Utorok Jún 27

Čínske znamenie - Drak

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 

 Som neuhasiteľný oheň,
Jadro všetkej energie,
Nebojácne chrabré srdce.
Som pravda a svetlo,
Vládnem moci i sláve.
Moja prítomnosť
Rozháňa temné mraky.
Som povolaný
Skrotiť osud.

JA SOM DRAK.

 

Znamenie Drak

Čínsky názov Draka: Lung
Poradie: Piate
Hodiny ovládané Drakom: 7.-9.hod.
Smer jeho znamenia: Východo-juhovýchod
V západnom zvieratníku mu zodpovedá znamenie: Baran
Nemenný živel: Drevo
Kmeň: Pozitívny


ROK DRAKA

 Veľkolepý návrat po osviežujúcom roku Zajaca. Opatrnosť sa odhodí do kúta, vysúkajú sa rukávy a pustíme sa do všelijakých grandióznych, vzrušujúcich, kolosálnych, zveličene ambicióznych a odvážnych vecí. Neskrotný duch Draka nafúkne všetko do nadživotnej veľkosti. Ovládne nás pocit, že v nás priam kypí nadmiera energie a bude veľmi rozumné, ak v tomto vznetlivom roku nebudeme podceňovať ani seba, ani svoje možnosti.

Jedna, lepšia strana tohto roka sa prejavuje tým, že obchod prekvitá a peniaze môžeme ľahko zarobiť alebo získať. Dokonca ide o vhodný čas vybrať si v banke poriadne veľkú pôžičku. Rozhadzovanie peňazí a smelé plány sú na dennom poriadku. Tento rok nás podnieti rozmýšľať a konať veľkoryso, či povolí prekročiť hranice opatrnosti.

 Orientálci považujú tento rok za vhodný na uzavretie manželstva, prírastok do rodiny alebo na založenie nového podniku, lebo žičlivý Drak  prináša bohatstvo a šťastie.

Zároveň ide o čas, keď treba skrotiť nadšenie a dvakrát merať, raz strihať, pretože Drak, ktorému tak žičí šťastie, síce každého bez rozdielu zasypáva svojou priazňou, ale keď nastane čas zúčtovania našich omylov, jednoducho sa vyparí.

V roku Draka prichádza bohatstvo, ako aj katastrofy v obrovských vlnách. Tento rok charakterizuje veľa prírodných prekvapení a násilností. Na celom svete vzplanú vášne a všade bude tlieť nejaká skutočná či pomyslená vzbura proti útlakom. Elektrinou nabité ovzdušie, ktoré vytvoril mocný Drak, nás ovplyvní každého zvlášť a všetkých dokopy.


OSOBNOSŤ DRAKA

Mocný a veľkolepý Drak z mýtického folklóru nás ani na chvíľu neprestáva očarúvať a podnecovať našu fantáziu. A tu treba povedať, že niektoré z jeho magických vlastností, či už iluzórnych alebo nie, majú aj tí, čo sa narodili v jeho znamení.

 Drak je človek veľkorysý, plný vitality a sily. Život je preňho ako pestrofarebná žiara. Či je už sebecký, výstredný, dramatický, rozmarný alebo strašne požadovačný a nerozumný, vždy je obklopený húfom obdivovateľov (Ayame a Shigure:o)) Hrdý, vznešený a veľmi priamy Drak si vytýči svoje ciele už v mladosti a od iných vyžaduje takú vysokú úroveň a dokonalosť ako od seba samého.

V Číne Drak symbolizuje cisára, pretože predstavuje obrovskú silu. O tých, čo sa narodili v jeho roku, sa vraví, že nosia roh osudu. Dieťa Drak sa rado podujíma na dôležité úlohy a prijíma zodpovednosť, i keď je náhodou najmladšie v rodine. Starší Dračíci neraz vychovávajú mladších súrodencov s oveľa väčšou autoritou ako rodičia.

