Utorok Jún 27

MangaClub.sk - rozhovor

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

Odkiaľ prišiel nápad, vytvoriť historický prvú online manga knižnicu na Slovensku?

Ako všeobecne ma štvalo, že u nás je veľmi malý výber mangy, a aj to len na niektorých miestach. Tiež som mal dlhšie predstavu, že na CS a AS by som chcel mat manga čitáreň, no tých 20 máng, čo sme tam vždy mali požičaných, bol výsmech. No a za toto môže moja cesta do Brna na Animefest, kde ma oslovili českí kolegovia Trill a Storyteller s návrhom na spoluprácu. Síce sme pôvodne hovorili o tom, že s Advikom spoločne objednáme odznačiky a tričká na naše cony, aby sme dostali množstevnú zľavu, ale nejak sa to zhuplo na mangu a knižnice. Oni chystali tiež knižnicu, tak sme sa dohodli, že si môžeme aj v tomto pomôcť pri zháňaní mangy. Už stačilo len zohnať šialené množstvo peňazí na to všetko, vymyslieť systém požičiavania, spraviť web stránku a zohnať mangy. Začal som na tom robiť v máji, teraz máme október a v novembri môžeme začať. Nebola to sranda spraviť.

Čo všetko teda môžeme od tohto netradičného projektu očakávať?

Možnosť pre hocikoho z celého Slovenska si požičať z bezkonkurenčného výberu viac než 1000 manga kníh a to buď osobne, alebo poštou. A ďalej plánujeme pravidelne za vybrané členské mangy dokupovať a rozrastať ponuku.

Aké atraktívne lákadlá ponúka súčasný sortiment MangaClubu?

V našej ponuke, ktorá momentálne zahŕňa vyše 1000 manga titulov, môžete nájsť také zaujímavé a populárne mangy, akými sú napríklad Naruto, Bleach, Death Note, DragonBall, Hellsing, Chrno Crusade, Gravitation, Fake, Trigun, Yugioh, Inu Yasha, Ranma, Rurouni Kenshin, Angel Sanctuary, One Piece, Fullmetal Alchemist, D-Gray Man, King of Hell, Claymore, Nana, D.N.Angel, Vampire Knight, Skip Beat, Full Metal Panic, Chobbits, Fullmoon wo Sagashite, Hunter X Hunter, Hikaru no Go, Prince of Tennis, ako aj menej známe alebo úplne nové tituly, ktoré sú súčasnými hitmi v zahraničí a k nám dorazia v najbližšom roku. Našu ponuku hodláme pravidelne rozširovať o nové diely a série, takže sa naozaj máte na čo tešiť!

Podľa čoho sa vyberal obsah knižnice?

Chcel som to mat také rovnomerné z každého žánru. Takže napriek tomu, že ma shounen-ai a yaoi nezaujímajú, tak je aj to. Ide o to, aby bol výber kvalitný a našiel si tam každý to svoje.

Po akých žánroch sa najčastejšie siahlo v rámci výberu a prečo?

Vzhľadom na to, že sme sa snažili to brať rovnomerne, teda najprv známe a potom menej známe veci z každého žánru, tak neviem. Aj shounen a shoujo mangy sú tak na rovnako.

Máš medzi jednotlivými mangami i také kúsky, na ktoré si naozaj hrdý?

Vieš čo, to, čo mám rád ja, teda Hellsing, Chrno Crusade a DragonBall, tam mám. Ale hrdý som asi na zohnané staré mangy, ktoré sa už netlačia a nedajú sa zohnať. Napr. kompletný Kenshin alebo Ranma a Evangelion.

Pokiaľ to nie je verejným tajomstvom, kde a hlavne ako sa jednotlivé mangy zháňali?

Od rôznych maloobchodných aj veľkoobchodných predajcov v USA, odkiaľ mangy prišli loďou. Loďou to trvá 2-3 mesiace, ešte čakáme ďalších 200 máng, čo sú niekde na mori.

Nastali pri tom všetkom i nejaké komplikácie?

Vieš čo, ani nie, akurát to príšerne dlho trvá. Samotný nákup ma stál cca 1 mesiac bez spánku počas mája až júna. Ako vieš, emailovanie a chat s niekým, kto žije v USA, prebieha po polnoci. Je to dosť nepríjemné, ak to ťaháš dlhšiu dobu. No a potom druhá vec je, že ak chceš lacnú prepravu, čo je loď, tak to trvááá.

V akom jazyku sú jednotlivé mangy sprístupnené verejnosti?

Primárny jazyk je angličtina, ale je niečo aj v nemčine, češtine, slovenčine a maďarčine.

Akým spôsobom vlastne funguje samotná registrácia?

Najprv sa treba zaregistrovať na webe, potom pošleme písomnú prihlášku, ktorú treba vyplniť a podpísanú spolu s fotkou na členský preukaz poslať na našu adresu. Potom sa dohodneme na platbe za členské, jeho forme a člen je na svete.

Prináša so sebou i nejaké zaujímavé výhody?

Ale áno, okrem možnosti čítať mangu je to ja zľava na Comics Salón a AnimeSHOW a plánujeme možnosť zakúpiť si lacnejšie mangu a pravidelné zlosovanie o ceny.

Čo cenník služieb (poplatky za vypožičané mangy, samotná výška členského, poštovné, atď.)?

Máme to rozdelené na 2 možnosti, nech si každý vyberie, čo mu vyhovuje. Sú dve formy členského - Paušál a Nula. Pri Nule sa neplatia žiadne členské poplatky, platí sa len za vypožičanie mangy 1 euro za kus. Táto forma je možná len pri osobnom prevzatí mangy a neposiela sa nič poštou. Pri paušále sa síce platí 8 eur na mesiac, ale neplatí sa za vypožičanie mangy, plus poštovné je zadarmo. V podstate Paušál je pre ľudí, čo čítajú veľa, alebo sú mimo BA a Nula je pre ľudí, čo chcú toho menej, alebo chodiť občasne.

Koľko máng je možné zapožičať si a na ako dlho?

Pri paušále vždy 4 naraz, bez paušálu (nula) 1,2,3 alebo 4 mangy. Výpožičné obdobie je 16 kalendárnych dní.

Aké sankcie čakajú na užívateľov manga knižnice, pokiaľ vrátia zapožičané kusy v poškodenom stave?

V pravidlách je to, že nám ich majú nahradiť, alebo preplatiť v plnej cene. Ako posudzovať to budeme individuálne. Beriem, že knihy sa požičiavaním opotrebujú. Toto je skôr myslené na obliatie, trhanie, popísanie a iné zvrhlosti.

Fotky sa prevzali z oficiálnej stránky MangaClub.sk na Facebooku.