Nedeľa Jún 25

Yoko Kanno

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 Štyri hodiny ráno.. ale.. ale vlak nepočká, že? Doushite??? T_T
A tak rýchlosťou zhúleného slimáka v útlme sa moje telo valí z postele a tvári sa, že sa chystá umyť, obliecť, napapať... naložiť na seba tri vaky a nejakým zázrakom sa dostať včas na vlakovú stanicu...

...ufuf, moje nočné mory o zmeškaní vlaku (podmienené nepríjemnou skúsenosťou dobrej kamarátky) sa, chvalabohu, držali len v mojej hlave, a tak práve sedím vo vlaku a čaká ma pekných pár hodín tŕpnutia mojej zadnej časti tela v klaustrofobickom vagóne na trati Bratislava - Košice.

Môj prvotný plán znel jednoznačne: šesťhodinový maratón anime! (muhehe) No tu sa zrazu niečo vo mne ozýva. Čo to, sakra - aaaaau, to bolelo! T_T Džííííízs krajst!... Aaaau! Grrr!

Ach, to si ty, Múza?!?
To sa nikdy nemôžeš ohlásiť nejakým príjemnejším spôsobom?!!!?
Dobre! Dobre! Ja viem, že som ti vykecala, že mám ľahké masochistické sklony, ale zasa nemusíš všetko brať až tak doslova! Džíííz T_T
Hai... hai... haaaai! Veď vravím, že haaaaaaaaaai!!! Yop, yop, počujem, žiadne anime, ale písanie.(Určite si ty, Múza? Nie si ty preoblečená moja mamča???) Nič, nič.. ehm.. ja som bola.. kof kof.. ticho. Ty si niečo počula??? uff -.-

Keď si nemôžem pustiť anime, tak si aspoň pustím hudbu k anime! (híííííí ^_^ vybabrala som s ňou…auč! T_T)

Hm, playlist, playlist, čo mi ponúkaš? Ahaho! Cowboy Bebop chillout. Bože, ja som skvelá! Ani nepamätám, kedy som si stihla spraviť takýto výber, híííí.

 Au! Čo zas chceš?!? Grrr... Jaaaaj, že to už aj k veci by trebalo, čo? Oki, oki, len ma už nekop, prosím ťa, nateraz ťa už mám viac než dosť! T_T

Takže, áno, aj za projektom skvostného original sountracku k tomuto rovnako skvostnému anime stojí žieňa, ktorej meno je v spojení s hudbou (a nielen tou sountrackovou) viac než často skloňované. Spomínané žieňa sa schováva pod menom Yoko Kanno.

Táto japonská osôbka sa narodila v prefektúre Miyagi, samozrejme, v Japonsku. Ak by ste mali chuť oslavovať jej narodeniny, internetové zdroje ponúkajú hneď dva dátumy, a to 18. a môžete nájsť aj 19. marca 1964. Bohužiaľ, nemám tú možnosť overiť si správnosť ani jedného z čísel, keďže osobný kontakt na Yoko nemám a rovnako ani kópiu jej rodného listu *sniff*.

Yoko Kanno rozbiehala svoju kariéru ako klávesák v skupine TETSU100%. V súčasnosti je líderkou kapely The Seatbelts!, s ktorou často nahráva svoje skladby pre jednotlivé anime. Napriek tomu, že na komunikovanie vo francúzštine potrebuje pomoc tlmočníka a že sama tvrdí o svojej angličtine, že je „úbohá“, výsledky jej práce dokazujú, že problémy s chápaním medzi premenlivými členmi kapely neboli, či už šlo o new yorkských, či francúzskych „parťákov“.  

 Kanno má na svojom osobnom účte nielen hudbu k anime projektom, ale aj  k počítačovým hrám (Romance of the Three Kingdoms, Genghis Khan, Cowboy Bebop, Cowboy Bebop: Tsuitou no Yakyoku, etc.), TV seriálom (The Other Side of Midnight, Chichi ni Kanaderu Merodi...), live-action filmom (Yamato Takeru, Asalto, Elegant World (The Show Must Go On), Say Hello!), či reklamám (japonská Coca-Cola, Canon, Microsoft, Nissan, Toyota, Avon, Master Card , etc.). Podobne jej talent využívajú aj mnohé hviezdy japonského popu. Medzi otakmi sú snáď najznámejšie Maaya Sakamoto a Akino Arai, ktorých spevácke nadanie využíva Yoko i pre svoje skladby k anime. Snáď by sa patrilo spomenúť i mená Kyoko Koizumi a Mai Yamane, s ktorými tiež neraz spolupracovala.

Meno Yoko Kanno je značkou istej kvality i pre režisérov a je jedno či ide o novú vlnu mladých režisérov, či režisérov-veteránov. Môžem menovať Yoshiyukiho Tomina, ktorý spolupracoval s Yoko na diele Turn-A Gundam, môjho obľúbenca Shinichira Watanabeho s dielami Cowboy Bebop a Cowboy Bebop: Knockin´ on Heaven´s Door, či Shojiho Kawamoriho s jeho Earth Girl Arjuna a Macross Plus. Pri všetkých spomenutých dielach má na svedomí hudbu Yoko Kanno.

