Utorok Jún 27

Čínske znamenie - Tiger

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 

 Som rozkošný paradox.
Celý svet mi je javiskom.
Zápalisto razím nové cesty.
Hľadám nedosiahnuteľné
A skúšam nevyskúšané.
Tancujem na hudbu života
V radostnej neviazanosti.
Poď, nastúp na môj veselý kolotoč,
Pozri, všade myriady farieb
A trblietavých svetiel. Sláva mi, som jedinečný umelec.

JA SOM TIGER.

 

 

Znamenie Tiger

Čínsky názov: Chu
Poradie: Tretie
Hodiny ovládané Tigrom: 3.-5.hod.
Smer jeho znamenia: Východ-severovýchod
V západnom zvieratníku mu zodpovedá znamenie: Vodnár
Nemenný živel: Drevo
Kmeň: Pozitívny


ROK TIGRA

 Je to nepochybne výbušný rok. Začína sa zväčša veľkou zábavou a končí krokodílími slzami. Rok poznačený vojnou, nezhodami a všetkými možnými pohromami. Nič sa nebude robiť obmedzene, či bojazlivo. Všetko, dobré i zlé, môže byť dotiahnuté do extrémov. Ak ste ochotný riskovať, dajte sa na hazard s vysokými stávkami a počítajte s tým, že zaručene prehráte.

V tomto čase uzavreté priateľstvá, spoločné podniky a obchodné dohody, vyžadujúce vzájomnú dôveru a spoluprácu, sa ukážu ako nestále a ľahko porušiteľné. Napriek tomu môžete mocný a činorodý rok Tigra využiť na podnietenie nového života. Takisto nastal čas na zásadné zmeny, uplatňovanie nových a odvážnych, predovšetkým protirečivých myšlienok.

Divá žiara Tigrovho roka nepochybne ovplyvní život každého jedinca. I pri jeho negatívnych  vyhliadkach si treba uvedomiť, že môže mať očisťujúci účinok. Tak ako je potrebný vysoký stupeň teploty, aby sa z nerastov získal vzácny kov, aj rok Tigra môže v nás vyniesť na povrch to najlepšie.

Iba krátka pripomienka k tomuto nevyspytateľnému roku: „Berte všetko s humorom, však ono sa to nejako pretrasie.“


OSOBNOSŤ TIGRA

 V Oriente Tiger symbolizuje moc, vášeň a odvahu. Buričská, mnohostranná a nevypočitateľná osobnosť, vyžadujúca od každého obdiv a rešpekt. Tento nebojácny a zápalistý bojovník predstavuje vraj znamenie, ktoré odháňa od domu tri najväčšie zlá: oheň, zlodejovduchov.

Je hotovým šťastím žiť v blízkosti Tigra, pravda, za predpokladu, že ste prístupní všetkej tej aktivite, čo sa viaže k jeho dynamickej osobnosti. Jeho vznetlivosť a živosť sú chytľavé, ak nie chorobné. Vie v ľuďoch vyvolať všetky pocity okrem ľahostajnosti. Slovom, úchvatný Tiger zbožňuje byť stredobodom pozornosti (však, Yaonee).

 Povahou nepokojný a bezstarostný Tiger sa zvyčajne nemôže dočkať, aby prejavil nejakú aktivitu. No pretože je podozrievavý, neraz zaváha a urobí unáhlené závery (no koho mi to len pripomína???). Ťažko mu padne dôverovať ľuďom či potlačiť vlastné pocity. Keď sa rozčúli, musí si povedať svoje (a to sa iba zahrieva).Samozrejme, aký je vznetlivý, taký je aj úprimný, láskavý a veľkorysý. A navyše má obrovský zmysel pre humor.

Každý Tiger, či Tigrica, skrýva v sebe kúsok filantropa. Má rád deti, zvieratá, džez alebo čokoľvek, čo vie v danej chvíli zaujať jeho fantáziu (k tomu sa nebudem vyjadrovať „shounen-ai“) a pozornosť. Ak sa za niečo angažuje, urobí to na sto percent. Všetko, i vlastný dych, odsunie do úzadia (preboha, Yaonee, dýchaj!) za objekt svojho obdivu. Nikdy nie je polovičatý vo svojich snaženiach, môžete sa spoľahnúť, že sa vloží do vecí na sto, ba i tisíc percent, ak má pocit, že mu to stojí za to (môžem iba potvrdiť).

