Pondelok Jún 26

Tokyo

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 Čo človek rozumie pod pojmom mesto? Je to veľké množstvo budov koncentrovaných na veľkom území. A k čomu sú vlastne mestá? Kde je viac ľudí tam sa deje viac vecí. Nechajme však tých filozofický otázok. Každému sa možno stalo, že prišiel do väčšieho mesta než v ktorom žil a bol prekvapený zo životného štýlu a ruchu v meste. Je však jedno mesto, do ktorého, keď prídete bude úplne ohromený, ak neviete čo máte presne očakávať.
Tokyo je mesto rýchleho života, technológii zajtrajška a bláznivých, pre nás nepochopiteľných vecí.

Tokyo so svojou hustotou obyvateľstva na 1m^2 je 5x hustejšie než v Indii a 10x viac než v USA. Taktiež je tu spojený moderný život s minulosťou Japonska. Dobre je toto všetko vidieť hlavne v nedeľu, kedy po Takeshita street prejde množstvo ľudí v rôznych pre nás bláznivých oblečeniach. Turista si tu pripadá, ako na maškarnom plese – veľké (vysoké) topánky, rôzne zmaľované tváre a šaty v rôznych tvaroch a farbách, prípadne v starom tradičnom japonskom oblečení. Pre Japoncov je to však možnosť vyjadriť svoju osobu aj na vonkajšok, keďže počas týždňa nosia skoro to isté.
 Ak si niekto myslí, že sa u nás používa mobilný telefón až moc, tak v Japonsku je používaný minimálne 3x tak často. Mobil po japonsky – Keitai – v preklade – na nosenie – tu predstavuje niečo bez čoho by ste asi neprežili, teda aspoň Japonci. Čo sa však stane keď príde na trh nový model? Okamžite sa naňho Japonci vrhnú. Veď mobilný telefón má v Japonsku 65 000 000 ľudí. Ale kto udáva tento trend? Sú to celkom prekvapivo dievčatá, ktoré píšu hádam najrýchlejšie na svete na telefóne a taktiež neustále telefonujú. Nech sa kamkoľvek v Tokyu otočíte, stále uvidíte množstvo ľudí čo neustále telefonujete.

A čo takto cestovať po Tokyu? To je pre turistu jedna z najdobrodružnejších jázd v jeho živote. Každé ráno cestuje 8 miliónov ľudí do centra za prácou a aj keď idú vlaky každých 90 sekúnd, sú neustále plné a neraz sa dá spozorovať, ako sa ten posledný človek snaží dostať (natlačiť) do vlaku. Nie však tak, že nastúpi, ale tak, že ho tam niekto natlačí.
Centrálnu stanicu v Tokyu – Shibuja – denne prejdú 2 000 000 ľudí. Keď sa ráno zo stanice toto množstvo ľudí rozbehne do práce je skoro nemožné sa dostať cez neho, prípadne ísť proti tomuto „prúdu“.

 Ako to však vyzerá v bytoch v Tokyu? Tie sú si dosť podobné, ako po celom Japonsku. Taký obyčajný priemerný byt predstavuje jednu izbu, ktorá cez deň slúži, ako obývačka a večer, ako spálňa. Keďže sa Japonci zdržujú v bytoch málo a väčšinu času trávia v škole, práci, alebo sa zabávajú v meste je každý meter štvorcový dobre plánovaný.
Taktiež sa môžete v jednom moteli v Tokyu stretnúť s izbami, ktoré sú iba také väčšie trúby (cca. 2m x 0,7m x 1m). Je v nich to najnutnejšie na prespanie a pre zábavu – Tv a rádio. Tieto izby sú ideálne pre turistov a obchodníkov, ktorý potrebujú jednu noc prespať. Táto služba stojí okolo 40 dolárov na noc, čo v porovnaní s klasickou izbou je tak 10x lacnejšie. Treba však dodať, že väčšina týchto ubytovní je len pre mužov.

A keď človek potrebuje ísť na WC, nie je nič príjemnejšie na svete, alebo je to čistý horor? Japonci sa v tomto neuveriteľne bavia. Záchod, ktorý stojí okolo 4400 dolárov má automatické zdvíhanie dekla, niekoľko druhov fontánok a splachovaní a ďalších vecí, ktoré by ste inde na svete nenašli, teda naši, ale to majú astronauti. Takže keď pôjdete v Japonsku na WC, zoberte si od neho manuál.

 Sumo zrejme pozná každý. Tento šport má v Japonsku hlboké korene a v Tokyu nájdete skoro vždy jeden zápas. Sumisti sú váženými ľuďmi, ktorý sa dajú porovnávať s hviezdami z TV. Tréning je náročný a keď sa trénuje, ide sa až do vyčerpania. Aj keď človek už nevládze, pokiaľ nieje tréning trénerom ukončený, žiak sále bojuje. Nikto tu nechce stratiť tvár a česť.
Za každým slávnym sumom je slávna kuchyňa. Aby mohli byť taký tlstý musia riadne jesť. Zrejme najznámejším jedlom je šampenavi (napísané foneticky), ktoré obsahuje veľa tajných prísad.