Samozrejme, i hudobný mág, ako ona, využíva pomoc spolupáchateľov. Pri skúmaní jej tvorby sa najbadateľnejšie objavujú mená Hajime Mizoguchi a už vyššie spomínaná Akino Arai. Je síce pravdou,  že Akino najčastejšie využíva svoj hlasový potenciál (napr. songy Voices či Idol Talk z Macross Plus OST) v spolupráci s Yoko, no podieľa sa i na komponovaní hudby. Fandov mužského pohlavia, ktorí by mohli mať zálusk na toto zosobnenie anime hudby, nepoteším, pretože práve Hajimu Mizoguchimu sa podarilo okrem vydarených projektov, ako Vision of Escaflowne OST či Please Save My Earth OST, stať aj zlodejom jej srdiečka, a tak môžeme už len konštatovať, že naša hviezda je už nejaký ten rôčik pod čepcom.

Ďalším fenoménom, ktorý sa točí okolo spomínanej dámy, je záhada Gabriely Robin. Gabriela je speváčka a textárka mnohých piesní skomponovaných Yoko Kannou. Typické sú neexistujúcim jazykom, v ktorom sú písané. Nádherným príkladom je pieseň „After, In the Dark“ z Macross Plus OST, takisto „Sora“ - Escaflowne the Movie. Sú teórie, že meno „Gabriela Robin“ je pseudonymom samotnej Yoko Kanno. Túto teóriu podporuje i fakt, že Gabriela Robin sa nepodieľala na žiadnych projektoch, kde by nefigurovala Yoko, poprípade jej manžel Hajime. Tiež dosť podozrivo pôsobí odmietanie akýchkoľvek vyjadrení Yoko Kanno na adresu Gabriely. Hajimeho reakcie na otázky ohľadne záhadnej dámy sa v zásade držia stále toho jediného, a to že ona samotná i jazyk, ktorý používa, sú, citujem, „tajomstvom spoločnosti“. A takýchto podobných argumentov proti existencii Gabriely Robin sa dá bez problémov nájsť viac.

Moja drahá Múza sa mi tu snaží naznačiť, že by nebolo od veci vypichnúť OSTečka composed by Kanno, ktoré určite netreba vynechať. Po historicky dlhej dobe sa však môj zdravý rozum zhodol so srdcom a oba tieto elementy mojej podstaty rázne dávajú najavo, že to nejde. Každý jeden projekt, v ktorom má prsty Yoko Kanno, je samostatný, jedinečný a originálny po každej stránke. Nádherne dotvára svet konkrétneho anime, dáva mu dušu, štvrtý rozmer a oveľa väčšiu plastickosť, pričom vôbec nezáleží na tom, či ide žánrovo o jazz, elektroniku, klasiku, orchester, folk, rock, či pop. Bravúrne zvláda všetky spomenuté žánre. Najväčším bonusom jej tvorby je jej počúvateľnosť absolútne nezávisle od zhliadnutia anime.

Ale tak zasa, aby sa nepovedalo, že som skúpa na slovo, prezradím svoje naj srdcovky od mojej „bohyne anime hudby“. Keďže som highly jazz positive, na prvom  mieste v mojom srdci jednoznačne trónia OSTečka ku Cowboy Bebop (a to myslím absolútne všetky, ktoré existujú a samozrejme aj OST k filmu). Veľmi citovou záležitosťou sú pre mňa aj OST k Vision of Escaflowne, hlavne album „Lovers Only“ a OST k filmu. Pod kožu sa vám ani si nevšimnete ako, dostane soundtrack k veľmi hlbokému anime Wolf´s Rain a môžem zaručiť, že hudba Yoko Kanno dokonalo umocňuje celý filozofický ráz tohto skvostného anime. Posledným titulom, ktorý teraz spomeniem, je už viackrát omieľaný Macross Plus. Špeciálne songy pripisované umelo vytvorenej speváckej hviezde bez ľudského tela, Sharon Apple, považujem za elektroniku, ktorú by som na našich ehm discoparties uvítala viac, než vodu na púšti.

Komplet diskografiu by nemalo veľký zmysel uvádzať. Ak by ste mali záujem, informácií o Yoko Kanno je na webe hojne a ak sa obrátite na tetu Wiki a uja Googla, som si istá, že vám s radosťou pomôžu. Treba k nim len skočiť a zaťukať ^_^.

A hej, ty! Múza moja milená! Nemohla by si si to časovo nejako lepšie naplánovať? Teda, mám namysli, že by si ma navštevovala, povedzme, pravidelnejšie a s menej teatrálnymi príchodmi. Hm? Čo povieš???
Auč! T_T