Zmyselnejšie typy v mladosti zväčša prejavujú sklony k bohémskemu spôsobu života. Niektorí z toho nikdy nevyrastú. Potulní maliari rozkladajúce svoje diela na rohoch ulíc, amatérske skupiny vyhrávajúce na uliciach, či ctižiadostiví herci žijúci z ruky do úst, to všetko sú skôr deti Tigra ako deti kvetov. Je to preto, že večný optimista Tiger nie je materialisticky založený a nepociťuje potrebu bezpečia.

 Samozrejme i toto znamenie musí mať vo svojom živote aspoň jedno obdobie, keď koná výlučne pod vplyvom pudov (chalani, utekajte, ide vám o život!)- zahrá všetky fantastické úlohy, aké si len pre seba vymyslel.  Musí mať aspoň raz šancu vyplaziť svoj malý jazýček na všetko, čím pohŕda (týmto upozorňujeme pán profesora NOSky, aby si držal značný odstup), nájsť si chvíľu, kedy sa doslova vyrúti proti spoločnosti a zhlboka sa vysmeje skostnatením tradíciám. Musí vyjadriť sám seba, nájsť svoju identitu a sformovať si osobnosť. Možno ho za tieto nedostatky nemilovať? (stačí mať pevné nervy)

Niekedy človek iba nemo krúti hlavou nad toľkou opovážlivosťou a jeho bláznivo odvážne kúsky nám vyrážajú dych, no v duchu zaňho vyriekneme malú modlitbičku, a keď vidíme, že zvíťazil, zaplaví nás hrejivý pocit malého osobného víťazstva.

Keď je tiger skľúčený (a to sa dá?), potrebuje more úprimnej, nefalšovanej sympatie (keď len to). Logika naňho veľmi nepôsobí. Neopovážte ho neustále utišovať, inak urobí pre vás dvakrát toľko, keby ste vy boli v podobnej situácii. Veľmi dobre mu padnú múdre slová, bude vám visieť na ústach a počúvať vaše láskavé a dobré rady. To však nezanemená, že sa bude nimi riadiť (vtedy sa najradšej tvári, že je hluchá). Veď, na priateľa sa nikdy nepatrí robiť nátlak (no comment).

 Radšej ho len držte za ruku a počkajte, kým sa z hĺbky duše vyrozpráva, prehodí vám na plecia všetky svoje krivdy a pozbiera kúsočky svojho otraseného svedomia.  Potom vás pobozká, vystíska a dovolí vám odísť s pocitom, že ste práve zachránili človeka.

Bez ohľadu na to, aký zničený a skľúčený je Tiger, bez ohľadu na to, do akých hĺbok zúfalstva a depresie sa prepadne, ani na okamih nepomyslí na smrť! (no, morbídna je dosť) kdesi v jeho nezdolateľnom duchu vždy ostatne maličká iskrička, z ktorej sa rozhorí oheň, vytvorí nová štartovacia čiara, aby opäť začal žiť a milovať celkom odznova (táto informácia je momentálne  neoverená).

I keď Tiger vo chvíľach stresu býva až priveľmi rozrušený, aby sa dalo naňho spoľahnúť (toto mi dajako nesedí), vždy mu ostane dosť energie, aby využil svoje schopnosti rozvášniť dav. Ak sa prejavia jeho najlepšie stránky, je láskavý, súcitný a citlivý. Ak najhoršie, je neústupčiví, nerozumný a sebecký.

 Je paradoxné, že dva hlavné nedostatky v jeho živote sú prenáhlenosť a nerozhodnosť (zatiaľ to nehrozí). Ak sa tiger naučí držať strednej zatlej cesty, býva zosobnením senzačného úspechu.

V kútiku srdca je to romantik. Hravý, ale vášnivý a sentimentálny zároveň. Zaľúbiť sa do Tigra alebo sa zaňho vydať, čo oženiť sa s Tigricou, je hotový zážitok (úprimnú sústrasť). Keď žiarlia, sú náchylní zveličene prejavovať vlastnícke názory a škriepnosť.

