Nedeľa Jún 25

Zeus

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

Aj váš gurmánsky jazýček by si veľmi rád pochutnal na mange, ktorá obsahuje kombináciu európskeho mystična a ázijskej grácie so štipkou shounen-ai? V tom prípade sa môžete s vervou vrhnúť na dielo pomenované po najvyššom gréckom bohovi – Zeus.

 „His land is blessed by Yahweh ....“

Kira Yuuki – práve toto meno sa spája s hlavným obetným baránkom príbehu. Toto chalanisko v peknom pubertálnom veku (15), je citlivé a túžba byť celkom normálnym tínedžerom ako jeho rovesníci je pri ňom absolútne na mieste. Je totiž Lemora Saramanda – zvláštna bytosť, po ktorej sú mnohí ľudia až nadmieru dychtiví.

„ ... For the precious things of the heavens, for the dew ... “

 Kira pravidelne máva sny. Na tom síce nie je nič vzrušujúceho, no nie sú to len také obyčajné sny. U chlapca v jeho veku by ste na základe pribúdajúcich hormónov zrejme čakali sny s erotickým podtónom. Možno už čakáte, že vám poskytnem spojku v odporovacej, či vylučovacej podobe. Nie, neposkytnem. Kira máva sny, kde vo veľkej miere nastane šteklivá situácia. Ibaže je tu jedna drobnosť. A to, že v týchto snoch sa Kirovi nesníva práve najpozitívnejšia situácia. Úplne neznámy muž sa ho tam snaží znásilniť, a to z veľmi prozaického a vôbec nie klishé dôvodu – chce vďaka nemu ovládnuť svet. Našťastie k nim práve v čas vtrhne zlatooký, chladnokrvný a hlavne záhadný chlapík, ktorý tomu týpkovi, čo chcel Kirovi urobiť vážnu trhlinu na psychike, v mžiku sekundy odstrelí všetky vnútornosti. Samozrejme nechýba to, ako sa Kira dotyčnému romanticky hodí okolo pliec.

Chlapec vie, že tento sen súvisí so skutočnosťou, nie len s jeho predstavivosťou a cíti, že s mužom, ktorý ho v ňom zachránil, je úzko spätý jeho osud i minulosť.

„ ...For the deep that couches beneath, for the precious things of the fruits of the sun. .. “

Kira má dvoch úžasných priateľov - Yuika & Inaba. Zatiaľ čo prvá osoba nežnejšieho pohlavia – Yuika – cíti ku Kirovi materskú lásku a rovnako sa oňho aj stará, tak u Inabu je to celkom ináč. Tento blondiak, u ktorého miestami prevládajú detské bunky a prenasledujú chtivé dievčatá, ukrýva ku Kirovi určite niečo viac ako priateľský odtieň vrelého citu.

,, ... For the precious things of the growth of the moons, for the chief things of the ancient mountains ... “

Ako som nazačiatku napísala, táto manga obsahuje štipku shounen-ai. Ale naozaj len štipku. Len sťažka by ste hľadali vrúcne vyjadrenia typu ,, láska moja jediná “. Väčšinou sú to len náznaky, a tak Zeus neodstrašuje ani pánsku časť nadšencov mangy.

„ ... For the precious things of the everlasting hills ... “

 Zeus má kvalitný príbeh i rozuzlenie. Miestami vás odstrašujú časti príbehu, ktoré sú už ,,obohrané“ . Myslím si, že tvorca sa tomu mohol bez akýchkoľvek problémov vyhnúť. Pri prepracovaných charakteroch, kresbe a línii príbehu to pôsobí ako mierne faux pa. Inak nemám čo vytknúť. Ako som spomínala, kresba na mňa pôsobí veľmi dobrým dojmom, do príbehu sa človek poľahky zahĺbi a nevie sa sústrediť na nič iného. Taktiež môžete očakávať pár zvratov a uvidíte tu nesporne veľa originálnych nápadov. Manga si drží po celý čas svoj jedinečný ráz a tajomnú atmosféru. Ocenila by som previazanosť postáv a taktiež ich rozmanitosť. Zo Zeusa mam veľmi dobrý dojem. Ja osobne som našla len jediné, vyššie spomínané, mínus a určite po tomto diele siahnem ešte veľakrát a to isté by som odporučila aj vám. Minimálne prečítať si to - stojí to za to a určite neoľutujete.

„ ...For the precious things of the earth and it´s fullness ... “


Iné mená: ゼウス
Žáner: Akcia, Fantasy, Shounen Ai, Psychologické, Supernatural
Autor: You Higuri (Gakuen Haven, Lost Angel,.. )
Rok: 1997
Nakladateľ: Kadokawa Shoten (Chrono Crusade, Cowboy Bebop, Slayers,... )
Vychádzalo v: 
Asuka Comics DX (vychádzalo napr. aj DN Angel )