Utorok Jún 27

Enjo kosai

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

Pojem enjo kosai by sa dal charakterizovať, ako: rande s človekom na inzerát, alebo rande za peniaze. Domovom tohto pojmu je Japonsko, v ktorom je táto “služba“ praktizovaná stredoškoláčkami. Ide o to, že mladé dievča robí spoločnosť starším mužom za peniaze. Neraz sa však stáva, že dôjde k pohlavnému styku. Preto veľa ľudí charakterizuje enjo kosai, ako prostitúciu.
Ako už bolo spomenuté, enjo kosai robia hlavne stredoškoláčky. Dôvody sú rôzne, ako napríklad “ľahko“ zarobené peniaze. Bežná suma za takúto službu sa pohybuje okolo 40 000 až 70 000 yenov (cca 15 000 SK) a k tomu môže dostať dievča aj rôzne darčeky.
Tiež dosť častým dôvodom prečo dievčatá začínajú s enjo kosai je, keď ho chalan opustí a ona sa tak rozhodne zahnať smútok.

Ako sa však dá dohodnúť takéto stretnutie? Na internete je veľké množstvo diskusných fór, alebo inzerátov, kde sa dá dohodnúť enjo kosai a dostať sa na ne nie je problém. Po nadviazaní kontaktu prebieha lepšie spoznanie zúčastnených cez e-mail, alebo po telefóne a na koniec sa dohodne čas, kedy vyhovuje stretnutie obom účastníkom.
Ale nie vždy ide o sex. Niektorý muži sa chcú len porozprávať, poprechádzať, alebo len zabaviť s dievčaťom, čo by inak nedokázali.
Treba však spomenúť, že dievčatá idú do všetkého dobrovoľne a všetko sa dopredu dohodne, i keď najviac používaná metóda je: ísť s dievčaťom von, napr. na večeru a po nej do motela.Enjo kosai je v Japonsku viac-menej tabu, alebo spoločenský problém. Dokonca ani dievčatá, ktoré toto robia sa o tom nerozprávajú so spolužiačkami, i keď si myslia, že ony to robia tiež.

Dá sa tiež povedať, že enjo kosai má výhodu oproti prostitúcii, ku ktorej je prirovnávaný. Skončiť sa dá s ním oveľa ľahšie, ako s prostitúciou. Preto je tak rozšírený hlavne u mladých dievčat.

Enjo kosai sa prvýkrát objavil na konci roku 1980 po ekonomickom boome. Niektorí ľudia si mysleli, že takto si môžu mladé dievčatá zachovať vysoký životný štýl toho obdobia bez toho, aby museli finančne zaťažovať rodinu. Boli však aj názory, ktoré považovali enjo kosai za rituál dospelosti.

V Japonsku je prostitúcia ilegálna, ale enjo kosai právne pod prostitúciu nespadá, pokiaľ nie je jasne doložené, že dostane dievča po sexe zaplatené. Ide aj o to, že človek môže mať v Japonsku pohlavný styk s niekym, kto má už 12 rokov. To však záleží od jurisdikcie konkrétnej oblasti v Japonsku.