V Tokyu sa okrem tvrdej práce dá aj dobre pobaviť. V Akihabara district človek nájde všetky elektronické prístroje. Tu nájdete Genza – Sony HiTech nebo. Všetko čo tu nájdete sú veci, ktoré ešte určitú dobu nenájdete v žiadnom inom obchode. Hry na PS sú tu niekedy s predstihom pól roka a ľudia si ich môžu zahrať. Toto je hlavný dôvod prečo ľudia v Japonsku kupujú nové technológie a preto tu ide vývoj oveľa rýchlejšie dopredu než inde na svete. Nebránia tu vysoké ceny, jediné o čo ide je mať tú vec skôr než iný.
A čo sa týka rozdávania peňazí, ste v Tokyu na správnej adrese. Nájdete tu technológiu zajtrajška – Tv, konzole, počítače, kamery a ďalšie elektronické prístroje. Ale nájdete tu aj šperky a podobné drobnosti v hodnote okolo 20 000 000 yenov (hodinky, náušnice atď.).

 Keby bolo Japonsko žijúca bytosť, tak by mala namiesto krvi peniaze. Ako bolo už spomenuté, Japonci keď niečo zbadajú čo sa im páči, chcú to mať – hlavne dievčatá. Ale tak, ako Japonci milujú karaoke, tak isto milujú pachinko. Je to obdoba našich kasín. Človek tu podobne, ako v kasíne si zamení peniaze za žetóny – tu sú to malé guličky a s nimi hrá hru podobnú fliperom. Guličky sa nasypú do stroja a vy potom ovplyvňujete rýchlosť, akou sú vystreľované a to kam dopadnú je len o náhode. V týchto herniach trávia Japonci celé dni. Keďže je hazard v Japonsku zakázaný, tak z pachinko automatov nepadajú peniaze, ale tie isté guličky, aké sa doňho hádžu. Tie sa dajú potom za pultom zameniť za vecné ceny. Lenže je tu jedna chyba. Ak by ste chceli svoju výhru zameniť za peniaze, stačí ak si nebudete všímať vecné ceny za pultom ale zoberiete si malé zlaté koruny a pôjdete s nimi do vedľajšej uličky. Tu pohľadáte malé otvorené okienko v ktorom si môžete tieto koruny zameniť za chladné peniaze.

Treba však spomenúť ešte aj život mládeže v Tokyu. Ich život určuje štúdium, ale aj tu si vedia ľudia užiť zábavu. Môžete tu nájsť malé bary a podniky na vedľajších uličkách volané shadow bar. Tu sa stretávajú umelci, fotografovia, maliari a ďalší ľudia, ktorý hľadajú peknú domovú atmosféru. Keď človek, ale nehľadá kľud, tak môže zájsť do baru a skúsiť si pri drinku zaspievať, prípadne do špeciálnych karaoké klubov, kde si môžete objednať miestnosť s priateľmi a spievať do zbláznenia. Pre ostatných ľudí je to nepochopiteľné a pozerajú sa na amatérskych spevákov ako na bláznov, ale musím povedať, že je to zábava. Len to treba skúsiť.
 A keď sme už pri tej zábave. Japonská mládež sa vie tiež zabávať. Po večeroch sú po Tokyu otvorené množstvá diskoték. Dalo by sa to, ale nazvať non-stop party, lebo keď jedno disco zatvára o šiestej ráno tak určite niekde ďalej nájdete druhé ktoré práve teraz otvára a bude mať otvorené až do večera. Je to hlavne zapríčinené tým, že väčšina ľudí nejazdí autom, ale vlakom. Preto sa potom nemajú nadránom ako dostať domov a tak sa bláznia až do rána. A keď potrebujete niečo zjesť, tak s tým nieje problém, lebo automatov plných jedla je tu dosť. Čo, ale keď sa dievčaťu nepáči lak na jej nechtoch? Nieje problém. Nájdete tu automaty do ktorých dáte prsty a on vám dá na nechty obrázok. A medicína? Taktiež žiaden problém. Kúpite ju vedľa automatu na čaj.
A keď je tu už taká téma, tak čo tetovanie? Pravdaže, poviete si, že nič nezvyčajné, ale opak je pravdou. To čo sa tu tetuje na ľudskú kožu sú obrázky z japonskej histórie a nieje nič nezvyčajné keď človek, ktorý bol potetovaný je po svojej smrti stiahnutý z kože a tá koža sa potom považuje za umelecké dielo čo aj v skutočnosti je. Kresliči týchto tetovaní sú vyučený majstri svojho remesla.

Ako vidíte je Tokyo mesto plné pre nás možno nepredstaviteľných vecí, ktoré rozhodne stoja za pozretie a zažitie. Od najnovšej techniky až po stredovekú históriu tu nájdete všetko a ak nemôžete niektorým veciam ueriť, poviem len jedno – verte.

Zdroj: Travel channel