Nedeľa Jún 25

Akira Toriyama

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 

 AkiraToriyama je jedna z najznámejších mangaka osôb. Narodil sa 5. Apríla , 1955 v Nagoyi, Aichi Prefecture, Japonsko. Meria 174 cm a je otcom dvoch detí – chlapca a dievčaťa. Stará sa tiež o mačku, ktorú našiel raz v daždi.

Jeho vzťah ku kresleniu sa objavil, keď po prvýkrát úspešne nakreslil koňa. Toriyama videl hlavnú inšpiráciu v diele od Osamu Tezuka - Astro boy a Disneyho 101 Dalmatíncov. Toriyama zmaturoval ako grafický dizajnér.  Potom pôsobil v priemysle a počas práce v roku 1978 vytvoril Wonder Island. Išlo o divný svet v ktorom boli lietajúce ryby a opice jazdiace na skateboardoch. Podobne divný príbeh pod názvom Highlight Island vydal v roku 1979. Išlo o chlapca, ktorý miloval školské jedlo, ale nemohol ho jesť pre zubné problémy. V poradí ďalšou mangou, čo vydal bola: Tomato Girl Detective. Tu prvýkrát obsadil do hlavnej úlohy dievča a nie muža. Ozajstný úspech dosiahol, ale až s mangou Dr. Slump, ktorá bola vytlačená v Shonen Jump. Vtedy mal 23 rokov. Príbeh sa točil okolo androidky Arale, ktorá bola neuveriteľne bláznivá a dobrosrdečná. Táto manga bola prevedená do anime už po piatich mesiacoch jej uverejňovania a v TV bola až do roku 1985 (vysielaná bola 5 rokov).

 Po tejto mange sa mu podarilo znova vytvoriť neuveriteľný hit – Dragon Ball. Túto „nekonečnú“ ságu pozná hádam každý. Príbeh sa točí okolo chlapca s opičím chvostom a neuveriteľnou silou, ktorý pátra po siedmich zázračných Dragon Balls, ktoré keď sú spolu, vyvolajú draka, čo splní jedno želanie. Seriál sa stal neuveriteľne populárnym v Japonsku, ale aj v zahraničí. Začalo sa objavovať množstvo filmov, hier a neskôr vyšla neplánovaná séria Dragon Ball: GT. Rozhodne ide o jedno z najpopulárnejších anime, aké bolo kedy vytvorené.

AkiraToriyama sa podieľal aj ako dizajnér charakterov v hrách ako: Dragon Warior, Chrono TigerTobal No.1.