Samotný Drak je skutočnou zásobárňou energie. Jeho dravosť, dychtivosť a priam zbožná zanietenosť často dokážu zbĺknuť ako ten povestný oheň, ktorý chŕli zo svojej papule jeho rozprávkový kamarát. Má potenciál vykonať veľké veci, a preto sa rád predvádza. No ak si neudrží mladícke nadšenie, stráca vnútornú iskru a stáva sa z neho senilný starý pán. Drak má najväčšiu šancu presláviť sa prostredníctvom tlače. Nech urobí čokoľvek, dobré alebo zlé, vždy sa mu podarí dostať na titulné stránky bulvárnych plátkov. Nečudo, že ho starí Číňania nazývajú strážcom bohatstva a moci. Na druhej starne je toto znamenie náchylné k megalománii.

 Mocného Draka je ťažké, ba niekedy až nemožné, napadnúť. Má vo zvyku zastrašovať tých, čo sa mu opovážia čeliť. Môže sa prejaviť ako veľký zlý vlk pred vašimi dverami a katastrofe sa veľmi ťažko zabráni. Dovtedy bude fučať a vrčať, kým vám neodfúkne dom sponad hlavy.

Napriek svojej neskrotnej povahe a dogmatizmu býva toto znamenie neraz aj rodinne založené. Čo aké nezhody sa v príbuzenstve vyskytli, na všetko okamžite zabudne a odsunie bokom, keď ho zavolajú na pomoc. Zriedka plytvá slovami. Svoje názory cituje ako cisárske edikty a keby náhodou rojčil o právach slobodného slova a demokracie – neverte mu. Sám sa cíti povznesený nad zákon a to, čo káže, v praxi nikdy nerobí.

Na Draka pôsobí strašne tiesnivo, ak má byť príjemný, milý, či nedoústny. Keď ho k tomu nútia, žiada sa mu reagovať hrubo, grobiansky a celkom bezohľadne.

 O Drakovi sa napriek jeho citovým výbuchom nedá povedať, že by bol sentimentálny, citovo založený, alebo veľmi romantický. Lásku a zbožňovania prijíma ako samozrejmosť, jednoducho to k nemu patrí. Inak je zaťatý, nerozumný a neznesiteľný, hlavne ak ho rozdráždite, ale dokáže rýchlo odpustiť. Teda, ak sa vybúri. A keďže predpokladá, že všetko pôsobí dvoma smermi, očakáva za svoje omyly aj vaše odpustenie. Občas sa mu stane, že zabudne na ospravedlnenie, čo môže pôsobiť ako hrubosť, ale toto znamenie naozaj nemá čas na dlhé vysvetľovačky.

Drak môže byť rozhodný a rázny. Odmieta lacnú prispôsobivosť a úskoky pri vyjednávaniach. Keby v súťaži rozhodovala sila, Drak by vyhral a nemusel by pri tom pohnúť ani prstom. Lenže často býva až priveľmi dôverčivý, prenáhlený a zvedený vlastnými skvelými predstavami – preto nedáva dostatočne pozor na možné nástrahy, ktoré naňho číhajú za každým rohom. Keďže je priveľmi hrdý, odmieta pomoc, a priveľmi sebaistý, zriedka sa poistí rezervami. Natoľko sa sústredí na napredovanie, že si zabudne kryť chrbát a boky. Je príliš priamy, takže odmieta klamať a navyše sa ani nedovtípi, že ho chcú zmanipulovať chytráckym presviedčaním, takže zväčša nerozozná nekalé a podvratné úmysly nepriateľa.

Pre draka je nesmierne dôležité, aby mal v živote určitý cieľ alebo osobité poslanie. Nedokáže vylihovať a nič nerobiť. Vždy musí mať za čo bojovať, čo dosahovať, čo naprávať. Bez svojich obľúbených návrhov, bojovných plánov a ďalších nemožných programov je ako parná lokomotíva bez uhlia. Keď vypustí poslednú paru, stratí záujem a radosť zo života.

Draka, podobne ako Hada, priťahuje úspech, no pretože svoje názory prejavuje bezprostrednejšie a neúspechy mu akosi odčerpávajú viac fyzických síl, zväčša je ušetrený hlbokých psychologických problémov, jedným slovom, tak ľahko sa nezblázni.

 Toto znamenie sa akosi vždy musí prejaviť pozoruhodne. Môžete sa spoľahnúť, že bude stáť na vašej strane a nedopustí, aby ste sa dostali do nešťastia, ak tomu bude môcť zabrániť. Vyčerpá všetky svoje možnosti, kým uzná, že utrpel porážku. Je extrovertný, milovník prírody, býva aktívnym športovcom, cestovateľom a má dar skvelej výrečnosti. Je obdarený všetkými vlastnosťami, ktoré mu môžu dopomôcť k obrovskému úspechu a to nie len v osobnom živote, ale i v práci.

