Utorok Jún 27

Čo oslavujú Japonci?

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

Každá krajina a národ má svoje sviatky. Niekto ich má viac, alebo menej. Tu je zoznam sviatkov a pamätných dní, ktoré má Japonsko. Niektoré sú prevzaté, ako napríklad vianoce a nespĺňajú kategóriu štátneho sviatku.

Zoznam významných japonských sviatkov a pamätných dní

1. január

Nový rok

Začiatok nového roka.

2. pondelok v januári

Deň osláv dospelosti

Konajú sa oslavy pre mladých ľudí, ktorí oslávili v danom školskom roku (ktorý sa začal v apríli predchádzajúceho roka) 20. narodeniny. Oslavy potvrdzujú, že sa stali dospelými a povzbudzujú ich k nezávislosti.

3. / 4. február

Secubun (Slávnosť hádzania zŕn)

Podľa starojaponského kalendára ide o deň pred začiatkom jari. Pri slávnosti ľudia rozhadzujú pražené sójové zrná, aby zahnali démonov symbolizujúcich nešťastie a neúspech

11. február

Sviatok založenia štátu

Pripomienka založenia štátu podporujúca vlastenectvo

3. marec

Hinamacuri (Sviatok bábik alebo Dievčenský sviatok)

Ľudia sa modlia za zdravie a šťastie dievčat. V mnohých rodinách, ktoré majú dievčatá, sa vystavujú bábiky oblečené v historických dvorných odevoch a broskyňové kvety. Bábikám sa obetuje jedlo a ryžové sušienky

~21. marec

Deň jarnej rovnodennosti

Ľudia vzdávajú vďaku prírode a prejavujú lásku živým bytostiam

29. apríl – 5. máj

Zlatý týždeň

Počas tohto týždňa sa slávi viacero štátnych sviatkov. Mnohé japonské firmy dávajú svojim zamestnancom voľno a rodiny tak môžu tráviť spolu dovolenku v Japonsku, alebo v zahraničí.

29. apríl

Deň zelene

Tento sviatok má nabádať ľudí k radosti a úcte k prírode. Tento deň bol až do roku 1988 oslavovaný, ako deň narodenín cisára Šówu, ktorý rád sadil stromy.

3. máj

Deň ústavy

Deň, kedy sa pripomína prijatie japonskej ústavy a želá národu prosperita.

5. máj

Deň detí

Tradičný názov pre tento sviatok je Tango no Sekku (sezónny sviatok). V minulosti sa v tento deň kosatcami vyháňali zlí duchovia a oslavovali sa chlapci. Dnes je sviatkom všetkých detí. V rodinách, kde majú chlapcov, sa vykonávajú špeciálne rituály, vystavujú sa modely brnenia a bojovníckych heliem, pred domom sa na žrď vztyčujú vlajky v tvare kaprov. Kapor pláva proti silným prúdom a vlajky v jeho tvare symbolizujú túžbu, aby sa chlapec stal silným, úspešným a sebaistým.

2. nedeľa v máji

Deň matiek

Podobný sviatok ako na Slovensku.

3. nedeľa v júni

Deň otcov

Podobný sviatok ako na Slovensku.

7. júl

Tanabata (Sviatok hviezd)

V tomto sviatku sa mieša japonská viera a čínska legenda o dvoch hviezdach na opačných koncoch Mliečnej dráhy – Altair (hviezda pastiera kráv) a Vega (hviezda tkáča). Hviezdy sa stretávajú len raz do roka, 7. júla. Ľudia píšu svoje priania na päťfarebné papierové prúžky a vešajú ich na bambusové vetvičky. Vetvičky sa umiestňujú na nápadné miesta tak, aby sa priania vyplnili.

3. pondelok v júni

Deň mora

Vzdávanie vďaky moru a prianie si prosperity pre Japonsko ako námornú krajinu.

Stred augusta

Sviatok Bon

Tento budhistický sviatok sa oslavuje buď 13. – 15. júla, alebo v auguste. Ja zasvätený duchom predkov. Verí sa, že v týchto dňoch sa duchovia predkov vracajú domov. Aby našli správnu cestu, ľudia na dvere svojich domov umiestňujú lampióny. Domy sa upratujú, obetováva sa jedlo a ľudia sa modlia za pokoj duší svojich predkov. Na konci sviatku sa znovu zapália svetlá nad vchodmi, aby duchovia mohli odísť a do riek sa hádže obeta.

3. septembroví pondelok

Deň úcty k starším

Ľudia vzdávajú úctu starším, ktorí pracovali dlhé roky pre spoločnosť a slávia ich dlhý život

Stred septembra

Jesenné pozorovanie svitu mesiaca

Mesiacu sa ako obeta ponúkajú ryžové koláčiky a pampová tráva, položené za oknom a pozoruje sa mesiac v splne.

~23. septembra

Deň jesennej rovnodennosti

Spomienka na mŕtvych a predkov.

2. pondelok v októbri

Deň športu

Ľudia sa venujú športu, udržujú si zdravé telo a myseľ.

3. november

Deň kultúry

Ľudia sa venujú kultúrnym aktivitám a prejavujú lásku k slobode.

15. november

Šiči-Go-San

V tento deň berú rodičia svojich troj a päťročných synov a tri a sedemročné dcéry do miestnych svätýň. Tento vek sa považuje za priaznivý. Deti dostávajú špeciálne sladkosti čitose-ame zabalené do vrecka s obrázkom žeriava alebo korytnačky. Čitose znamená tisíc rokov a žeriav s korytnačkou sú symbolom dlhého života. Cukríky sú želaním dobrého vývinu a zdravia.

23. november

Deň vďakyvzdania práci

Deň úcty k pracujúcim, oslava produktivity a vďačnosti ľudí jeden k druhému.

23. december

Cisárove narodeniny

Narodeniny cisára Akihita.

25. december

Vianoce

Ľudia si vymieňajú darčeky a stretajú sa pri spoločnom jedle. Vianoce v japonsku sú iné než tie v Európe a Amerike.

31. december

Večer pred Novým rokom

Úderom polnoci začnú zvoniť zvony v chrámoch v celom Japonsku. Podľa budhistickej viery majú ľudské bytosti 108 svetských túžob, preto zvony zazvonia 108-krát. Tieto údery sú cestou k ich zahnaniu. Tradične sa v tento deň konzumujú pohánkové rezance, ktoré symbolizujú prianie dlhého života a pevného zdravia v nadchádzajúcom roku. Rezance sa jedia preto, že sú dlhé a dajú sa natiahnuť, čo symbolizuje dlhý a šťastný život.