Nedeľa Jún 25

Hideaki Anno

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 

 Hideaki Anno sa narodil 22. 5. 1960 v Ube – Japonsko. Začínal, ako animátor a pracoval na projektoch, ako The Super Dimension Fortress Macross a Nausicaä of the Valley of Wind. Neskôr bol Hideaki Anno najatý štúdiom Gainax, ako animation direktor na ich prvý film Wings of Honneamise. Po tomto projekte sa stal hlavným anime direktorom v Gaimaxe a mal na starosti projekty, ako: Gunbusters a Nadia: The Secret of Blue Water. Upadol však na štyri roky do depresie, lebo dielo Nadia: The Secret of Blue Water bolo považované za kópiu Hayao-a Miyazakiho – Castle in the Sky. Pre tento incident dostal už len veľmi malý priestor na kreativitu.

 Počas jeho druhého projektu Neon Genesis Evangelion sa rozhodol pre veľa zmien. Príbeh tohto anime sa postupne napĺňal tmou a pribúdalo psychologických otázok. Napriek tomu, že čas vysielania bol v čase najväčšej deckej sledovanosti sa rozhodol s týmto štýlom pokračovať. Podľa neho mali byť deti už v čo najmešom veku konfrontované s takýmito otázkami. Príbeh zakončil psychologicky v hlave hlavného hrdinu.

Po odvisielaní poslednej časti seriálu Neon Genesis Evangelion, začal Hideaki Anno dostávať veľa správ, ako pochvalných, tak aj kritizujúcich. Pri kritizujúcich išlo hlavne o jeho posledné 2 epizódy, ktoré podľa nich celý seriál zničili. Preto sa začalo v roku 1997 pracovať na projekte End of Evangelion, ktorý mal “správne” ukončiť seriál.

 Neskôr sa význačne podielal na His and Her Circumstances. Bol to projekt, ktorý bol priamo adaptovaný z už existujúcich materiálov. Došlo však k vážnym nezhodám medzi ním a autorom mangy + sponzorom a musel projekt prenechat Kazuyovi Tsurumakimu.

Po tom začal Hideaki Anno pracovať s Hayo-m Miyazakim a štúdiom Ghibli na niekoľkých krátkych animovaných filmoch.

Hideaki Anno sa tiež činil v hranom filme: Love & Pop (1998) založenom na enjo kosai (čo je porovnateľné s prostitúciou). Jeho druhý hraný film bol Shiki Jitsu. Tento film je o anime direktorovi, ktorý sa zamiloval do ženy, čo nevidí realitu.

Jeho tretí hraný film uvedený v roku 2004 bol adaptáciou komixu Cutie Honey. Tento film ukazuje neseriózneho super hrdinu. Neskôr v roku 2004 Hideaki Anno dohliadal na výrobou, ale nerežíroval trojdielnu OVA, Re: Cutie Honney.