V Tigrovom živote je pravdepodobne najlepšie prvé obdobie. V týchto rokoch formovania ho možno ešte naučiť, ako ovládať tie výbušné emócie, ktoré ho môžu zničiť (Mami? Oci?). V dospievaní a mladosti Tiger začne naháňať úspech na splnenie svojich snov. Starobu má pokojnú.

Jeho život býva často nestály, naplnený až po okraj smiechom, slzami, bolesťou, radosťou, zúfalstvom a všetkými emóciami, aké vôbec existujú. Pokiaľ ide o váš vzťah k nemu, rozhodne ho nesmiete ľutovať. Vlastne, on to ani nepotrebuje. Život miluje do vtedy, kým mu je dovolené vychutnávať si ho plnými dúškami v tej dobe, akú si sám vyberie. Je to maximálny optimista (čože?!), ktorý vždy bude vyhľadávať nové problémy a výzvy.

 Tiger môže mať dobrý život po boku Kanca. Čestný a dobromyseľný kanec alebo sviňa, ako ho niekedy nazývajú, kompenzuje Tigrovu nerozvážnosť , dodáva mu ustálenosť a istotu. Tigrovi sa vynikajúco vodí aj s realistickým a praktickým Psom. Lojálny Pes vždy stojí Tigrovi po boku a navyše ho vie nielen krotiť, ale sa s ním aj dobre porozprávať (viete čo? Ja sa s vami dvoma nehrám! Misako)Ani osobám narodeným v roku Potkana, Ovce, Kohúta, alebo iného Tigra nerobí ťažkosti dobre s ním vychádzať. Tiger by si však mal dávať pozor, aby neprovokoval dakoho narodeného v roku Byvola (kto sa hlási???). Tento vážny a nekompromisný typ nemáva pochopenie pre Tigrove finty. Keby došlo ku konfrontácii, byvol ho môže ľahko dobodať.


DIEŤA TIGER

 Toto dieťa je veľký uzlíček radosti a zároveň neskrotný nespratník. Malá poskakujúca živá strunka sršiaca aktivitou sa vždy vrhá do stredu udalosti.

Je rozkošný, bystrý, sebavedomý a nekonečne upravený, vo výrečnosti sa nedá nikým obmedzovať (to boli časy). Nenásytná zvedavosť a záujem ho vedú k tomu, že sa vrhá na všetko, čo sa hýbe, a dostáva sa do všelijakých nepríjemných situácií. Keďže je strašne aktívny a veľký nervák, rád vyvádza a vrieska.

Podobne ako drak, aj on tyranizuje menej výbojné deti, kým sa mu nepodriadia. No napriek tomu ich priťahuje svojou priateľskou a milou povahou.

Tigrík prejavuje svoje city bez zábran. Máte čo robiť, aby ste zvládli nápor jeho vyhranených názorov. Nemá rád, keď sa niečo pred ním tají.

Nedokáže maskovať svoje pocity, takže veľmi rýchlo zistíte, keď sa pre niečo trápi. Ale poľahnite sa, má dosť ventilov, aby si uvoľnil nahromadenú energiu, ktorou prekypuje.

 Ak nadmieru sebavedomého tigra nebude nikto krotiť, je schopný úplne ovládnuť rodičov a stane sa z neho odporný fagan. Treba ho preto naučiť ovládať svoj výbušný temperament, počúvať ho a pomôcť mu pochopiť hodnotu kompromisu. Ibaže ten malý rebel vám len tak ľahko neuverí. Nebol by sám sebou, keby nevyskúšal povolené hranice a možnosti, ktoré sú mu dané. Čím skôr si uvedomí, kto je pánom  v dom, tým lepšie preňho i celé okolie.

Ako však budete správne podnecovať k disciplíne a  spojíte to s veľkou dávkou lásky, srdečnosťou a pochopením, žiadne iné dieťa na to nezareaguje spontánne ako malučký Tigrík. Život s ním azda nie je vždy bezproblémový, no bez neho by bol veľmi prázdny. Mať dieťa Tigra je odmenou samo sebe.

Misako a Liu

Liu a Misako: „Gomennasai, Yaonee-san!“

Yaonee: „Baka.“