len vtedy nebude mať v živote problémy, keď prekopaná svoju nenásytnosť a vždy odíde, kým je na výške. Pokiaľ sa pažravý Potkan naučí, že klamstvo sa nevypláca, zažije prinajmenej jeden veľký finančný krach. Na tak či tak je veľmi nepravdepodobné, že stretnete chudobného Potkana, a keby predsa, stavme sa, že neostane dlho chudobný. Bolo by celkom proti jeho prirodzenosti, keby nemal niekde schované ešte jedno želiezko v ohni.

Potkan, ako naozajstný sentimentalista čínskeho zvieratníka, nie je hlboko oddaný len svojim deťom, ale i otcovi a matke. Rodičia, ktorým sa narodia deti v tomto roku, môžu si byť istí, že sa ich deti budú vážiť a dobre sa o nich postarajú. Na rozdiel od dieťaťa narodeného v roku Draka, ktoré si u svojich rodičov zväčša nárokuje dokonalosť, mláďa Potkana prechováva k rodičom bezhraničnú dôveru, stará sa o ich potreby a prehliada ich nedostatky.

 Potkana priťahujú ľudia zo znamenia byvola, pokladá ich za silné spoľahlivé osobnosti, ktoré navyše vedia oceniť oddanosť, ktorú ponúka. Rovnako príťažlivý sú pre Potkana  mocní z roku draka. Hada tiež pokladá za príťažlivého a inteligentného, môže s ním uzavrieť i výhodné manželstvo. Potkan vždy podľahne čaru neodolateľnej opice, fascinuje ho jej sila a brilantnosť. Schvaľuje spôsob ako bystrá Opica vybavuje veci a Opica je zas nadšená, keď zistí akým spôsobom je Potkan prefíkaný. Tiger, Pes, kanec alebo iný Potkan sa s ním dohodnú bez problémov.

Ľahko sa však dostane do konfliktov s osobami narodenými v znamení koňa. Kôň je pre Potkana so sklonmi k spolčovaniu priveľmi nezávislý a rozmarný. I to by bolo nerozumné, keby vstupoval do manželského zväzku s kohútom. Kohút, neohrozený rojko, by praktického potkana ustavične rozčuľoval. Manželstvo s Ovcou je takisto problematické – zhovievavá Ovca by pravdepodobne premárnila Potkanove ťažko nadobudnuté úspory.

DIEŤA POTKAN

 Dieťa narodené v roku potkana je milé a milujúce. Niekedy azda pôsobí placho, no vnútorne je jednoznačne sebavedomé. Často sa utieka k plaču, aby si získalo pozornosti, a zväčša prilipne k niekomu, s kým sa stotožňuje. Hoci sa správa milo, k rodičom i k priateľom má vlastnícky vzťah a žiarli na každého, komu venujú pozornosť.

Hovoriť začína skoro. Pretože je citovo založené a rado city prejavuje, neznáša samotu. Obľubuje skupinové hry, vie sa sústrediť na detailnú prácu a ľahko nadväzuje priateľstvá. Môžete sa spoľahnúť, že bude udržiavať veci v poriadku alebo aspoň vedieť, kam ich položilo.

 Malý potkan začne prejavovať svoju vypočítavú povahu veľmi skoro. Domáha sa, aby dostal väčšiu polovicu jablka a presne toľko cukríkov ako starší brat. Ťažko ho oklamete, nech ide o čokoľvek. Učí sa rýchlo a žiadny podfuk mu neujde. Pravidelne si kontroluje svoj majetok, takže sa nepodkúšajte vyhodiť mu nejakú starú hračku a spoliehať sa, že si to nevšimne.  Ak sa s ním o tom chcete vopred poradiť, pripravte sa na tvrdý boj, lebo sebecký Potkaník sa ničoho tak ľahko nevzdá.

Potkan býva náruživým čitateľom. Zavčasu spozná dôležitosť písaného slova a získa schopnosť dobre sa vyjadrovať. Mnohí z najväčších spisovateľov a historikov sa rodili v roku Potkana.