Utorok Jún 27

Lagrangian Points or The World of Magic

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 

- Impending Doujinshi -

Kvalitná recenzia vyžaduje dobrý nápad, čas, profesionálne spracovanie a hlavne niečo, čím by zaujala čitateľa. No a čitateľ patrí k tvorom, ktorí sú veľmi, veľmi, ale prehnane veľmi nároční. Preto je dosť ťažké vyhovieť im. Hlavne ak sa jedná o prívržencov sveta anime, pretože tu sa my „recenzisti“ dostávame do úzkych. Nielenže musíme rozmýšľať, o čom budeme písať, ale i ako začať článok, ktorým vás v nasledujúcich minútach „otrávime“:o)
Možno nad tým iba mávnete rukou a poviete si: „nezmysel“. Ale skúste sa vžiť do našej kože. Tie nespočetne dlhé hodiny dumania, uvažovania, množstvo doškriabaných hárkov papiera, či tváre, na ktorých sa zračí šialenstvo, pretože nás opustila slečna múza a my nevieme, kam z konopí. To však nie je všetko. Keď konečne spisovateľská kríza prehrmí a my vytasíme dvojmetrový pergamen na tú či onú tému, prichádza problém číslo dva: vypočuť si kritiku. A vy nás veru nešetríte.

Teraz by som poprosila tých jedincov, ktorí neholdujú rozprávkovým svetom kúziel a čarov, nech si vypnú monitory počítačov, alebo vyťukajú inú webovú stránku (nechcem byť totiž zodpovedná za vašu zlú náladu, alebo kolapsové štádium). Dnes som si totiž pre vás, milí vyznávači doujinshi, pripravila viac-menej extravagantnú tému. Oboznámim vás totiž s tým, ako sa dá z Harryho Pottera spraviť vskutku zaujímavé doujinshi ...

O tom, že potterománia zachvátila celý svet, svedčí množstvo článkov natlačených na predných stranách bulvárnych časopisov, ktoré nás informujú o takých nevšedných  zaujímavostiach, akými sú napríklad: šiesty diel Harryho Pottera vyjde súčasne aj pre nevidiacich v Braillovom písme; ruskí spisovateľ Dimitrij Jemec vymyslel paródiu na H.P s hlavnou predstaviteľkou Tanjou Grotterovou – vydal tri knihy, rozhlasovú hru a komiks, ale Rowlingová ho zažalovala za plagiátorstvo a súdny proces vyhrala; najmladšou prekladateľkou je 17-ročná Rumunka Ioana Lepureanová, stranu preloží za 20 minút (tomu hovorím tretia kozmická rýchlosť); v Británii sa zvýšil záujem o vyšetrenie očí o 40% - deti chcú okuliare, ako má Harry; strojnásobil sa dopyt po sove druhu „belaňa tundrová“, ktorú si deti želajú ako domácich miláčikov atď., atď., atď...

Mňa osobne by však zaujímalo, čo sa asi tak stane, ak hlavných predstaviteľov „sveta Harryho Pottera“ prenesieme do čierno-bieleho prostredia mangy, alebo ak do odvaru paliny pravej pridáme, namiesto drveného koreňa asfodelu, lyžicu poriadneho shounen-ai??? Elixír to bude zaručene kvalitný!

Ak si do hocijakého vyhľadávača naťukáte „doujinshi Harry Potter“, vyhľadá vám táto skvelá mašinka obrovské množstvo stránok, kde sa vyznávači anime a „chlapca, ktorý prežil“ spojili v jedno, čo spôsobilo, že sa internetový svet zrazu zmieta v novom trende. Je nesmierne ťažké nájsť si svojho obľúbenca. Vždy tu máme niečo, čo ohúri. Buď je to skvelá grafika, pútavý príbeh, alebo jednoducho veľmi poučné hlášky oblbujúce čitateľa.

Samozrejme, čo by to bolo za fanatizmus, keby sa nenašlo aspoň pár ľudí, ktorým by toto veľké haló nešlo na nervy. Presne tak, ako máme vekovú kategóriu, ktorá výlučne zbožňuje Tolkiena, či malé deti vykrikujúce na každom kroku „Pikachu, do útoku!“, nájdeme i jedincov, čo si vezmú do rúk pár krikľavých transparentov s preškrtnutou hlavou Daniela Radcliffa, alebo si na tričká vycapia „antipotterizmus“ a prechádzajú sa ulicami mesta, akoby sa vôbec nič nestalo. Prinajhoršom začnú páliť knihy podľa vatikánskeho vzoru. Nezazlievam im to. Veď ak by každý z nás mal rovnaké záujmy, zbožňoval to isté jedlo, či vyznávala ten istý kult, nebol by tento svet taký zaujímavý. Tak ako tu máme anime otakov, tak tu máme i normálnych, všedných ľudí, ktorí si v presne stanovený čas sadnú pred televízor, aby sa mohli nechať pohltiť výkrikmi nejakého polonahého Juana, či plakať nad nanovo sfilmovaným románom od D. Steelovej, alebo sa rozčuľovať nad Norou M., ktorá udáva takt pre reality show. Preto nikomu nezazlievam, ak sa rozhodne spojiť dve veci, ktoré má rad. Možno nie vždy sa skrsnutý nápad premení na úspešný produkt predávajúci sa po tisíckach na každom rohu. Je to riziko, ktoré so sebou prináša všetko nové, no zároveň nás motivuje k tomu, aby sme od svojho „bláznivého sna“ neupustili a vydali sa v ústrety osudu (zo mňa by mohla byť pokojne i poetka!).

Vôbec netuším, ktorá dobrá duša spojila najpredávanejšiu knihu všetkých čias s krajinou vychádzajúceho slnka, ale som jej za to nesmierne vďačná, pretože výsledný efekt prekonal všetky moje očakávania. Takže ak sa vám náhodou pošťastí natrafiť na stránku propagujúcu tento bláznivý a nesmierne kvalitný štýl, prečítajte si pár kapitol a potom sa pustite do podpisovania rozsudku smrti. Ja sa s vami nateraz lúčim a prisahám vám, ak sa mi pošťastí naďabiť na ďalšiu zaujímavú kombináciu v našom anime svete, zaručene sa o nej dozviete:o)