Utorok Jún 27

Hanabi - Ohnivý kvet

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

Hanabi - Ohnivý kvet, je lyrické pomenovanie pre slávnostnú pyrotechniku. Je to pyrotechnika v tvare gule, ktorej výroba je veľmi náročná. Každá jedna je vyrábaná podľa starej tradície ručnou prácou. Je plnená strelným prachom a “hviezdami”. Japonská pyrotechnika, ako hrdo tvrdia výrobcovia je tá najlepšia na svete pričom história Hanabi siaha ďaleko do minulosti.

Už v skorom 17 storočí sa tešili obyvatelia Tokya, vtedajšieho Eda na omnoho skromnejších podujatiach, pri ktorých všakzhoreli celé časti mesta, lebo ako je známe historické Edo bolo celé z dreva až na kamenný hrad vládcu.

Dnes prichádza cez jeden milión návštevníkov napríklad do továrne Edogawa na ohňostroje začiatkom augusta, nachádzajúcej sa na východe Tokya. Tu sa koná najväčšia slávnosť tohto druhu na svete. Vo svojom nadšení zvolávajú návštevníci často “Tamaya!”, alebo   Kagiya!”. Sú to mená najtradicionálnejšých rodín a firiem vyrábajúcich ohňostroje. Firma Kagiya existuje už vyše 344 rokov. Terajšiu už 15 generáciu vedie 34-ročná Akiko Amano, zatiaľ prvá žena v mužskej doméne “Hanabi”.

Tomuto mega ohňostroju predchádza tradičná šintoistická ceremónia, pri ktorej sú prírodné božstvá žiadané o požehnanie. Vysoko technizovaný kontrolný pult, ktorí sa používa na odpaľovanie rakiet, dokáže naraz vystreliť až 14 000 rakiet. Tomuto ohnivému divadlu potom jasajú tisíce ľudí, mnohí v tradičných odevoch yukata a mnohí si len pre zhliadnutie tohto ohňostroja dni a niektorí dokonca týždne dopredu obsadzujú miesto.