Poveternostné podmienky v čase, keď sa Drak narodil, do veľkej miery ovplyvňujú jeho život. Drak narodený počas búrky bude viesť veľmi búrlivý a nebezpečný život, bude ho lákať riziko alebo veľkolepé zážitky. Ak sa narodí v deň, keď sú more a obloha pokojné, bude mať bezpečnú existenciu a milšiu povahu.

Drak je osoba superpozitívna. Nič ho nadlho nezlomí, dokonca i zo stavov hlbokej stagnácie sa spamätá skôr než ktokoľvek iný. Svojou schopnosťou udržať sa nad vodou dokáže presvedčiť aj o tom, čo nemá hlavu ani pätu.

Pre znamenie, ktoré nikdy neakceptuje porážku, predstavuje Drak sám pre seba najhoršieho protivníka. Ak je presvedčený, že má pravdu, vrhá sa strmhlav i do katastrofálnej situácie. Veď prišiel na tento svet preto, aby pozdvihol úroveň do nebotyčných výšok a čím väčšmi sa pokúšate odvrátiť ho od jeho zámeru, tým bude neústupčivejší. Žije podľa svojej reputácie vodcu, ktorý sa podujme prijať následky nech sú akokoľvek nepríjemné.

 Všetci – Tiger, Kohút, Kôň, Ovca, Zajac či Kanec – vyhľadávajú Draka pre jeho krásu a silu. Dvaja Draci vychádzajú spolu dobre, ale vzťah medzi Drakom a Byvolom môže byť dosť napätý, lebo Byvol je podobná autoritatívna povaha. Zo všetkých zvieracích znamení azda iba Pes je zlým partnerom pre Draka. Drak by sa ocitol pod prísnou kritikou, Pes je totiž dosť cynický a nepodľahne Drakovmu šarmu.

Nadovšetko stojí za zmienku, že hoci je Drak očarujúci, nie je hlbokomyseľný. Iba ak ovládne svoju povestnú silu, dokáže zázraky. Potrebuje ľudí, ktorí v neho veria!


DIEŤA DRAK

Mocný, nebojácny, vnímavý – nič nezakalí jeho idealistický pohľad na život. Vlastne zásady o živote si upresní už v rannej mladosti a bude potrebovať, alebo žiadať, každučkú pomoc. Váži si rodičov a starších a presne plní príkazy.

 Toto silne citovo založené dieťa potrebuje pripútať svoju náruživú povahu k niečomu alebo k niekomu, koho uznáva za hodného svojej oddanosti. Bude mať nespočetné množstvo ideálov: učiteľov, vlastných rodičov, kohokoľvek, o kom má vysokú mienku. Je bystrý, agresívny a nezávislý. A keďže je odvážny a odolný, znesie podpichovanie aj ústrky, pretože je ochotný a schopný bojovať za svoje práva. Mali by ste mu zverovať zodpovedné úlohy, lebo je ambiciózny a to by ho jednak zamestnalo, jednak by mu dodávalo pocit skutočnosti a šťastia.

Dráčikovi musíte dať najavo, že si ho ceníte. Nestačí, že ho iba ľúbite, väčšmi ho poteší, že ho potrebujete. Prejavuje vždy úprimné úsilie a mali by ste ho za to pochváliť, lebo usilovne pracuje, aby sa vám zavďačil a získal rešpekt. Nikdy neraňte jeho sebavedomie. Jeho sny stať sa veľkým človekom sú skutočné a preňho celkom reálne. Sám seba posudzuje veľmi prísne.

Ak je vaše dieťa Drak, bude si želať, dokonca možno vyžadovať, aby ste v ňom videli oporu, a urobí všetko, čo je v jeho silách, aby vás nikdy nesklamal. Toto hrdé a sebaisté mláďa bude vždy silné  a navždy ostane verné svojim ideálom. Narodilo sa, aby viedlo a vynikalo.

* šieste znamenie bude trochu slizké. Pozrieme sa totiž na ostré zúbky Hada


informácie čerpané z knihy Theodora Lauová Kniha Čínskych horoskopov