Utorok Jún 27

Čajovňa na Zámku

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 Čajovňa na Zámku
Keď menej je viac!

Trpíte absenciou nových zážitkov? Túžite spoznať nových ľudí? Okoreniť sivý svet štipkou neobyčajného? Poradím vám – skúste nejaký šport, zaplaťte si hodiny salsy či flamenca, alebo jednoducho navštívte zámockú čajovňu!

Váhala som, ktorú zo zvolenských čajovní vám predstavím ako prvú, keďže každá jedna má svoje osobité čaro. Nakoniec ale zvíťazila klasika a ja som sa rozhodla pre našu najstaršiu a (veľmi pravdepodobne) aj najpopulárnejšiu – Čajovňu na Zámku.

Zámocká „čajka“, napriek svojim neveľkým priestorom, ponúka návštevníkom presne to, čo sa od podniku tohto typu očakáva. Príjemné prostredie miestami pôsobí až snovo a pri prvom príchode do čajovne máte pocit, že ste sa ocitli v rozprávke. Interiér je veľmi pekne zariadený. Nádherné maľované steny, drevený nábytok, decentné osvetlenie – to všetko vám zaistí, že sa do niekoľkých minút budete cítiť ako doma. Malé stolíky na prízemí sú síce trochu nepohodlné, a to najmä kvôli absencii operadiel, poschodie však ponúka maximálny komfort v podobe množstva vankúšov a miest na ležanie. Ak nemáte chuť byť počas horúcich letných dní vo vnútri, môžete využiť posedenie pri stolíkoch vonku pred čajovňou.

 Čo sa výberu čajov týka, nemôžem čajovni veľa vyčítať. Ponuka je rozmanitá, nájdete tu čajíky  z mnohých kútov sveta, od Indie až po Japonsko. Asi jediné, čo niektorých „čajičkárov“ môže prekvapiť, je malý výber ovocných (v ponuke sú tri) a aromatizovaných čajov. Okrem toho máte možnosť vyskúšať aj čaje netradičné, ako je napríklad Yogi, jeden z najobľúbenejších čajov vôbec. Výber je skutočne pestrý.

Novinkou v zámockej čajovni je vodná fajka, ktorá tu už dlhšiu dobu chýbala. Vychutnať si ju môžete pri stolíkoch vonku.
Cenovo táto čajovňa veľmi nevyniká, hoci ceny nedávno prešli istými nepríjemnými úpravami. Myslím však, že na to, akú kvalitu tento podnik ponúka, sú primerané.

Súčasťou čajovne je aj menší obchod, v ktorom nájdete bižutériu, šatky, čajové príslušenstvo, vodné filtre a množstvo iných vecí. (na obr.)

Atmosféru v zámockej čajovni dotvára okrem príjemného prostredia aj skvelá hudba. Našťastie, nie je orientovaná len na jeden žáner, ako je to vo väčšine čajovní. Zvyčajne je to samozrejme etnohudba (nebojte sa, žiadne „cvrlikanie veveričiek“, dokonca aj ja, priaznivec ska a rockovejšej muziky, si už posedenie pri čaji bez typického „podmazu“ neviem ani predstaviť), ale zaznie tu aj PJ Harvey či Pink floyd.

Ďalšou  dôležitou položkou na zozname, ktorú si Čajovňa na Zámku môže spokojne odškrtnúť, je personál. Obsluha je príjemná (zvyčajne :) ) a zhovorčivá (skoro vždy :) ).  

Suma sumárum, napriek niekoľkým mínusom (malé priestory, platené toalety mimo čajovne) patrí zámocká čajovňa medzi najvychytenejšie podniky v meste. Už dávno to nie je len miesto, kam prídete a v ezoterickej tichosti si vypijete svoju šálku čaju, ale miesto, kde stretnete každý deň veľa známych (aj neznámych) ľudí, miesto rozhovorov, oddychu a dobrej nálady. Čajovňa na Zámku  si vďaka svojej dlhoročnej tradícii získala a udržala srdcia mnohých pravidelných zákazníkov, ktorí sa sem takmer dennodenne radi vracajú.