Nedeľa Jún 25

Ayumi Hamasaki

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

„Life like in anime...“


 Človek si niečím ten čas vyplniť musí. Hromadná doprava je nudná vec. Všetko na okolo je tak zastaralo všedné, nezáživné, stále vás hegá, či natriasa. Pretože sa obvykle jedná o dopravné prostriedky prepravujúce objemné množstvo más, ticho sa vytráca prvým kockatým smiechom, či veľmi záživnou nadávkou mravného charakteru s poučnou pointou na konci vety. A ak sa vám náhodou pošťastí natrafiť na milo vyzerajúcu starú pani, nahoďte radšej priblbý úsmev a tvárte sa sťa práve prepustený pako zo psychiatrie. Počúvať starecké rozhorčenie nad dnešnou mládežou, nad sexom, nad chátrajúcou ekonómiou a o reumatických problémoch je silná káva snáď pre každého. Samozrejme je i oveľa lepší spôsob, ako si spríjemniť chvíle v autobusoch, vo vlakoch, či iných štvorkolesových bedniach s obľubou ničiacich naše životné prostredie. Stačí, ak vysolíte pár bubákov za MP3 prehrávač a natiahnete si naň skvelú hudbičku, ktorá vás vtiahne do úplne nového sveta.
Nemám nič proti rapu, jazzu, popu, dico, country či iným podobným slovíčkam udávajúcim takt dnešnému svetu hudby. Ibaže vyumelkované ženské (s hlasom, ktorý až nápadne pripomína mačací protest počas noci) neustále nad niečím nariekajúce, či svalnatých chlapíkov vlniacich sa v nepravidelných intervaloch neustále básniacich o prachoch a „krásnych“ babenkách, ktoré stihli pretiahnuť, mi neuveriteľne lezie na nervy... filozoficky nastolené otázky, na ktoré nedokáže nikto zodpovedať, pretože sú až nenormálne primitívne... A práve TO bol dôvod, aby som na našu hudobnú scénu zanevrela nadobro.

 Prvýkrát som dostala husiu kožu, keď som si vypočula jej pieseň. Druhýkrát sa tento nevšedný jav dostavil, keď som si k nej pozrela videoklip. Na tretíkrát sa mi podarilo zapamätať jej meno a teraz o nej prinášam recenziu:o)

A tu je pár menších bodíkov, ktoré vám dopomôžu zorientovať sa v načatom chaose: najprv v kocke zhrniem životopis, potom neodporným okom laika rozoberiem jej prácu a nakoniec vám vysvetlím, prečo sa toto žieňa teší takej obľube. A len tak mimochodom počuli ste už ending song k anime Chobits???

Pretože je veľmi netaktné opýtať sa Japonca na vek, začnem trochu neobvykle. Ayumi Hamasaki sa narodila na ostrove Kyushu v meste Fukuoka. Detstvo jej poznamenala strata otca, ktorý si jedného dňa zbalil veci a odišiel, takže výchova tejto mladej hviezdičky zostala na pleciach slobodnej matky. V siedmych rokoch ju objavili objektívy fotoaparátov a z malej Ayumi sa razom stáva detská modelka. Keď dovŕšila vekovú hranicu štrnásť rokov, začala sa modelingu venovať profesionálne. Ibaže módny návrhár je tvor vypočítavý, extravagantný, neustále sa chce niečím líšiť, a pretože sa vtedy ledva sedemnásťročnej Ayumi nechcelo rásť, zavesila modeling na klinec. Priznajme si to, drobné žienky by na veľkých mólach všetci prehliadali, aj keby svojím šarmom mohli pokojne konkurovať Monice Belucci.

 Strednú školu vychodila rebelantským spôsobom a vôbec ju nedokončila. Jej život sa točil okolo každodenného nakupovania a večeroch trávených v kluboch, kde to naplno roztáčala. K spevu sa dostala vďaka kamarátovi, ktorý našu hviezdičku nahovoril na karaoke... Kariéra speváčky sa už nedala zastaviť.

V roku 1998 vydala dva singly, ktoré okamžite zakotvili v top 20. Ďalšie štyri si to útokom vzali na top 10, až v apríli 1999 sa pieseň pod názvom Love/ Destiny ocitla na prvej priečke. Tam si postála neuveriteľné tri týždne, čím zaručila Ayumi Hamasaki zlom v jej kariére.

Zbožňujem klavír a Ayumi Hamasaki s ním vie narobiť zázraky. Nesmelé tóny tohto hudobného nástroja sú spočiatku sprevádzané tichým hlasom šepkajúcim rozprávku, ktorej koniec sa nikdy nedozvieme, pretože sa odniekadiaľ vynoria husle a rockový hlas speváčky vás nadobro pohltí. Inokedy vás do deja vtiahnú divoké bubny, gitary naháňajúce strach, že sa roztrieštia na drobné kúsky, ak na nich zahráme ešte jeden tón. A práve táto nevšedná originalita sprevádzaná  veľkou dávkou talentu upozornila na Ayumi i japonských anime bohov (snáď najviac ocenenými songami sú piesne k anime Chobits a Inuyasha), ktorí jej okamžite ponúkli spoluprácu.

A to, že si tento štýl Ayumi nesmierne zamilovala, svedčí i videoklip k piesni Angels Song, ktorý privolá stav nepríčetného zízania do stropu po dobu piatich minút od jeho vzhliadnutia. Veď vidieť túto krehkú žienku, ako sa so šibalským žmurknutím mení na líšku, ktorá vás nakope do zadku s eleganciou akou si to dovolili herci v Kill Bille, je tým najúchvatnejším zážitkom, akým vám reálny svet môže nateraz ponúknuť. Teda ak patríte k tým typom anime otakov, čo žijú výlučne v kreslenom svete:o)
V celku zhrnuté: Ayumi Hamasaki sa nedá zaškatuľkovať. To čo si vezme do rúk razom premení na kvalitný produkt predávajúci sa na tisíce. Nezáleží na tom, či ste vyznávač jpopu alebo rocku. Ayumi Hamasaki nerobí problém prispôsobiť sa. Svedčia o tom každoročné prvenstvá na poli hudobných festivalov, množstvo cien, davy rozvášnených fanúšikov či ponúk prichádzajúcich z každej svetovej strany.